Szostkiewicz: Czy eutanazja mordercy to gest miłosierdzia?

Belgijski morderca i gwałciciel decyzją władz będzie mógł poddać się eutanazji. W więzieniu ma "nieznośnie cierpieć", a nie ma szans na opuszczenie aresztu. "Czy to jest gest miłosierdzia? Czy zbrodniarz na niego zasługuje? Czy nie powinien odcierpieć swojej winy?" - pyta Adam Szostkiewicz na blogu w serwisie Polityka.pl.
Belgijskie władze przyznały prawo do eutanazji skazanemu za morderstwo i gwałty Frankowi Van Den Bleekenowi, który w więzieniu spędził blisko trzydzieści lat. Mężczyzna ma doświadczać "nieznośnych cierpień psychicznych". Lekarze uznali, że jego stan psychiczny nie poprawi się, a ponieważ nie jest w stanie kontrolować swych skłonności, nie ma szans wyjść na wolność.

"Ryzykowny krok na eutanazyjnej drodze"

Według Adama Szostkiewicza z "Polityki" sprawa belgijskiego gwałciciela jest nawet bardziej kontrowersyjna niż wcześniejsze dopuszczenie eutanazji terminalnie chorych dzieci. Publicysta na swoim blogu w serwisie Polityka.pl przyznaje jednak, że przychylenie się do prośby Van Den Bleekena wynika z logiki, która doprowadziła do zezwolenia na eutanazję nieuleczalnie chorych.

"Jednak sprawa Bleekena to moim zdaniem ryzykowny dalszy krok na eutanazyjnej drodze" - zaznacza Szostkiewicz. I pyta: "Czy to jest gest miłosierdzia? Czy zbrodniarz na niego zasługuje? Czy nie powinien odcierpieć swojej winy?".

Publicysta zwraca uwagę, że nawet w liberalnej Belgii pojawiły się głosy, że decyzja była zbyt pochopna. I, jego zdaniem, jest w tym sporo racji.

Cały komentarz na stronach Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (6)
Szostkiewicz: Czy eutanazja mordercy to gest miłosierdzia?
Zaloguj się
 • zz1026

  0

  zaraz zleci sie lewactwo porowna to do kary smierci i powe ze kara smierci jest be i lepsze dozywocie
  a morderca ktory chce umrzec to spisek prawicy

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 4

  Po takim ścierwie jak Franuś VDB, to po trzydziestu latach już nawet grobu być nie powinno.
  W myśl żelaznej zasady YES dla KS !

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 5

  Eutanazja skazańców, to idealna forma przywrócenia wykonywania kary śmierci bez jej orzekania przez sądy. Trzeba tylko skrócić czas "oczekiwania", bo trzydzieści lat to zbyt długo i skazańcom się czas dłuży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX