"Ten kościół to dla mnie symbol zła" - kontrowersje wokół odbudowy kościoła w Poczdamie

W Poczdamie ma zostać odbudowany kościół, w którym Adolf Hitler w marcu 1933 ogłosił absolutne rządy NSDAP. O planach rekonstrukcji i debacie, która "podzieliła naród", donosi BBC. - To miejsce, gdzie narodziła się Trzecia Rzesza - protestują przeciwnicy odbudowy.
Kościół garnizonowy (Garnisonkirche) w Poczdamie spłonął podczas nalotu alianckich bombowców w kwietniu 1945 roku. Ruiny świątyni zostały doszczętnie zburzone w latach 60.Od zjednoczenia Niemiec dyskutuje się o rewitalizacji starego miasta w Poczdamie, której częścią miałaby być odbudowa kościoła garnizonowego. Stowarzyszenie na rzecz odbudowy świątyni powstało w 2004 roku i od tego czasu promuje ono pomysł i zbiera fundusze na jego realizację.

Jak na razie skonstruowano komponenty kościoła i wmurowano kamień węgielny pod budowę, ale właściwa odbudowa jeszcze się nie zaczęła. Stowarzyszenie planuje jej zakończenie na 2017 rok, ale wciąż nie ma zielonego światła władz mieszkańców Poczdamu. Część z nich i wielu Niemców w ogóle nie chce powrotu budowli, która kojarzy się z Hitlerem - podkreśla BBC.

Potęga Prus

Garnisonkirche powstał w latach 1730-1735 z polecenia Fryderyka I. Świątynia od początku była symbolem potęgi Prus. To tam grał na organach Jan Sebastian Bach. To tam unię zawarły Kościoły luterański i reformowany. To tam wreszcie, 21 marca 1933 roku, odbyło się posiedzenie nowego parlamentu Trzeciej Rzeszy, zdominowanego przez NSDAP.Głosy za rekonstrukcją

- Naziści wykorzystali Garnisonkirche jako symbol potęgi Prus, ale kościół był też duchowym schronieniem dla wielu oficerów, którzy wzięli udział w Operacji Walkiria - argumentuje Stowarzyszenie na rzecz Odbudowy Kościoła Garnizonowego na swojej stronie internetowej.

- To jeden z najbardziej niezwykłych budynków sakralnych z okresu baroku - dodaje w rozmowie z BBC prof. Wolfgang Huber, były biskup Kościoła ewangelickiego Berlina i Brandenburgii oraz przewodniczący stowarzyszenia. Wśród zwolenników odbudowy jest również Angela Merkel.

"Nie" dla odbudowy

- Dla mnie ten kościół to symbol zła - mówi z kolei BBC Maximilian Dalichow, który wychowywał się w Poczdamie. - Mieszkańcy mają wrażenie, że ten projekt wymyśliły osoby, które lepiej od nich wiedzą, jaki powinien być Poczdam - dodaje.

Zdaniem Dalichowa rekonstrukcja wzbudza takie kontrowersje, ponieważ sami Niemcy mają różne podejście do historii. Niektórzy z nich chcą odbudowy Poczdamu sprzed wojny, zanim zniszczyli go naziści i komuniści: - Pragną stworzenia Poczdamu, który przyciągałby turystów i bogatych przybyszy. Widzą go jako malownicze miejsce, w którym nic nie zostało zniszczone, jakby II wojna światowa nigdy nie miała miejsca.

Więcej o:
Komentarze (18)
"Ten kościół to dla mnie symbol zła" - kontrowersje wokół odbudowy kościoła w Poczdamie
Zaloguj się
 • izraelska

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze Niemcy kombinują, to ten konkretny kościół, ta budowla, kupka cegieł, cztery ściany i dach był zły i to on sprowadził szlachetny naród na manowce. Gdyby nie w tym kościele to w innym budynku Hitler by ogłosił to co miał ogłosić.

 • onefoks

  Oceniono 11 razy 1

  każdy kościół jest symbolem zła ponieważ każdy kościół dąży w sposób jawny lub skryty do dominacji .

 • wuk4

  Oceniono 12 razy 6

  popieram odbudowę, to jest zabytek i obiekt przestrzeni miejskiej, to że tam zbrodniarz Hitler zapierdział nie powinno negatywnie decydować o losach pięknego barokowego budynku.

 • mpaska

  Oceniono 15 razy 11

  Szanowni Czytelnicy! Dziękuję za czujność. Błędy już zostały poprawione. Jest mi naprawdę wstyd, że coś takiego zostało opublikowane. Raz jeszcze dziękuję za uwagę!

 • elzbieta09

  Oceniono 9 razy 3

  miejsce, w którym nic nie zostało zniszczone, jakby II wojna światowa nigdy nie miała miejsca.
  ____________
  Najlepiej byłoby całkowicie wytrzeć II WŚ z pamięci wszystkich narodów?

 • mer1lin

  Oceniono 36 razy 36

  "spłonął podczas nalotu brytyjskich bombowców 14 lipca 1945 roku"
  No widzicie panstwo! Brytyjczycy bombardowali Niemcy ,jeszcze 2 miesiace po kapitulacji.

 • antekpociecha

  Oceniono 47 razy 15

  Jak dla mnie każdy kosciół to symbol zła a szczególnie ten z którego wyłażą każdego 10 sekta smoleńska pod wodzą małego adolfika

 • lubat

  Oceniono 19 razy 11

  "wielu Niemców w ogóle nie chce powrotu budowli, która kojarzy się z Hitlerem"
  Hitler bywał w tysiącach historycznych budowli - ratusze, pałace, zamki, i co? skasować je, bo się kojarzą?

 • aghrra

  Oceniono 31 razy -9

  Nie Niemcy nie chcą tylko ta wydzierająca mordę lewicowa tępota umysłowa która najchętniej oddałaby się znowu bolszewikom w niewolę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX