Dlaczego w Polsce nie ma lewicy? Pięć powodów i jeden ostateczny

Miłość do Gierka, brak młodych twarzy, kawiorowość i ciągłe rozczarowania. Publicyści zastanawiali się w Poranku Radia TOK FM, dlaczego lewica w Polsce jest w tak kiepskiej formie. A właściwie - jak stwierdził Jan Wróbel - nie istnieje.
- Dlaczego w Polsce nie ma lewicy? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel. Prowadzący dziwił się ostatnimi problemami Twojego Ruchu i SLD. Pierwsza partia straciła właśnie niemal połowę posłów. Druga nie może przebić szklanego sufitu na poziomie kilkunastu procent poparcia, a w wyborach samorządowych sondaże dają jej od 6 do 11 proc.

- W kraju nieustannej transformacji, o dużych nierównościach dochodów, o sporych napięciach światopoglądowych zwycięska partia lewicy ma 10 czy 12 proc., a druga niknie na naszych oczach jak bałwan na wiosnę - dziwił się prowadzący. Goszczący w audycji publicyści wskazali na kilka powodów problemów polskiej lewicy.

1. Brak młodych liderów

Według Renaty Kim z "Newsweeka" lewicy brakuje młodych, energicznych przywódców. Jej zdaniem dowodzi tego sukces Janusza Palikota. - W Polsce jest ogromne pragnienie kogoś, kto by głosił lewicowe hasła, kto zajmowałby się sprawami bliskimi lewicy. Kiedy pojawił się Palikot, wielu uwiodło to, że pojawił się człowiek młody, energiczny, który obiecuje, że różne sprawy pozałatwia. Szybko okazało się, że niczego nie zamierza załatwiać, lewicowa agenda to walka z Kościołem, a tak naprawdę uśmiecha się do przedsiębiorców - mówiła publicystka.

- Potrzebny jest ktoś z wizją, pasją, kto ma serce po lewej stronie i naprawdę spełni oczekiwania wszystkich osób - dodała Kim.

2. Elektorat z PRL-u

- SLD boi się wypuścić z rąk żelazny postpezetpeerowski elektorat, choć ten topnieje - mówiła Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej". Publicyści sugerowali, że problemy SLD, największej partii z lewicowym szyldem, to także problemy polskiej lewicy. Kim zwracała uwagę, że sędziwi, tęskniący za Edwardem Gierkiem sympatycy SLD coraz częściej wybierają PiS. - Wyborcy SLD się starzeją i z wiekiem robią się coraz bardziej konserwatywni. I rzeczywiście przerzucają się na PiS - mówiła Olczyk.

3. Wojny światopoglądowe

Rafał Woś z "Dziennika Gazety Prawnej" zwracał uwagę, że lewicowa narracja może być prowadzona na dwa sposoby: obyczajowy i pracowniczy. - Opowieść obyczajowa jest łatwiejsza i dominuje, ale nie w wychodzi naprzeciw wielu problemom: pracy, nieistniejącego państwa dobrobytu - mówił. - Lewica w ogóle nie jest tym zainteresowana. Chodzą z OPZZ na jakieś demonstracje, mówią o płacy minimalnej... Chyba nie o to chodzi - przyznała Olczyk.

4. Kastrowanie lewicy

Ugrupowanie, które weźmie na sztandary postulaty pracownicze i socjalne, często zostaje oskarżone o populizm. - To argument zawsze używany do temperowania partii lewicowych, które nie mogły iść w stronę socjalną, bo zyskiwały łatkę populistów. Efekt był taki, że się upodabniały do liberalnych, centroprawicowych partii - wskazywał Woś.

5. Rozczarowania

Woś zauważył, że dziś postulaty lewicowe można odnaleźć w programach wielu partii: od PiS po PO, która w drugiej kadencji rządu Donalda Tuska zaczęła wręcz wprowadzać etatystyczne pomysły. - To nie jest zdrowa sytuacja, bo potem żadna z tych partii tych postulatów nie realizuje - powątpiewała Olczyk. Jej zdaniem politycy sięgają po lewicowe postulaty, "bo tak wypada". Jednak po wyborach mają zupełnie inne priorytety. Także Woś przyznał, że ideowe zamieszanie w polityce przyczynia się do rozczarowania wyborców, którzy nie wiedzą już, komu mają wierzyć i kto reprezentuje ich interesy.

6. Promieniowanie kosmiczne

Wyraźnie zdesperowany Jan Wróbel dla problemów polskiej lewicy widzi tylko jedno wytłumaczenie. - Moim zdaniem nic tego nie tłumaczy jak tylko promieniowanie kosmiczne i szkoda naszych wysiłków - zakończył.

Więcej o:
Komentarze (39)
Dlaczego w Polsce nie ma lewicy? Pięć powodów i jeden ostateczny
Zaloguj się
 • polskagolyzad5

  0

  WYCHODZI ze """"""""""""""' LEWICA""""""""""""""""" DAŁA PRAWICY zbudować IRAN EUROPY a jeszcze NAROBIĆ DŁUGÓW CZYLI 6 bln na koniec tego ROKU czyli WIĘCEJ NIŻ KOMUNA ZA 45 LAT -do tego """"""""""""""""""" LEWICA"""""""""""""""" dała przyzwolenie na LENISTWO NARODOWE czyli 25 lat POLACY """"""""""""""""PRZEPRACOWALI TYLKO 12 ,5 LAT, I TAK BY WYMIENIAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!1 K ....M...... MAM DOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!
  NIECH ŻYJE LENIN

 • blski

  0

  Mamy w naszym kraju spoleczenstwo ktore bezkrytycznie przyjelo kapitalizm jako ustroj ktory zapewni wszystkim dobrobyt, automatycznie odrzucajac wszystko co mozna skojarzyc z socjalizmem. Dlatego tez kazda partia lewicowa ktora mozna nazwac socjalistyczna nie znajdzie szerokiego poparcia. Nie ma co usilowac tlumaczyc, ze system PRLu nie mial, poza symbolika i sloganami, niczego wspolnego z socjalizmem i jeszcze mniej z komunizmem, a byl niczym innym jak centralnie sterowana forma kapitalizmu. Zachod chetnie nazywal to socjalizmem w celu zdyskredytowania ich wlasnych partii socjalistycznych wskazujac na to jak wygladaja rzady w demoludach, z kolei demoludy chetnie uzywaly tej nazwy zeby zpewnic sobie poparcie zachodnich partii socjalistycznych.
  Po obaleniu opresyjnego systemu przyjelismy kapitalizm, ten przez lata walki ideologicznej udoskonalil metody walki przeciwko czemukolwiek co mu zagrazalo. Ta nowa idedologia znalazla niezwykle podatne na jej propagande nasze spoleczenstwo. I tak mamy ubogie spoleczenstwo w ktorym wszyscy popieraja kapitalizm.
  Gwozdziem do trumny bylo wybranie Kwasniewskiego - ten oportunista zdyskredytowal ostatecznie wszystko co tylko tracilo lewica.
  Ja jestem socjalista i wychowalem sie w tym duchu. Dziadek i matka byli przed Wojna socjalistami (dziadka zamordowali Niemcy). Po Wojnie matka nie nalezala do zadnej partii (byla czlonkiem Spolem), ojciec (przedwojenny oficer i prawicowiec) od 1947 do 56 byl w wiezieniu nie mial wiekszego wplywu na moje wychowanie.
  Zainteresowanym polecam przeczytanie (bez uprzedzen) broszury wydanej ponad 150 lat temu "Manifest Komunistyczny" Karola Marksa, w prosty dostepny sposob opisuje w niej to czym jest kapitalizm.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  Taa, promieniowanie kosmiczne... Lewicy nie ma, bo postkomunistom (Miller, Kwaśniewski i cała reszta) udało się na początku niepodległości zdławić odrodzenie się przedwojennej PPS (która była zawsze zwalczana przez komunistów i traktowana jak największy wróg) i położyć łapę na tradycji socjaldemokratycznej, podszyć się pod nią. Ludzie tego nie kupili, bo i cóż to za lewica. A endecja (najbliższa mentalnie komunistom) świetnie przetrwała w lodówce stalinizmu. Mówił Miłosz: Partia i Endecja to jedno. I za to znienawidzili go ci i tamci.

 • wodakrolewska

  Oceniono 4 razy 0

  Tzw. ruchy lewicowe zawsze tworzyli Żydzi i mieli w tym interes.
  Teraz zajęli się oprócz zapewnienia nam bdrogiego wszelkiego rodzaju "bezpieczeństwa" : genderem, wszelkimi zboczeniami, walką z Kościołem i patriotami i teraz na tym robią kasę.
  Stworzyli nam system "dobrego" i złego bundu i się przyglądają jak ci co się dorwali do koryta niszczą i u nich zadłużają Polskę.

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy 0

  Atrybutami dzisiejszej spasionej niby lewicy są sztuczne narządy,marycha (palikmioty),podatek liniowy,eksmisje z mieszkań itd.,szczupły Kalisz oraz Miller co marzy o wpadnięciu w objęcia amatorów konsumpcji ośmiorniczek,i nic po za tym !.Jedyną lewicowością tego towarzystwa jest to że przylepili sobie nazwę LEWICA,a ich głównym celem jest obrona koryta zdobytego w wyniku czerwono różowego układu zawartego przy okrągłym stole !.

 • antropoid

  Oceniono 5 razy 3

  Palikot sam sobie jest winien. Dostał potężny kredyt zaufania w postaci 10% głosów i go przeputał, bo choć głosił słuszne postulaty, to nie potrafi być politykiem na poważnie - a błazenadą głosów się nie zyskuje.
  Zachciało mu się być lustrzanym odbiciem Kaczyńskiego i PiS - a tego polski wyborca ma już i tak dosyć. No i różnica jest taka, że za PiS-em stoi dbające zwsze o swój interes państwo w państwie - czyli kościół, który niestety wciąż w tym kraju wielu ludziom wyznacza jak mają myśleć i czuć. A za Palikotem nie stoi nikt.

 • leo2rys2

  Oceniono 8 razy 2

  Tak długo jak obecni przywódcy kawiorowej po okrągłostołowej NIBY lewicy będą mieli wpływ na urabianie opinii społecznej tak długo w Polsce nie powstanie żadne ugrupowanie lewicowe !.Powstanie takiej siły politycznej zagroziłoby utratą wpływów gospodarczych i politycznych liber lewackim (nie mylić z lewicą) grupom które w wyniku okrągłostołowego porozumienia z krótkimi przerwami sprawują rządy w Polsce !.

 • aep

  Oceniono 7 razy 5

  Jeśli "po owocach ich poznacie je" to PiS jest bardziej na lewo od SLD. A skłonności do socjalizmu ma takie same jak PO (i cała Unia). W wydaniu PiSowskim ten socjalizm jest tylko trochę bardziej narodowy.
  Zaś SLD ma ustawę Wilczka po stronie zasług.
  No, chyba, że o prawicowości przesądza stosunek do kościoła...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 11

  Polska ma znakomite tradycje lewicowe (dawna PPS) ale niestety ciągle w Polsce socjalizm kojarzy się z bardziej z totalitaryzmem i PZPR-em niż na przykład z modelem Skandynawskim, z wysokim standardem życia, egalitaryzmem, likwidacja nierówności społecznej, wysoko rozwiniętą służbą zdrowia i doskonałym systemem edukacji. Myślę ze musi minąć jedno, dwa pokolenia - żeby Polacy mogli się wyzwolić ze stereotypów odziedziczonych z PRLu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX