Schetyna, Grabarczyk, Halicki, Piotrowska, Wasiak. Oto piątka nowych ministrów w rządzie Ewy Kopacz

Grzegorz Schetyna, Cezary Grabarczyk, Teresa Piotrowska, Maria Wasiak i Andrzej Halicki. Oto nowe twarze w rządzie PO. Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład swojego gabinetu. Z rządu Donalda Tuska pozostało wielu ministrów.
Ministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz będzie Grzegorz Schetyna. Powrót byłego szefa MSWiA, a obecnie szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych, do rządu to największa niespodzianka gabinetu Ewy Kopacz. Pozostający w niełasce u Donalda Tuska były wiceszef PO nie ukrywał radości na konferencji, podczas której nowa premier prezentowała swój rząd.

Kolejnym nowym-starym nazwiskiem jest Cezary Grabarczyk. Minister infrastruktury z lat 2007-2011 w nowym rządzie zostanie - za Marka Biernackiego - ministrem sprawiedliwości. Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zostanie ministrem administracji i cyfryzacji. Superresortem infrastruktury i rozwoju, po Elżbiecie Bieńkowskiej, która została unijnym komisarzem, pokieruje Maria Wasiak. Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych obejmie posłanka PO Teresa Piotrowska.

Kopacz: Najważniejsze odbudowanie zaufania Polaków

- Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - mówiła Kopacz.

Zaznaczyła, że jest to rząd "silnych osobowości", merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi postawi. - Przede wszystkim najważniejszym zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała Kopacz.

Oto pełny skład nowego rządu:Na stanowiskach pozostali...

Na swoich stanowiskach pozostali wszyscy ministrowie z koalicyjnego PSL: - wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki, pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fotele ministrów zachowali też: szef MON Tomasz Siemoniak (został wicepremierem), minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sportu Andrzej Biernat, minister środowiska Maciej Grabowski i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Teki zachowali też minister finansów Mateusz Szczurek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Szefem kancelarii premiera pozostanie Jacek Cichocki. Resort kultury zachowała Małgorzata Omilanowska. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostaje w rękach Leny Kolarskiej-Bobińskiej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (257)
Schetyna, Grabarczyk, Halicki, Piotrowska, Wasiak. Oto piątka nowych ministrów w rządzie Ewy Kopacz
Zaloguj się
 • malone01

  0

  A gdzie Asia Mucha?

 • justsaying

  0

  Na zdjeciu jak ja patrze na Piechocinskiego, od razu przypomina mi sie Szrek

 • jan.w2

  0

  Debil Siemoniak wicepremierem. Ręce i nogi opadają.

 • 1stanczyk

  0

  " W 1993 był doradcą ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego, a w 1994 pełnił funkcję rzecznika Programu Powszechnej Prywatyzacji"

  Jak to jest w ogóle możliwe, że po katastrofalnym w skutkach, bo kosztującym nasz kraj dobrze jeśli tylko setki miliardów złotych okresie prywatyzacji, odpowiedzialni za nią politycy, politycy którzy brali w niej czynny udział, zamiast odpowiadać przed Trybunałem Stanu nadal robią karierę w polityce Lewandowski w Unii Halicki w rządzie ????

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz 1

  To swoje pierwsze przemówienie pani premier Kopacz powinna zacząć od :

  << Panie i Panowie, zapinamy pasy, bo zaczyna się "jazda bez trzymanki" >>

  Co w aspekcie dotychczasowych 25 letnich rzadow okrągłostołowej odmóżdżonej i rozmodlonej na pokaz "patriotycznej" hołoty wcale a wcale nie oznacza, że będzie gorzej .

  Bo to jak jest coraz mniej od nich, od tego rządzącego nami pokolenie zwykłych podwórkowych okrągłostołowych gnojków, zagonionych bardziej wokół własnych (jak na przykład kariery w Brukseli) a nie naszych wspólnych krajowych i państwowych spraw zależny.

  To przecież z tej właśnie z racji, z racji na karierowiczowskie perspektywy premiera Tuska w UE kelnerskie podsłuchy, które wyszły na jaw na początku lata do dzisiaj nie mają innego ani sadowego ani politycznego finału jak tylko tą, korzystającą z okazji zmiany rządu ministerialną rotacje !!

 • voodeen

  Oceniono 1 raz 1

  miny grzegorza na filmiku od 02:24 bezcenne.

 • voodeen

  0

  aż dziw, że przy takim narodowym genetycznym obciążeniu geniuszem wszechwiedzy Maria CS nie dostała jeszcze nagrody nobla z literatury, Czesław M z medycyny a Lech Wał ... (a to inne obciążenie)

 • christhin

  Oceniono 2 razy 0

  Pani Doktorka wie najlepiej jak uleczyć Polskę,zobaczymy,zobaczymy,są to bardzo podległe osobowosci,na ministra Schetyna , to żart,nie ma żadnego poważania w swiecie.Szkoda pani Doktorko!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  PO. tym razem. popełniło strategiczny. błąd.Frakcje i ich ambicje nie mogą być wyżej stawiane niż interes państwa. Słaby Premier na dodatek brak dyplomatycznej osłony na zewnątrz. To przepis na klęskę.Jeżeli do tego przyczynił się Prezydentt to mojego głosu już nie uzyska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX