Palikot wyjaśnia odejście posłów: "Klub Twojego Ruchu istnieje. To nowe otwarcie". A do SLD: "Bye, bye, Lenin"

- W pewnym sensie się tego spodziewałem - powiedział Janusz Palikot o odejściu 12 posłów z klubu Twojego Ruchu. Przekonywał, że w polityce zdarzają się "zakręty", a część polityków TR "nie wytrzymała ambitnego programu". - To nowe otwarcie. To początek nowej drogi - mówił z optymizmem Palikot.
- Klub Twojego Ruchu istnieje - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Janusz Palikot, stojąc przed grupą 15 swoich parlamentarzystów. Dziś z TR odeszło 12 posłów, w tym Armand Ryfiński i Artur Dębski.

"Nie wszyscy wytrzymują"

- W pewnym sensie się tego spodziewałem. W niektórych przypadkach było zaskoczenie, że to, a nie inne nazwisko - tłumaczył Palikot. Posłom, którzy odeszli z jego klubu, zarzucał koniunkturalizm. - Myśmy przedstawili ambitny program. Nie wszyscy to wytrzymują. Dla niektórych ważniejsze jest bycie posłem niż idee, wynik w sondażach niż trwanie przy programie - mówił.

Szef TR chciał sprawić wrażenie, że odejście niemal połowy klubu nie robi na nim wrażenia. - Polityka na tym polega. Są zakręty, na których odpadają różni ludzie. Ci, którzy zostają, zwyciężają - wyjaśniał.

"To nowe otwarcie"

- To nowe otwarcie. To początek nowej drogi - przekonywał Palikot. - To bardzo skonsolidowane środowisko, spójne w przekazie. Ludzie, którzy najwięcej pracowali w terenie - mówił szef TR, komplementując polityków, którzy pozostali u jego boku. Palikot starał się też przekonać, że jest spokojny o przyszłość partii. - Jak zaczynaliśmy w 2010 roku, było nas znacznie mniej. I wtedy się udało - powiedział.

Palikot odniósł się też do opinii, że wraz z odejściem Dębskiego i Ryfińskiego Twój Ruch stracił dwóch liderów. - Przygotowujemy nowy program na następne 14 miesięcy. W jego ramach dokonujemy korekty na rzecz świeckiego państwa zamiast walki z religią. Ryfiński uznał, że się w tym nie mieści. Trudno - rozłożył ręce. - Nie będziemy prowadzili krucjaty antyreligijnej. Jesteśmy za państwem świeckim, nie za walką z religią - dodał.

"Bye, bye, Lenin"

Na docinki SLD i zapowiedzi przejęcia posłów TR, Palikot odpowiedział krótko: "Bye, bye, Lenin". A Arturowi Dębskiemu zapowiedział: "Twarz ma się tylko jedną".

Z Twojego Ruchu odeszła dziś grupa 12 posłów: Artur Dębski, Wincenty Elsner, Piotr Bauć, Roman Kotliński, Armand Ryfiński, Artur Górczyński, Tomasz Makowski, Małgorzata Marcinkiewicz, Michał Pacholski, Wojciech Penkalski, Paweł Sajak i Marek Stolarski. W klubie TR zostało tym samym 15 posłów.

Fala odejść z TR

Wczoraj z TR odszedł poseł Henryk Kmiecik. - Ubolewam, że zrobił to po cichu i nie informował klubu - skomentował Michał Kabaciński z TR. W sierpniu z klubu odeszło trzech posłów: Krzysztof Kłosowski i Maciej Banaszak przeszli do SLD, a Jan Cedzyński pozostał parlamentarzystą niezrzeszonym.

W lipcu z członkostwa w partii zrezygnował też Łukasz Gibała, który w listopadzie wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa jako kandydat niezależny. W czerwcu natomiast złożyła legitymację partyjną Twojego Ruchu Anna Grodzka, która wstąpiła do Partii Zieloni. Kilka dni temu wygasło jej członkostwo w Klubie Poselskim TR.

Więcej o:
Komentarze (156)
Palikot wyjaśnia odejście posłów: "Klub Twojego Ruchu istnieje. To nowe otwarcie". A do SLD: "Bye, bye, Lenin"
Zaloguj się
 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  miales chamie zloty rog, miales chamie czapke z pior ...

 • dorik2

  0

  Przeginał, prowokował, ale wnosił do stetryczałej polskiej polityki coś nowego, świeżego. Jeśli TR wypadnie z Sejmu, nie będzie żadnej, minimalnej choćby przeciwwagi dla klerykalnego ciemnogrodu. Bo SLD już raz nie sprawdziło się w tej roli (nie bez powodu mówiono na ówczesnego ministra spraw zagranicznych Rosati-Konkordati), a odpady z TR nic nie zwojują.

 • Oceniono 2 razy 2

  Twój Ruch to już właściwie historia. Szans w wyborach samorządowych nie ma żadnych, a za rok zniknie także z Sejmu.
  Palikot rozwalił sam to co budował.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 2 razy -2

  Palący-kocie instynkt zwierzęcy Cię zawiódł a przycmiło go palenie marychy. Gdybyś miał rozum i doktorat nie za masło to wiedziałbyś że z Bogiem nie wygrasz. Jak byłeś takim chojrakiem trzeba było się dobierać gminą żydowskim do dupy i tłumaczyć na forum że nie może jednostka zarabiać więcej na miesiąc niż 200 górników strajkujących pod ziemią o przetrwanie ale, Ty jesteś za głupi żebyś to zrozumiał.
  Z poważaniem

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy 4

  Palikot ma dużo na sumieniu, ale SLD to nie jest lewica. No chyba, że lewica to zwalczanie innych partii z niby tej samej strony sceny politycznej - przecież SLD poświęca więcej uwagi na zwalczanie TR niż PiSu czy Platformy...
  Są tak lewicowi że przed wyborami ugięli się dla głosów przed górnikami, ale za to studentom zabrali ulgi...bo oni przecież nie przyjechali wtedy do stolicy walczyć siłowo.
  2003 - w lipcu rząd SLD L.Millera opracował ustawę o wyłączeniu z powszechnego systemu emerytur mundurowych. Gdy startowała reforma emerytalna mundurowi przyjęci po 1.01.1999 r. byli w powszechnym systemie, na powszechnych zasadach. Płacili zwyczajnie składki do ZUS i OFE. Gdyby to utrzymać, mogliśmy mieć już dwanaście roczników mundurowych w nowym systemie emerytalnym! Posłowie zdecydowali jednak, że policjanci i żołnierze powinni mieć odrębny, uprzywilejowany system z prawem do emerytury po 15 latach pracy - o 25-30 lat krótszy niż reszta Polaków. Poparli: całe SLD, Tusk, Kaczyński, Pawlak z kolegami. Koszt: ~8mld/rok
  2005 - rząd SLD przestraszył się manifestacji górników, zbliżały sie wybory. SLD razem z PiS (J.Kaczyński nie głosował) i PSL z Pawlakiem zagłosowali za wszystkim, czego chcieli górnicy. Przeciw była tylko PO. Belka ostrzegał że demolują system emerytalny i finanse państwa. Apelował bezskutecznie do prezydenta Kwaśniewskiego, by ustawy nie podpisywał. Ostatecznie zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego. Niestety ustawę z TK wycofał premier Kazimierz Marcinkiewicz z PiS. Koszt: 6 mld/rok.
  To Miller ugiął się przed związkami, to Miller wyłączył policję z powszechnego systemu,
  Palikot niby nie lepszy bo oparł się zbyt mocno na happeningach, na walce tylko o związki, ale to za mało bo lewicowość to nie tylko LGBT, ale także starsi, wykluczeni, młodzi na rynku pracy, niemieszanie się państwa w kwestie ideologiczne, dając wybór obywatelom...SLD to niestety partia jak PZPN - beton, Palikot mógł spróbować coś zbudować, na partii liberalno-lewicowej, nowoczesnej, przede wszystkim konsekwentnej, czyli tego czego brakuje Platformie, która brata się z hierarchami kościelnymi, premierem który sobie jeździ do Watykanu i bierze ślub kościelny. Platformą, która nagle po 6 latach się obudziła i zabrała pieniądze z OFE, zwiększa zatrudnienie w administracji (co nie przekłada się na poprawę jej jakości), każdy kolejny minister sprawiedliwości jest chyba z nadania Watykanu...Palikot powinien zgodnie z faktami, racjonalnie punktować PiS, ale także Platformę bo jest za co. Tylko czy jest w stanie odzyskać tylu wyborców żeby ponownie mieć dobry wynik ?

 • algreg

  Oceniono 9 razy 3

  Szczury uciekają po nowe posadki,ale się przeliczą Ja i tak głosuję na TR

 • edza4

  Oceniono 5 razy -5

  Twój Ruch idzie łeb w łeb z kościołem.

 • toberson

  Oceniono 11 razy -5

  Cpun Palikot skonczy jak Lepper!

 • tomq12

  Oceniono 10 razy -4

  Twoi Ruchacze już nie istnieją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX