"Paranoja polskiego skąpstwa, populizmu, tabloidyzacji" - Żakowski o posadzie dla Ostachowicza

- Polskie poczucie sprawiedliwości wyje, kiedy ktoś dostaje dużo. Milczy, kiedy ktoś dostaje mało. Nie widziałem nigdy na pierwszej stronie polskiej gazety tytułu: To skandal, że polski premier zarabia tylko 15 tys. zł. To nie porusza polskiego ducha sprawiedliwości. Bo to raczej duch zawiści i wredności - tak Jacek Żakowski komentował oburzenia, jakie wywołała informacja że Igor Ostachowicz może pracować w PKN Orlen. Za 2-2,5 mln zł rocznie.
Według nieoficjalnych informacji TVN24, minister Maria Wasiak odda ponad 500 tys., jakie dostała za odejście z PKP SA, a Igor Ostachowicz nie będzie pracował w PKN Orlen.

Jackowi Żakowskiemu nie podoba się oburzenie, jakie wywołała informacja o tym, ile współpracownik Donalda Tuska ma zarabiać, pracując w największej polskiej spółce paliwowej. Publicysta "Polityki" jest przekonany, że dla każdej firmy "dobry ekspert od wizerunku jest bezcenny". A Ostachowiczowi nie można odmówić kompetencji.

- Zwracam uwagę na specyfikę polskiego poczucia sprawiedliwości, które narasta w mediach w miarę ich tabloidyzacji. To poczucie sprawiedliwości wyje, kiedy ktoś dostaje dużo pieniędzy. A milczy kiedy ktoś dostaje mało. Nie widziałem nigdy pierwszej strony polskiego dziennika, na którym byłaby informacja: To skandal, że premier zarabia tylko 15 tys. To nigdy polskiego ducha sprawiedliwości nie porusza. Bo to nie tyle duch sprawiedliwości, co duch zawiści i wredności - ocenił Żakowski w "Poranku Radia TOK FM.

"Czekam na odważnych"

Zdaniem publicysty, mamy do czynienia z "paranoją polskiego skąpstwa, populizmu i tabloidyzacji", która prowadzi to tego, że niezwykle trudno jest znaleźć dobrego fachowca, który zdecydowałby się na pracę w rządzie. - Zwłaszcza na stanowiska podsekretarzy stanu w resortach gospodarczych. Bo w biznesie pensja dziesięć razy wyższa, niż ta rządowa, wcale nie jest pensją wysoką, dla kogoś kto coś potrafi.

Jacek Żakowski nie ma wątpliwości, że problem zarobków dla wysokich urzędników trzeba rozwiązać. - I wtedy np. Igor Ostachowicz zarabiałby tyle, ile jest rzeczywiście wart. Może nie 200 tys. zł miesięcznie ale np. 50 tys. Czekam na odważnych, którzy rozwiążą ten problem. Bo na razie rząd pewnie ratuje się, budując wizję: Trochę pocierpisz na rządowej pensji, a potem pomożemy ci się odkuć.

Więcej o:
Komentarze (33)
"Paranoja polskiego skąpstwa, populizmu, tabloidyzacji" - Żakowski o posadzie dla Ostachowicza
Zaloguj się
 • mindowe

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Żakowski stracił kontakt z rzeczywistością,z polską rzeczywistością.

 • niepiszglupot

  Oceniono 3 razy 3

  To co pisze manipulator Zakowski czytac nie nalezy.

 • plautilla

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego była możliwa nagrodowa fucha w Orlenie za 2,5 mln zł rocznie dla I.Ostachowicza ?
  Odpowiada prof.S.Krajewski z UŁ /więcej : Dz.Ł./ : "Bo w Polsce jest przyzwolenie na takie praktyki, bo prawnie taka sytuacje nie jest zakazana, bo nad tym, czy to jest etyczne, zastanawia się garstka ludzi, która szybko potem o tych dylematach zapomina.
  W krajach skandynawskich, w Holandii, by to nie przeszło. Po pierwsze, w innych krajach odpowiednio jest skonstruowane prawo, po drugie, tamte społeczeństwa nie tolerują takich rzeczy. Partia, która robiłaby takie prezenty działaczom po prostu przegrałaby wybory ".

 • tuitam_online

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Ostachowicz taki dobry ekspert od wizerunku to dlaczego nie zadbał o swój wizerunek?

 • tuitam_online

  Oceniono 4 razy 4

  A Żakowski nadal nie rozumie...
  Czy dla jakiegoś innego świetnego fachowca, zwolnionego z pracy gdzie indziej, Orlen utworzyłby na pstryknięcie palców stanowisko z pensją 2 mln?

 • unamatita

  Oceniono 7 razy 3

  Jacku, czy w czasie porannej, kiedy patrzysz na gębę w lustrze nie odczuwasz odruchów wymiotnych?
  u.

 • topiramax

  Oceniono 10 razy -2

  I ja uważam, że p. Żakowski ma racje. Poruszył czułą strunę i od razu jest atakowany przez uważających się za "uczciwych". Uczciwi zwracają uwagę, że jakaś paniusia dostała kolosalną odprawę, uczciwi nie rozpatrują tej sprawy w kategorii :"PKP straciło mnóstwo pieniędzy". A gdybyśmy to my mieli dostać choć dziesiątą część tej sumy to zaraz byśmy sie powołali na 5 argumentów dlaczego nam sie należy. Hipokryci.

 • obserwer81

  Oceniono 10 razy 2

  Panie Żakowski ,jest Pan rekordzistą w lizusostwie.Tu Pan buczysz,a w sprawie afer to
  Cię zamurowało.

 • sstepniewski

  Oceniono 6 razy -4

  Polska - kraj warholow....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX