Grabarczyk: Będę rozmawiał z wiceministrem Królikowskim. Przekroczył granicę zaangażowania ideowego

Nowy minister sprawiedliwości zapowiedział w TOK FM, że rozmowa z Michałem Królikowskim dopiero przed nim. Cezary Grabarczyk nie chciał ujawnić, czy złoży wiceministrowi propozycję pozostania w resorcie. Stwierdził tylko, że Królikowski ?przekroczył granice zaangażowania ideowego?.
Kiedy Cezary Grabarczyk przyjechał wczoraj do Ministerstwa Sprawiedliwości, Michała Królikowskiego, najbardziej znanego wiceministra, nie było w budynku. Jak poinformował w "Poranku Radia TOK FM" nowy szef resortu, Królikowski "reprezentuje Polskę poza granicami kraju".

Rozmowa z wiceministrem więc dopiero przed Grabarczykiem. Nie chciał ujawnić, czy złoży Królikowskiemu propozycję pozostania w ministerstwie. Ale przyznał, że jego zdaniem wiceminister przekroczył granicę zaangażowania ideowego. - Nie odnoszę się do kwestii związków Michała Królikowskiego z Kościołem. Tylko wydaje mi się, że w pewnym zakresie decyzje, które podejmował, były motywowane nieco inaczej, niż ja to ujmuję.

Chodzi oczywiście o batalię, dzięki której nazwisko wiceministra stało się głośne. Bo to na podstawie przygotowanych przez Królikowskiego opinii Jarosław Gowin - ówczesny minister sprawiedliwości - kwestionował zasadność ratyfikowania przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Minister zarzucał, że dokument zniszczy tradycyjny model małżeństwa.

Dla wielu komentatorów - kłótnia wokół konwencji dała początek politycznej karierze słowa "gender". Bo to nikt inny jak wiceminister Królikowski, wytaczał argumenty, że w konwencji pojawia się płeć kulturowa, co stwarza zagrożenie małżeństwami homoseksualnymi, adopcją dzieci przez gejów.

Bardzo religijny wiceminister

Jarosław Gowin nie ukrywał nigdy swojej opinii o Michale Królikowskim. W TOK FM powiedział nawet, że to "najwybitniejszy polski prawnik".

Dużo szumu wywołało opublikowanie przez wiceministra książki - wywiadu z abp Henrykiem Hoserem. Dzięki temu dowiedzieliśmy się też, że Królikowski jest oblatem benedyktyńskim, czyli świeckim zakonnikiem.

Odejście Jarosława Gowina z ministerstwa nie osłabiło pozycji wiceministra. Jego wysokie kompetencje zachwalał też kolejny szef resortu - Marek Biernacki. Także kiedy on był ministrem, Michał Królikowski angażował się w kontrowersyjne projekty. M.in. w zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Bo to właśnie z ministerstwa sprawiedliwości wyszedł projekt zmian, m.in. zaostrzający kary więzienia, dla osób, które spowodują "śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki".

PO murem za konwencją?

Choć w PO nie ma już Jarosława Gowina, w klubie jest spora grupa konserwatystów, którym niekoniecznie musi się podobać ratyfikacja Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Ale min. Grabarczyk liczy na jednomyślność posłów PO i nie chciał spekulować na temat ewentualnego sprzeciwu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. - To rząd zdecydował, by dokument trafił do Sejmu. Nie słyszałem, żeby było jakieś ryzyko. Sądzę, że nie ma w PO środowisk, które nie chcą ulżyć cierpieniom kobiet. A główny cel tej konwencji właśnie ku temu zmierza. Wierzę, że zagłosujemy razem - mówił minister sprawiedliwości w TOK FM.

Sejmową debatę na temat konwencji - zaplanowaną na posiedzenie Sejmu rozpoczynające się 10 września - na wniosek Prawa i Sprawiedliwości przesunięto.

Więcej o:
Komentarze (23)
Grabarczyk: Będę rozmawiał z wiceministrem Królikowskim. Przekroczył granicę zaangażowania ideowego
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 4 razy -2

  p.min.Grabarczyk, łopato z Łodzi, inne łopaty z nadmiaru ideologicznego zaangażowania pana zakopią tą samą łopatą. Pan M.Królikowski jest fachowcem, specem, zna się na prawie i państwie, a pan Grabarczyk jest tylko politykiem znowu na 5 min.

 • Michał Romaniuk

  Oceniono 5 razy 3

  Sprawa wiary jest prywatną sprawą każdego człowieka, ale minister państwa świeckiego w żadnym wypadku nie może reprezentować publicznie żadnego światopoglądu. Jeżeli to robi według mnie nie jest bezstronny, powinien iść na garnuszek tego kogo reprezentuje.

 • senior2244

  Oceniono 10 razy 4

  Panie ministrze kopniaka w tyłek temu przedstawicielowi watykańskiego okupanta.

 • leo2rys2

  Oceniono 13 razy -7

  Niech to zrobią,pozbędą się całego konserwatywnego skrzydła co będzie dla dobra nas wszystkich i przyspieszy tonięcie POlszewickiej liber lewackiej kliki raczącej się za publiczną kasę ośmiorniczkami !.

 • poiuytrewq0987

  Oceniono 10 razy -4

  Grabarczyk kolejny do skreślenia. Proponuję tez rozliczyć Zdrojewskiego, tylko kto miałby to zrobić.

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 13 razy -5

  PO szybkim krokiem podąża w kierunku wytyczonym przez Ruch Palikota - swojego byłego prominentnego działacza. I dobrze, bo na śmietniku historii będzie w swoim towarzystwie razem z nieboszczką UW i RP.

 • almagus

  Oceniono 7 razy 1

  Tak mu zostało, przetrwać z kościołem.
  Lecz marne ciało, a zdrada wzorem!

  Zawzięty prezes woła wolności!
  Choć wspólnik zdrady, wszelkich podłości!

  Polskę zdradzili na rzecz kościoła.
  Wyspowiadany kradnie na nowo.
  Chrzanu do stołu, Komisja Majątkowa.
  Aborcja, lewica tańczy wokoło.

  Prawa specjalne, konkordatowe.
  Wolność od Boga, choć wzięli sami.
  Papraj i Sądy, areszty gotowe.
  Wodą święconą chemię omami.

  Okrągłostołowe dzielą zmowy.
  Na władzę, wsparcie wraz z klerem chciwi.
  Obiecankami zawracanie głowy.
  Praca modlitwą, a świat się dziwi.

  We wszystkich partiach okrzepła zdrada.
  OJCIEC DEEREKTOR MA URODZINY.
  Każdy uległy bardziej się nada.
  Ledwo przeżycie, a świętessyny?

  Pod tym sztandarem i kleru władzą.
  Polskę podzielą i Polskę zdradzą.

  almagus 2012-04-30

  www.youtube.com/watch?v=GLj4dz6vbRM
  Maanam - Zdrada

  almagus.blox.pl/html

 • vomitorium1

  Oceniono 11 razy 9

  królikowski to odpowiednik hazana
  w ministerstwie sprawiedliwści
  (też ma "sumienie")

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX