NASA pokazuje zdjęcia. Część Jeziora Aralskiego wyschła kompletnie [FOTO]

Najnowsze zdjęcia NASA pokazują, że część Jeziora Aralskiego wyschła już kompletnie. Ogromny zbiornik wodny przepadł przez nieodpowiedzialną politykę wodną ZSRR. To jedna z największych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości.
Jezioro Aralskie, nazywane też często Morzem Aralskim ze względu na swoją niegdysiejszą wielkość, jest zbiornikiem wodnym położonym w Kazachstanie i Uzbekistanie. Jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku było czwartym największym jeziorem na świecie. Od tego czasu stopniowo wysycha, a w tym roku duża jego część zupełnie znikła. Widać to wyraźnie na zdjęciach z należącego do NASA satelity Terra, obserwującego Ziemię.Czarna linia na zdjęciach pokazuje orientacyjnie linię brzegową jeziora z lat 60.

Bawełna na pustyni

Jak doszło do wysuszenia tak ogromnego zbiornika? Odpowiedzialność za to spada na działalność ludzi. Konkretnie na Związek Radziecki, który w latach 60. wprowadził w życie nieodpowiedzialną politykę wodną. Woda z rzek dopływających do Jeziora Aralskiego została wykorzystana do nawadniania pustynnych terenów na południe od jeziora. Rząd postanowił uprawiać tam bawełnę i inne rośliny. Uprawa się udała i Uzbekistan został największym eksporterem i jednym z największych producentów bawełny na świecie, ale jezioro uległo dewastacji.

Jeszcze kiedyś Aral zajmował 68 tys. km kw., czyli prawie dwa razy większą powierzchnię niż województwo mazowieckie. Jednak pustynne tereny na południu wchłonęły prawie całą wodę dopływającą do niego rzekami, w związku z czym od lat 60. jezioro stopniowo się zmniejszało. Po jakimś czasie podzieliło się na mniejsze zbiorniki, z których największy w tym roku ostatecznie wysechł. Mniejsze najprawdopodobniej przetrwają dłużej dzięki temu, że podczas opadania poziomu wody przerwane zostało połączenie z dużym zbiornikiem. W 2007 roku zmalało do 10 proc. swojej wcześniejszej powierzchni.

Katastrofalne skutki

Wysychanie jeziora na tym terenie było katastrofą ekologiczną. Zanik fauny w jeziorze uniemożliwił funkcjonowanie społeczności rybackich, które na niej polegały. Woda w zbiorniku stawała się coraz bardziej słona i zanieczyszczona pestycydami i nawozami. Do tego wysychająca woda zostawiała po sobie osad mineralny, który wiatr zwiewał na pola, zanieczyszczając ziemię, która przez to musiała być przepłukiwana coraz większymi ilościami wody z rzek.

Zmienił się też klimat. Zanik tak dużego zbiornika wodnego sprawił, że zimy stały się bardziej surowe, a lata gorętsze i bardziej suche.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Komentarze (95)
NASA pokazuje zdjęcia. Część Jeziora Aralskiego wyschła kompletnie [FOTO]
Zaloguj się
 • gontgont

  0

  Największym jeziorem świata było i jest Morze Kaspijskie a nie Aralskie.

 • banan125

  0

  to jest tzw. KACAPSKA mądrość:
  1 - jezioro Aralskie
  2 - uprawa zbóż w śniegu w/g niejakiego de_BILA Łysenki
  a teraz kolejny nawiedzony :
  3 - put_IN

 • kolo125

  0

  j. Bajkał też zdewastowali

 • Mariusz Balcerek

  0

  Zapraszam na Bliski Wschód... na alahalala.blog.pl/.
  Arabia Saudyjska oczami Polaka. Zapraszam. Miłego dnia! :)

 • lw73

  0

  Pokarzcie mi coś czego sowieci nie zepsują

 • the_dzidka

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam reportaż książkowy "Może morze wróci" Bartka Sabeli na temat Aralu. Fascynujące.

 • hrac

  0

  Coroczne spuszczanie słodkiej wody do Bałtyku Wisłą i Odrą ???

 • hrac

  Oceniono 3 razy 3

  Podobnie mamy Polsce, ale w kilku dziedzinach. Np. : likwidacja szkolenia zawodowego .

 • EM Wu

  Oceniono 5 razy 3

  kazachstan dba o swoją część, co widać na zdjęciach ( strona północna, tz. małe morze aralskie ), uzbekistan i tadzykistan, nie dość że wojuja ze sobą to oskarżają się o podkradanie wody. Bawełna to główny sprawca klęski, z drugiej strony to podstawa tamtych gospodarek, tyle że nawiewana sól na pola zmniejsza plony. Według mnie 10-20 lat i woda znowu zacznie spływac do jeziora, bo ziemia będzie już tak wyjałowiona, że żadne nawozy nie pomogą ani nawadnianie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX