Mieszkanka Hongkongu błaga świat o pomoc. "Chcemy tylko powszechnych wyborów"

- Jesteśmy niewinnymi ludźmi, takimi samymi jak wy. Jedyne, czego chcemy, to wolne wybory, nic więcej - mówi w opublikowanym w internecie filmie młoda dziewczyna z Hongkongu. Zapewnia, że protestujący zachowują się spokojnie, i błaga świat o pomoc.
Film został opublikowany wczoraj w jednym z bardziej gwałtownych dni protestów w Hongkongu. Policja użyła gazu łzawiącego wobec mieszkańców protestujących przeciwko kontrolowanym przez Pekin wyborom do lokalnych władz. Ruch Occupy Central organizuje tam demonstracje już od kilku tygodni, jednak wczoraj sytuacja stała się bardziej napięta."Siedzieliśmy spokojnie, a policja użyła gazu łzawiącego"

- Dziś rano zorganizowaliśmy pokojowy protest i spokojnie siedzieliśmy przed siedzibą rządu. Chcemy prawdziwie wolnych wyborów szefa lokalnej administracji, nic więcej - mówi w filmie młoda dziewczyna.

- Nagle policja zaczęła spryskiwać gazem łzawiącym wszystkich protestujących siedzących z przodu - dodaje.

Dziewczyna tłumaczy, że w mieście wciąż jest mnóstwo protestujących oraz policji, mimo że demonstranci wciąż zachowują się spokojnie."Może urodziliście się w demokratycznych państwach - my nie"

- Jako mieszkanka Hongkongu proszę was, na całym świecie, pomóżcie nam. Może wszyscy urodziliście się w demokratycznych państwach, możecie podejmować demokratyczne decyzje i uczestniczyć w wolnych wyborach - ale my nie. Proszę, pomóżcie nam. Mówcie o tym, co tu się dzieje - apeluje.

Nie wiadomo, kto jest autorem filmu, nie znamy też tożsamości dziewczyny, która się w nim wypowiada. Przypomina on w swojej formie apel młodej Ukrainki, który w lutym tego roku obiegł cały świat.

Wczoraj w Hongkongu aresztowano kilkadziesiąt osób. Media informują też, że co najmniej 34 osoby odniosły obrażenia.

Demonstranci wyszli na ulicę, żeby zaprotestować przeciwko formie, w jakiej mają się odbyć wybory do lokalnego rządu w 2017 roku. Mimo że głosowanie będzie powszechne, do startu w wyborach dopuszczonych zostanie jedynie 2 lub 3 kandydatów mających wsparcie rządu w Pekinie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (55)
Mieszkanka Hongkongu błaga świat o pomoc. "Chcemy tylko powszechnych wyborów"
Zaloguj się
 • rajmund.siewierny

  0

  Takie same bolszewiki w Pekinie jak i w Moskwie... Ale po takim skandalu na pewno w przyszłych chińskich wyborach powszechnych wygrają "chińscy demokraci " i ci maoistowscy zbrodniarze odejdą do lamusa ;-))

 • xynat

  Oceniono 6 razy -2

  Zabrzmi to niegrzecznie ale pisze to z współczuciem: masz dziewczyno pecha, że urodziłaś się w atomowym mocarstwie. USA nie podniesie reki na Chiny. Tak samo jak nie podniesie ręki na Rosję w obronie Ukrainy. To nie to samo co obrona Kuwejtu przed Irakiem w 1991 roku. Hongkongu nikt nie obroni. A co na to Europa? Unia to hipokryzja, woła o prawach człowieka gdy chodzi o gwałciciela czy morderce trzymanego w zimnym więzieniu tu w Europie. Ale za żadne skarby świata nie zamknie granic przed chińskimi produktami w solidarności z mieszkańcami Hongkongu pragnącymi demokracji. Europejczycy są zbytnio zakochani w tanich chińskich produktach. Pogadamy, popsioczymy a jutro hajda do marketu po tanią chińszczyznę. Taka to Europejska hipokryzja. Amerykanie nie odważą się zadrzeć z chinolami a Europejczycy tylko w gębie są mocni. Żal mi tej dziewczyny.

 • faustyn10

  Oceniono 5 razy -1

  Wszystko według tego samego scenariusza....nawet jest już "apel młodej, ładnej mieszkanki Hong Kongu"! Teraz będą strzały (z niewiadomego kierunku), męczennicy, gniew ludu,przewrót polityczny, reakcja militarna CHRL, "oburzenie światowej opinii publicznej" itd.

  Jankesy wykarmiły komuchów chińskich, tak jak wcześniej ufundowały Hitlera, Stalina i islamistów. To Nixon "otworzył Chiny" zamiast pozwolić im tam gnić za wielkim murem. Teraz, kiedy "wróg" jest już odchowany, upasiony na dolarach i przekonujący będą udawać, że z nim walczą (tak jak z "walczą" z ufundowanym przez siebie ISIS). Oni chcą wojny i to na ogromną skalę.....

 • anton_pl

  Oceniono 9 razy 9

  Powiedzieć im że w Polsce były powszechne wybory już wiele razy i nic sie nie zmieniło - jak kradli tak kradną, może sie uspokoją?

 • tim7

  Oceniono 26 razy 2

  Urodziłem się w kraju okupowanym wówczas już ponad 30 lat. Do zakończenia okupacji musiało minąć jeszcze 15. Mój kraj liczy 38 mln. obywateli. Hongkong liczy dziś ponad 7 mln. Wszyscy "miastowi", wielu majętnych. Podczas okupacji mego kraju zginęło tysiące osób. A wy prosicie o pomoc, bo wam GAZ ŁZAWIĄCY przeszkadza? Mój ojciec gaz łzawiący łykał idąc na obiad do domu. Nie pier*olcie, proszę...

 • 4jaco

  Oceniono 8 razy -8

  spierd@l@j!

 • 4jaco

  Oceniono 9 razy -9

  spie...j!

 • jonia2012

  Oceniono 37 razy 17

  jestem Polka: chce tylko miec mozliwosc glosowania na kompetentnych, inteligentnych, uczciwch i godnych zaufania ludzi, ktorym bez obawy mozna oddac w rece los mojego kraju wraz z jego narodem a nie tylko wybierac najmniejsze zlo...czy to tak wiele?...pomozcie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX