Sierakowski w "NYT" o Michalczewskim: Trzeba mistrza świata, by zmienić polskie obyczaje

- Pięściarz zdobywał tytuły w wadze półciężkiej. Teraz postanowił wystartować w wadze superciężkiej, czyli w walce o prawa mniejszości w Polsce - pisze Sławomir Sierakowski w felietonie dla "The New York Times".
"To ci dopiero niespodzianka. Oto w kraju, w którym nawet najwięksi optymiści stracili wiarę, że kiedykolwiek pojawi się choćby wychowanie seksualne w szkołach, nie mówiąc o prawie do aborcji, na lidera postępowych poglądów wyrósł bokser" - czytamy w felietonie poświęconym wsparciu, jakiego udzielił środowisku LGBT Dariusz Michalczewski.

Czy bokser przekona polskiego konserwatystę?

O sportowcu publicysta pisze, że dla konserwatywnego Polaka jest bardziej przekonujący niż liberalny intelektualista albo polityk. "Reprezentuje najsilniejszy możliwy typ kulturowy w Polsce: biały heteroseksualny mężczyzna, katolik, bogaty, z sukcesami w życiu zawodowym, cieszący się masową popularnością.

Młody chłopak z małego miasteczka nie przeczyta politycznego manifestu, ale opinia legendarnego boksera, który wychował się w takich samych warunkach, na pewno do niego dotrze. "I da do myślenia" - podkreśla Sierakowski.

Przytacza też słowa koleżanki, która zauważyła, że Michalczewski zadziwił ją swoją empatią. "Nie jest intelektualistą, a potrafi doskonale argumentować, bo jest szczery i umie współodczuwać" - czytamy. Zdaniem felietonisty to właśnie empatia zjednuje bokserowi ludzi i była tym, co zaprowadziło go do ruchu LGBT.

Ostatnia liberalizacja polskiego prawa - 1918 rok

Michalczewski walką o prawa osób LGBT nie po raz pierwszy naraża się swojemu środowisku. "Młody utalentowany zawodnik postanowił uciec z komunistycznej Polski na Zachód. W 1988 roku nie wrócił ze zgrupowania w RFN. Ojczyzna ukarała go dożywotnią dyskwalifikacją" - czytamy w felietonie. Bokserowi zarzucano zdradę, ale ten nie przejmował się opiniami na swój temat, a "patriotyczna inkwizycja" w końcu o nim zapomniała.

Sierakowski przypomina też, że na początku swojej kariery bokser wystąpił w teledysku Marky Marka - rapera, który miał na swoim koncie rasistowskie ataki i solidaryzował się z autorem słów "wszyscy homoseksualiści powinni zostać ukrzyżowani".

Marky Mark zmienił się w dwukrotnie nominowanego do Oscara aktora Marka Wahlberga, a Michalczewski "stał się jednym z liderów walki o równe szanse na szczęśliwe życie dla związków homoseksualnych" - zauważa publicysta i dodaje: "Pięściarz zdobywał tytuły w wadze półciężkiej. Teraz postanowił wystartować w wadze superciężkiej, czyli w walce o prawa mniejszości w Polsce".

"Na razie Polska pozostaje krajem, w którym najbardziej aktualna zmiana w prawie obyczajowym to przyznanie kobietom prawa wyborczego w 1918 roku. Trzeba naprawdę mistrza świata, żeby to zmienić" - podsumowuje Sierakowski.

Więcej o:
Komentarze (25)
Sierakowski w "NYT" o Michalczewskim: Trzeba mistrza świata, by zmienić polskie obyczaje
Zaloguj się
 • l_zaraza_l

  Oceniono 2 razy 2

  Konstytucja RP:

  Art. 30.
  Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

  Art. 32.
  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 • aghrra

  Oceniono 4 razy 0

  Towarzysz Sierakowski i wszystko jasne

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 2

  "Na razie Polska pozostaje krajem, w którym najbardziej aktualna zmiana w prawie obyczajowym to przyznanie kobietom prawa wyborczego w 1918 roku. Trzeba naprawdę mistrza świata, żeby to zmienić"
  ________________
  Bicie piany. Polska międzywojenna i Polska PRL-u były o wiele bardziej demokratyczne w traktowaniu kobiet, niż w tym samym czasie.

 • placowy

  Oceniono 15 razy -5

  Tolerancja tak, ale nie zmuszanie do tolerancji bo chce tego LGBT. Tolerancja tzn. ja cię toleruję ale ty do cholery zachowuj się przyzwoicie i nie gorsz moich dzieci i innych dookoła którzy tego nie chcą. Ja się nie afiszuję z moją żoną na środku drogi z naszą seksualnością ale żyję sobie spokojnie i moja seksualność to tajemnica mojej alkowy a nie pseudo pop kultura z ordynarnymi zachowaniami. Masz związek z facetem i żyjesz sobie z nim jak bliska osoba to co mi do tego ale do cholery nie zmuszaj mnie i moich bliskich do akceptowania publicznych zachowań seksualnych w stylu love parade bo na to nie ma przyzwolenia w naszym kraju bo jest to kraj normalnych ludzi

 • compagno

  Oceniono 4 razy 0

  www.malepiwko.pl/wszystkie-wpisy/publicystyka/felietony/umiera-legenda/

 • kyanagi

  Oceniono 19 razy -13

  Sierakowski, pajac, niech odda pieniadze dziewczynie za teksty pisane dla niego. To po pierwsze. Po wtore, niech w koncu wyjasni, ktore teksty pisala jego dziewczyna. To pozwoli na zrozumienie czynienia przez niego bohaterem Michalczewskiego. Chyba, ze mu rownowaga hormonalno przechyla sie w druga strone. Poza tym cos mi sie dziwne wydaje, ze NYT publikuje jego felietony. Brak podlaczenia, nie mozna dotrzec do oryginalu.

 • clash67

  Oceniono 27 razy -17

  Jak taki szlachetny, to może by się zainteresował losem tych prostytutek w Hamburgu, gdzie zaglądał, jak z dumą opowiadał, a nie adopcją dzieci przez dwóch panów! Pajac.

 • chi_neng1

  Oceniono 26 razy 18

  "Trzeba mistrza świata, by zmienić polskie obyczaje"

  Raczej trzesienia ziemi.

 • mm_pisze

  Oceniono 36 razy -20

  Idzie tam gdzie sypią kasą. Kiedyś dobrze było w RFN, teraz media z Magdalenki dobrze płacą, a przyjaciele z mniejszości zawsze przytulą.
  Mnie nie przekonał, ale nie lubię brutalnych sportów dla prostaków.Pewnie dla tego.

  W każdym gejowski pokoiku od dzisiaj zawiśnie zdjęcie Dareczka w negliżu tuż przy Krzysztofie Grodzkim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX