Co tydzień trzy Polki giną w wyniku przemocy domowej. Czy Sejm przyjmie konwencję ws. ochrony kobiet?

Ponad 87 tys. osób w zeszłym roku było ofiarami przemocy domowej. Rokrocznie ginie w jej wyniku 150 kobiet. ?Sytuacja kobiet doświadczających przemocy jest dramatyczna? - ostrzegają organizacje pozarządowe wraz z prof. Moniką Płatek i Magdaleną Środą. Dziś Sejm zajmie się Konwencją o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.
Dziś w Sejmie posłowie będą się zajmować ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Walka o wprowadzenie tego dokumentu trwa już od kilku lat, ostatnio sejmowa dyskusja została nieoczekiwanie zdjęta z porządku obrad. Przeciwni konwencji są konserwatyści, zdaniem których przepisy godzą w polską tradycję i rodzinę.

- Po co Polsce ta ustawa? - pytał w niedzielę bp Kazimierz Ryczan. - W Polsce kobieta jest szanowana bardziej niż w innych krajach europejskich. Panie i panowie parlamentarzyści wszystkich ugrupowań politycznych, nie pozwólcie tykać polskiej rodziny. Ona i dom rodzinny są bastionem polskości, patriotyzmu, tradycji wiary - mówił biskup i przekonywał, że w kraju jest wiele ważniejszych spraw społecznych do uporządkowania.

Co roku ginie 150 Polek

Jednak badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości nakreślają diametralnie inną sytuację polskich kobiet. Każdego roku przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona Polek. Co dziesiąta kobieta w Polsce doświadczyła gwałtu lub jego usiłowania. W wyniku przemocy domowej co roku ginie w Polsce około 150 kobiet.

Tymczasem spośród 61 tys. podejrzanych o stosowanie przemocy skazano jedynie 11,9 tys. z nich. W 86 proc. przypadków sprawcy przemocy domowej otrzymują karę więzienia w zawieszeniu. Jedynie 4 proc. skazanych otrzymuje nakaz opuszczenia mieszkania zajmowanego razem z ofiarą przemocy. W wielu przypadkach umarza się też prokuratorskie postępowania: dotyczy to nawet 65 proc. spraw.

Państwo zawodzi

Aleksandra Magryta z Fundacji Feminoteka zaznacza, że te dane nie muszą być pełne. - Wiele przypadków w ogóle nie jest zgłaszanych. Te liczby mogą być dużo większe - podkreśla. I przytacza amerykańskie badania, wedle których co trzecia kobieta była ofiarą przemocy.

Grzegorz Wrona, adwokat specjalizujący się w pomocy ofiarom przemocy domowej, przyznaje, że państwo zawodzi na tym odcinku. - Formalnie funkcjonuje system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zostały powołane zespoły interdyscyplinarne, funkcjonują niebieskie karty. Ale w ostatecznym rozrachunku skuteczność tego systemu jest niska - mówi.

Zdaniem prawnika kary dla sprawców przemocy są zbyt niskie, a samym ofiarom trudno zapewnić bezpieczeństwo. - Doprowadzenie do tego, by sprawca opuścił miejsce zamieszkania lub trafił do więzienia, jest bardzo trudne - przyznaje.

"Nie spodziewam się, że pójdzie gładko"

Przyjęcie konwencji ułatwi choćby szybkie i skuteczne izolowanie sprawców przemocy. - To rozwiązanie jest niezmiernie potrzebne. Wszędzie tam, gdzie system funkcjonuje sprawnie, to rozwiązanie jest podstawą - mówi Wrona.

Sama ratyfikacja konwencji to jednak nie wszystko, bowiem do jej zapisów trzeba będzie dostosować polskie prawo. - Na pewno będzie dyskusja wśród prawników, w jakim zakresie to zrobić. Nie spodziewam się więc, że pójdzie gładko. Ale będzie podstawa do tej pracy - zaznacza prawnik.

Apel podpisało 5 tys. osób

O zagłosowanie za przyjęciem konwencji apelują do posłów przedstawiciele trzeciego sektora, m.in. Amnesty International Polska, Fundacja Feminoteka i Porozumienie Kobiet 8 Marca oraz prof. Monika Płatek i prof. Magdalena Środa. Specjalny apel podpisało już w internecie ponad 5 tys. osób.

Zobacz apel o ratyfikację konwencji >>>

Drugie czytanie ustawy o ratyfikacji konwencji odbędzie się dziś późnym wieczorem w Sejmie. Posłowie z komisji parlamentarnych zajmujących się tą sprawą zarekomendowali kolegom przyjęcie konwencji.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek między przemocą a nierównym traktowaniem, a promowanie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Komentarze (32)
Co tydzień trzy Polki giną w wyniku przemocy domowej. Czy Sejm przyjmie konwencję ws. ochrony kobiet?
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Raz jeszcze mówię, trzeba najpierw zdefiniować przemoc! Bo wiele Polek ginie od przemocy niedopuszczalnej tylko dlatego, że nie było w domu przemocy dopuszczalnej, jak lanie, by wychować sprawców przemocy niedopuszczalnej!

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  "Przemoc jest związana z płcią"
  To metodą goebbelsowską podawany jest prostaczkom powyższy fałsz.
  Przemoc jest związana z głupotą, biedą, brakiem szacunku dla innych i jest ona bezpłciowa i bezwyznaniowa….
  Przemoc jest tam gdzie jest bieda, brak wychowania szacunku dla innej osoby i brak więzi rodzinnych.
  W tym temacie mądry jest głos alchemika999, szczególnie na temat powszechnej przemocy psychicznej kobiet wobec mężów i ojców dzieci. Tej przemocy kobiet nad ojcami pomaga aparat państwa, szczególnie sądowniczy.

 • patriotaa

  Oceniono 4 razy -2

  HA HA HA kobieta wychodzą za mąż doskonale wie że mąż będzie chciał seksu. Ale potem mąż chce seksu a żona jak zwykle wymówka że ją boli główka. I tak prawie co dziennie kobitka ma jakąś wymowkę. A potem się dziwi że albo mąż ją zdradza albo leje po mordzie albo siłą bierze. Kobieta zawsze po seksie może iść do prokuratora i męża oskarżyć o gwałt i badania wykażą że był seks i chłopa oskarżą i posadzą za gwałt na żonie. Wychodząc za mąż doskonale wiedziała że mąż będzie chciał często mieć seks więc kto jest winien że mąż chce by jako żona spełniała swą powinność ?????

 • szmul.bender

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież istnieją przepisy prawa i kodeks karny tylko trzeba go stosować. Dlaczego teleruje się bydlaków terroryzujących rodzinę i nikt po stronie przesladowanych nie stanie ? Przyjęcie konwencji nic nie zmieni.

 • johniii

  Oceniono 10 razy -2

  Propaganda - temat zastepczy. Moze tak jest wsrod pedalow

 • poiuytrewq0987

  Oceniono 9 razy 7

  Nie pomylę się pisząc, że główną przyczyną, stymulantem przemocy jest ALKOHOL. Ogólnodostępna WÓDA i piwa mocne. Tego nikt nie widzi nie słyszy? Trudno się dziwić, bo kasa do budżetu płynie z polskiego alkoholizmu. Pij, dajesz państwu kasę, którą łapią katecheci, kapelani i biskupi. Te miliardy na nich gdzieś trzeba znaleźć.

  A że czasem ktoś mówi o ofiarach przemocy? To "nie ważne". "Tylko TO jest ważne" jak niosła reklama. Amen.

 • jazmig

  Oceniono 16 razy -6

  Stek bzdur. Regularnie czytam prasę i internet, ale nigdzie nie natrafiłem co tydzień na informację o zabiciu kobiety przez męża. Ta informacja to kłamstwo.

  Polskie prawo jest dostatecznie dobre, wystarczy je wykonywać. Nie jest potrzebna nam ideologiczna papka lansująca gender, zamiast stosowania prawa.

 • jogurt.bartex

  Oceniono 14 razy 2

  PiS i KK w Polsce, widzą kobietę na poziomie podłogi, lub maciory w chlewiku....Prawdziwy katolicki mężczyzna, mąż, musi co najmniej raz w tygodniu babę zlać a w niedzielę do kościoła !

 • proteusz33

  Oceniono 14 razy 8

  A ile kobiet ginie tygodniowo z powodu braku nowoczesnych leków przeciwnowotworowych ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX