Prezydent Nowej Soli zjednał sobie internautów. "Ma 100 proc. racji", "W końcu ktoś ma jaja"

"Czy dzieci górników mają inne żołądki?" - zapytał dziś prezydent Nowej Soli, żaląc się na duże dofinansowanie upadających kopalni. Internauci przyznają mu rację i gratulują odwagi: "W końcu ktoś ma jaja", "pierwszy człowiek, który miał odwagę". To świetny wstęp do kampanii samorządowej.
Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz napisał na swoim profilu na Facebooku o rozgoryczeniu, które czuje w związku z przyznaniem górnikom ze Śląska pomocy od Państwa. Pisał między innymi, że "my, biedacy, dopłacimy 100 mln zł do upadającej firmy" oraz pytał: "Dlaczego żyjemy w takim dziwnym kraju, w którym zawsze są równi i równiejsi?". Odnosił się przy tym do sytuacji upadających zakładów przemysłowych w jego regionie.

Internauci zareagowali z entuzjazmem, chwaląc Tyszkiewicza za odwagę i szczerość. "Ktoś w końcu odważył się to głośno powiedzieć. Gratuluję" - napisał Dominik, jeden z fanów prezydenta na Facebooku. Wiadomości w takim tonie było wiele. "Brawo Panie Prezydencie, pierwszy człowiek, który miał odwagę napisać to, co myśli większość społeczeństwa" - stwierdził inny użytkownik, Jakub. "BRAWO! W końcu ktoś ma jaja, żeby powiedzieć prawdę" - dodał kolejny fan prezydenta, Peter.

Czytelnikom spodobało się racjonalne podejście prezydenta Nowej Soli, który odnosił się do idei wolnego rynku. Wiele osób sądzi, że takie same zasady powinny być stosowane do wszystkich firm. "Jak moja firma upadła, to musiałem sam szukać dla siebie nowej drogi, bo kogo to interesowało" - stwierdza na Facebooku Daniel.

"Nie pojechali do Warszawy"

"Wytłumaczenie jest proste, pracownicy z Nowej Soli nie pojechali do Warszawy, nie demolowali miasta, nie palili opon i nie mieli poparcia 'związkowców' opłacanych z naszych pieniędzy" - pisze użytkownik ~fakiba pod artykułem na ten temat na Gazeta.pl. Odnosi się tu do częstych protestów śląskich górników w stolicy, które nie przez wszystkich są dobrze odbierane. "Ma 100% racji. Górnik to taka polska święta krowa. Któregoś razu obywatele stolicy zbiorą się i pogonią protestujących górników do domu tak, że tamci buty pogubią" - stwierdził w podobnym tonie inny użytkownik.

"Mi nikt zaległych wynagrodzeń nie zapłacił"

"Ja mam się uczyć całe życie i przekwalifikowywać w życiu zawodowym wielokrotnie. Moja firma upadła, zaległych wynagrodzeń nikt nie chciał płacić. Zaległe składki ZUS niedługo zostaną umorzone. Nikt się nie zamartwił ani o moje dzieci, ani o to czym mam pieniądze na przekwalifikowanie, tak jak nikt się nie martwił, za co dojeżdżam do pracy, kiedy pracodawca od pół roku nie płaci. I jeszcze ma żal, że mi się nie podoba. A górnicy mają dodatkowe pensje, deputat, dodatki na dojazdy, piórnikowe i kupę innych dodatków. Zaległy ZUS zapłaci za nich państwo z kieszeni mojej rodziny. Dlaczego? Bo pójdą na Warszawę, poturbują policjantów, spalą opony, rzucą petardy" - żali się kolejna osoba.

"Tyszkiewicz na prezydenta!"

Niektórzy komentatorzy sugerują, że Tyszkiewicz powinien startować w wyborach na prezydenta Polski. Nie jest to w tej chwili realistyczny scenariusz, ale ta wypowiedź i żywiołowa reakcja na nią na pewno pomogą mu w nadchodzących wyborach samorządowych. Tyszkiewicz jest wprawdzie prezydentem Nowej Soli od 2002 roku i wciąż cieszy się dużym poparciem, ale przypieczętowanie sympatii wyborców w internecie oraz dodatkowa ekspozycja w mediach na pewno nie zaszkodzą.

W kwietniu tego roku polityk zyskał sławę po tym, jak zatrzymał na gorącym uczynku pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił rowerzystę. Czytaj więcej >>>

Negatywne reakcje w mniejszości

Nie wszyscy zareagowali jednak na wpis o kopalniach pozytywnie. Zarówno na Facebooku, jak i pod artykułem na ten temat pojawiły się pojedyncze komentarze oskarżające Tyszkiewicza o niewrażliwość i brak zrozumienia dla morderczej pracy górnika.

"Proszę zjechać do urobku i w końcu prawdziwie popracować parę godzin, a nie wozić się służbowym samochodem i wygłaszać uczone pouczenia, to by pan wiedział, na czym polega ciężka praca" - pisze na Facebooku Robert.

"Górny Śląsk wykłada na inne regiony o wiele więcej, bo to od nas spływają największe podatki. Ci, którzy piszą, że Śląsk wyciąga ręce po pieniądze, są śmieszni" - dodaje inna użytkowniczka, Paula.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o:
Komentarze (569)
Prezydent Nowej Soli zjednał sobie internautów. "Ma 100 proc. racji", "W końcu ktoś ma jaja"
Zaloguj się
 • che.guevara

  0

  @99venus
  Ale kleru i managerskich pasożytów już nie dodasz, potężnych korporacji które dostają miliardowe dotacje w postaci zwolnień podatkowych też nie?

  I to "to co MYŚLI wiele osób", MYŚLI??? To stado baranów które reaguje na najprymitywniejszą propagandę i nagonkę, o mentalności chłopa pańszczyźnianego bez wykształcenia i z mózgiem zasranym kleszymi dogmatami, to jest poziom tego stada baranów beczących za Tyszkiewiczem.

 • che.guevara

  Oceniono 3 razy 1

  Chyba raczej stado bezmózgich baranów mu gratuluje! Nie wiem jakim trzeba być tępym łojem by chwalić jakiegoś ciecia za "odwagę" w zwalczaniu szaraków. Niech ten "odważniaczek" weźmie się za krytykowanie prawdziwych pasożytniczych świętych krów jak kato-kler czy korporacyjne pasożyty pierdzące w managerskie stołki!

 • Krzysztof Bechert

  Oceniono 1 raz 1

  Zle zarzadzanie Spolkami Weglowymi bardzo wysokie wynagrodzenia Prezesow i wice prezesow itd. to zawazylo na upadkach kopaln a przedewszystkim na zyciu Tych co naprawde ,,ryja ,,pod ziemia..Gratuluje odwagi p.Prezydencie.

 • takietaminne

  Oceniono 1 raz -1

  to chwyt poniżej pasa wykorzystywac zbieg sytuacji by dostać się do korytka.Niech ten pan już odpocznie i da szansę młodym by się wykazać

 • Jacek Wiscicki

  Oceniono 1 raz -1

  Chciałbym żeby tacy ludzie jak prezydent Nowej Soli kierowali Polska.

 • Jacek Wiscicki

  0

  Jedna miara dla wszystkich, koniec z przywilejami dla poszczególnych grup, w tym gornikow - to powinno wreszcie zdeterminować rzady w Polsce.
  Niestety mam obawy, czy Pani Premier będzie w stanie ...........
  przeprowadzić niezbędne reformy.
  Populizm zwycięży, zwłaszcza przed wyborami.

 • olias

  Oceniono 1 raz -1

  górnicy nie są w stanie pojąć że my BARDZO pragniemy ulżyć ich doli i wypierd...ć ich z kopalni. Będą mogli wtedy pracować i zarabiać jak my. Nareszcie będzie im dobrze. A my odpoczniemy od ich min obolałych, zatroskanych smutasów głoszących jak to oni ciężko i niebezpiecznie .... no właśnie - a k... mać jakby tak zamknąć służby odpowiedzialne w kopalni za bezpieczeństwo pracy do pudła bez zawiasów? przecież niektóre kopalnie (np. metanowe) powinny być dawno zamknięte ze względu na brak bezpieczeństwa pracy. Niemoralne jest stwarzanie sytuacji gdy po kolejnym spaleniu kilkudziesięciu górników będziemy pogrążeni w żałobie ... głęboko ukrywać myśli że oto od jutra spada z naszego garnuszka jedna kopalnia.

  Najbardziej jednak przeraża mnie myśl że w tych kopalniach oni nadal będą fedrować, gdy już węgla nie będzie.

 • brasilien

  Oceniono 1 raz -1

  Tyszkiewicz na Prezydenta!

 • krakow2003

  0

  w polsce wiele set tysięcy ludzi powinno się pozbawić życia - kler, wszyscy cwaniacy z przywilejami, w tym sądy, prokuratury, policja, różne sekty finansowe, milionerzy /polscy milionerzy nie dorobili się raczej majątku uczciwie jak np bill gates - połowę może tak, ale najpierw kradli i oszukiwali/.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX