Kaczyński o uścisku ręki z Tuskiem: Widzę to trochę inaczej. Kopacz sformułowała nieprawdziwą tezę

- Pani premier sformułowała całkowicie nieprawdziwą tezę, że moja rzekoma nienawiść do Donalda Tuska jest przyczyną sporu politycznego w Polsce. Chciałem pokazać, że jest inaczej - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jarosław Kaczyński. Prezes PiS odniósł się w ten sposób do ?pierwszego cudu? Ewy Kopacz: uścisku dłoni z Donaldem Tuskiem.
W rozmowie z portalem Kaczyński odniósł się do niecodziennego gestu, do którego doszło dziś w Sejmie. - Wszyscy wiedzą, że nad polskim życiem publicznym od lat ciąży osobista niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska. Nie chcę tego oceniać. Wiem tylko, że Donald Tusk dzięki wielkiemu sukcesowi nie będzie uczestniczył w krajowej polityce. Może to jest najwyższy czas, by przełamać tę osobistą zapiekłość. Panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści - apelowała podczas swojego expose premier Ewa Kopacz.

I rzeczywiście: po skończonym przemówieniu Kaczyński podał rękę Tuskowi:- Oczywiście jestem przekonany, że to wpływ Ewy Kopacz i w pewnym sensie można to zaliczyć do kategorii politycznych sensacji, a nawet cudów - mówił w rozmowie z dziennikarzami Tusk. - Nikomu nie udało się tego osiągnąć przez tyle lat. A tu wystarczyło jedno słowo pani Kopacz i Jarosław Kaczyński wstał, podszedł i z ludzkim uśmiechem życzył wszystkiego najlepszego - dodał.

"Powiedziałem Tuskowi, by nie wierzył w moją nienawiść do niego"

A jak na całą sprawę patrzy prezes PiS? - Widzę to trochę inaczej. Pani premier sformułowała w expose całkowicie nieprawdziwą tezę, że moja rzekoma nienawiść do Donalda Tuska jest przyczyną sporu politycznego w Polsce. Doszedłem do wniosku, że warto pokazać, że jest inaczej, a przy okazji wyjaśnić to Tuskowi osobiście - tłumaczy w rozmowie z wPolityce.pl.

- Powiedziałem mu, by nie wierzył w moją nienawiść do niego i życzyłem mu powodzenia, bo co by o nim nie mówić - będzie w Brukseli reprezentantem Polski i należy życzyć mu powodzenia, zwłaszcza w kwestiach politycznych istotnych dla naszego kraju - dodał Kaczyński.

"Gdybym pojawił się na mównicy, musiałbym być bardzo krytyczny"

Lider opozycji tłumaczył też, dlaczego zrezygnował z udziału w sejmowej debacie po expose. - Nie chcemy tworzyć nowego sporu, ale popatrzeć i zobaczyć, jaką politykę będzie prowadziła Ewa Kopacz. Nie spodziewamy się po tym rządzie niczego dobrego, ale zakładamy pewien margines nadziei, że poziom sporu politycznego w Polsce trochę padnie - mówił.

- Gdybym pojawił się na mównicy, musiałbym być bardzo krytyczny, musiałbym wspomnieć o braku legitymacji moralnej do funkcji marszałka, a teraz premiera - zaznaczył prezes PiS. Jak jednak dodał, "tam, gdzie są merytoryczne podstawy do współpracy, tam współpracujemy i będziemy współpracować".

"PiS nie zmarnowało tych siedmiu lat"

Kaczyński po raz kolejny podkreślił też wagę listopadowych wyborów samorządowych. - Każdego interesuje wielkie zwycięstwo - to trochę jak pytanie o to, jaki medal chcielibyśmy zdobyć. Najlepiej złoty i to z dużą przewagą, z rekordem świata. Ale i z samego złotego medalu będziemy zadowoleni, na większe wyzwania przyjdzie czas - zapewnił.

Prezes PiS odniósł się też do współpracy Polski Razem i Solidarnej Polski oraz sytuacji panującej w samej partii. - Prawo i Sprawiedliwość nie zmarnowało tych siedmiu lat, a nasze zaplecze dziś jest bogatsze i dużo lepsze, niż było wtedy - podkreślił.

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim można przeczytać w serwisie wPolityce.pl>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (121)
Kaczyński o uścisku ręki z Tuskiem: Widzę to trochę inaczej. Kopacz sformułowała nieprawdziwą tezę
Zaloguj się
 • johniii

  0

  Tylko Jaroslaw Kaczynski moze przywrocic Polske Polakom. Polske sprawiedliwa, bez korupcji, manipulacji, falszu i kolesiostwa.
  Polske gdzie mlodzi wyksztalceni Polacy nie beda wyjezdzac do mieszania betonu, bo znajda prace w Ojczyznie.
  Polske gdzie kobiety beda pracowac do 60 lat, a mezczyzni do 65 lat.
  Polske w ktorej sluzba zdrowia bedzie dostepna dla normalnych ludzi, nie tylko dla prominentow.
  Polske ktora nie bedzie bardziej zadluzana, a pieniadze beda wydawane dla dobra Polakow, a nie tylko na autostrady dla Tirow wiozacych buble do zydowskich hurtowni.
  Polske w ktorej nie bedzie dalszej wyprzedazy majatku Narodowego Polakow i likwidacji strategicznych sektorow gospodarki takich jak gornictwo, czy stocznie.
  Polske o ktorej nikt nie bedzie sie wyrazal ze jest panstwem teoretycznym.
  Rzady Platformy Oszustow zadluzyly w okresie 7 lat nasz Kraj o dalsze 500mld, do tego wzieto z Unii 400 mld., dodatkowo Polacy z emigracji przeslali 200 mld. Okradziono Polakow z Funduszy emerrytalnych itd, itd . Gdzie sa te pieniadze – co z tych pieniedzy ma przecietny Polak?
  Ile w tym czasie powstalo POLSKICH zajladow pracy ???, ile stworzono mijsc pracy ???
  Nie mozna eksponowac spadku bezrobocia ktory jest tylko pochodna emigracji 2.5 mln. Polakow.

 • johniii

  0

  Tylko Jaroslaw Kaczynski moze przywrocic Polske Polakom. Polske sprawiedliwa bez korupcji, manipulacji, falszu i kolesiostwa. Polske o ktorej nikt nie bedzie sie wyrazal ze jest panstwem teoretycznym.

 • remis1

  0

  Grymas na twarzy Hofmana - bezcenne

 • popijajac_piwo

  0

  Ten uścisk to podziękowanie. Za 7 lat wspólnego korytowania bez ofiar w ludziach. Razem nas doili i okradali...

 • ahsowa

  0

  Nie wierzę Kaczyńskiemu to jest tylko poza przed wyborami hipokryta nigdy się nie zmienia

 • 0

  Za rządów PiS:
  -produkt krajowy brutto w czasie rządów PIS-u przyrastał rocznie o ponad 6%, produkcja przemysłowa o ponad 10%, inwestycje o 20%, produkcja budowlana o ponad 60%.
  -w okresie 2005-2007 powstało 1,2 mln miejsc pracy w kraju
  - spadło bezrobocie z ponad 3 mln osób w 2005 do około 1 mln 100 tys. w 2008
  - inflacja była niska ( spełniała kryteria wejścia do strefy euro), a zloty stabilny ( złoty nie przekroczył bariery 3.50 za euro).
  -zmniejszono deficyt finansów publicznych z około 4 proc. PKB do w 2006 do 3 proc. PKB ( jedno z kryterium do przyjęcia waluty unijnej) ( Tu warto przypomnieć, że za rządów PIS Polska spełniała wszystkie kryteria przyjęcia do strefy euro. Jednak Kaczyński sensownie uznał, że jesteśmy za słabi gospodarczo i ekonomicznie, żeby starać się o wejście do korytarza ERM2 ( zamrożenie kursu złotego na dwa lata)
  -cena benzyny spadła z ok. 4,30 zł do 3,70 zł.
  -zlikwidowano podatek od spadków i darowizn
  - zmniejszono podatek dochodowy od osób fizycznych
  - obniżono o ponad polowe składkę rentową, dzięki czemu wzrosły pensje
  - podniesiono znacząco najniższą płacę.
  -w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności rząd PIS uzyskał 67,3 mld euro na lata 2007 – 2013. ( za które obecnie są budowane m.in. drogi ).
  -wprowadził w ramach polityki prorodzinnej nieznane w Polsce a powszechne w Europie Zachodniej odpisy od podatku na każde dziecko
  - wydłużył urlopy macierzyńskie
  - wprowadził też tzw. „becikowe”, czyli zapomogę z tytułu urodzenia dziecka
  - na dożywianie dzieci przeznaczył 500 mln zł rocznie.
  -zainicjował politykę bezpieczeństwa energetycznego przez poszukiwanie niezależnych źródeł energii w kraju i zagranicą
  - sprzeciwiał się budowie gazociągu północnego z Niemiec do Rosji
  - zainicjował budowę „gazoportu”.
  -wprowadził mechanizmy konkurencji w telefonii komórkowej: spadły o prawie połowę ceny dostępu do internetu i ceny usług telefonicznych
  -stworzył Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciw praktykom monopolistycznym.
  -powołał Centralne Biuro Antykorupcyjne
  -wprowadził sady 24-godzinne (zlikwidowane przez rząd Donalda Tuska)
  - powołał Krajową Szkołę Sędziów i Prokuratorów. Po dwóch latach rządów PiS przestępczość kryminalna spadła o 18 proc.
  -dokonał likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych
  - powołał nowe służby specjalne
  - rozpoczął restrukturyzacje polskich sil zbrojnych.
  -przeprowadził ustawową lustrację zahamowaną dziś przez PO i SLD.
  -wzmocnił pozycję Instytutu Pamięci Narodowej.
  -nakłady na ochronę zdrowia wzrosły o ponad 10 mld zł, tj. o 26%, a niedopłacanym latami pracownikom tej branży podniesiono wynagrodzenia o blisko jedna trzecią. Żaden rząd tego nie przeprowadził do tamtej pory, a i do dziś.
  Za rządów PiS 86% Polaków deklarowało, ze czują się zadowoleni, a ponad 60% twierdziło, ze żyje się im dostatnio.

 • niko8473

  0

  "Nieprawdziwa teza". Ten czlowiek ma tytul doktora i ciagle nie wie ze nie ma tez prawdziwych lub nieprawdziwych tylko potwierdzone lub niepotwierdzone. Teza ma to w sobie ze wcale prawdziwa nie musi byc.

 • jojo148

  0

  Panowie Brudziński i Hofman już wytłumaczyli przystępnym językiem, że to podanie ręki Tuskowi - to była zgrywa i pic na wodę.

 • kczyna

  0

  "Dobrym przykładem są Siedlce, gdzie niedawno odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego,"
  Punkt główny programu PiS'u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX