Irak: "Pomogliśmy zabić naszych żołnierzy". Piloci przez pomyłkę przekazali żywność i amunicję dżihadystom

Iraccy piloci mieli przekazać wodę, jedzenie i amunicję żołnierzom irackiej armii, którzy od tygodnia są otoczeni przez islamskich ekstremistów w prowincji Al-Anbar na zachodzie Iraku.
- Niektórzy piloci zamiast zrzucić zapasy na teren irackiej armii, zrzucili je na teren kontrolowany przez Państwo Islamskie (IS) - mówi prawnik irackiego parlamentu Hakim Al-Zamili na antenie amerykańskiej stacji NBC.

Będzie śledztwo ws. zdarzenia z 19 września

- Nasi żołnierze mogą nie przeżyć bez tego zaopatrzenia. Przez błędne decyzje dowódców i brak doświadczenia pilotów pośrednio pomogliśmy bojownikom Państwa Islamskiego zabić naszych żołnierzy - dodaje. Generał z irackiego Ministerstwa Obrony Narodowej, który chce pozostać anonimowy, twierdzi, że piloci "nie mają dużego doświadczenia". Są "młodzi i nowi".

Dziś Al-Zamili i generał z irackiego Ministerstwa Obrony Narodowej powiedzieli, że zostanie przeprowadzone śledztwo w tej sprawie. Jednocześnie potwierdzili, że zdarzenie miało miejsce 19 września.

Poparcie USA dla irackiej armii

Stany Zjednoczone bombardują tereny zajęte przez Państwo Islamskie w Iraku od sierpnia, w Syrii od 23 września.

Barack Obama poparł iracką armię w walce z Państwem Islamskim po tym, jak administracja USA zdobyła poparcie Kongresu dla planu wsparcia irackiej armii w walce z islamistami.

Zakłada ona ataki lotnictwa USA na cele IS, dzielenie się danymi wywiadowczymi i pomocy amerykańskich doradców wojskowych. Mają pomóc irackiej armii w planowaniu operacji i koordynowaniu wsparcia militarnego od państw antyislamistycznej koalicji, o czym już pisaliśmy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (40)
Irak: "Pomogliśmy zabić naszych żołnierzy". Piloci przez pomyłkę przekazali żywność i amunicję dżihadystom
Zaloguj się
 • rstipes

  0

  Nie zrzucili tylko w ogóle ich tam nie zawieźli.

 • antares777

  Oceniono 3 razy 3

  Zapewne tych pilotów szkolili Amerykanie

 • babilon63

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym armii irackiej nie ufał ani za grosz.

 • jabo23

  Oceniono 7 razy 7

  Wywalili żołnierzy Saddama, bo byli be, i przyjęli tamtejszych harcerzy, którzy nawet prochu nie wąchali. No i mamy efekty. Czyżby Antoś im doradzał?

 • makuzy

  Oceniono 10 razy 10

  Jednej rzeczy nie rozumiem. Jeżeli IS zarabiają 2mln $ dziennie, to kto ten towar od nich kupuje ? Kto im płaci ten ciężki sos ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy -4

  Nie ma takiego państwa jak Irak. Jest coś takiego jak Generalnia Gubernia pod protektoratem USA na terenach Mezopotamii i przyległych. Podobnie jest z Afganistanem.

 • sonix24

  Oceniono 9 razy -5

  Do pewnego momentu powinno nam zależeć na powstaniu państwa islamskiego. Nie minusować! Przeczytać dalej! Otóż islamiści jak już będą dostatecznie silni pierwsze swoje uderzenia zamierzają skierować na rosję. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym to się skończy. W największym skrócie olbrzymim osłabieniem obu stron. Tak więc wtedy ruskie będą za słabi by podskakiwać a wtedy z równie mocno osłabionymi ciapatymi sobie poradzimy. Tak w tym przypadku może wyglądać spełnienie się powiedzenia "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta". Rękami ciapatych możemy pozbyć się problemu rosji z jej mocarstwowymi zapędami. Po wojnie z ciapatymi oni już się nie podniosą.

 • johnwolfe

  Oceniono 2 razy 0

  A tymczasem Emiraty kupują sobie taktyczną broń rakietową: www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/zea-dokupuje-rakiety/ Czyżby myślenie długofalowe na wypadek dalszej ekspansji ISIS?

 • abtmarketing

  Oceniono 15 razy 5

  Jak ruskie wojsko potrafi przez przypadek przejsc granice, to irackie nie moze sie pomylic? Z gory nie widac tak dobrze, a samolot jeszcze do tego szybko leci. Tylko moze do bombowcow zeby ich nie wsadzali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX