Niższe dostawy gazu z Rosji? "To typowe grożenie szabelką", "Gazprom jeszcze dostarczy nam emocji"

- To sygnał ze strony Rosji, że broń gazową Rosja ma i nie zawaha się jej użyć - mówił w programie EKG Marcin Piasecki. - Unia ciągle daje się rozgrywać. Im bliżej zimy, im większe będzie zapotrzebowanie na gaz, tym bardziej będziemy zdenerwowani - komentowała z kolei Joanna Solska z "Polityki". Komentatorzy rozmawiali o problemach z dostawami gazu z Rosji.
- Czy są powody do niepokoju w kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski? - pytał w programie EKG Maciej Głogowski swoich gości. Odnosił się tym samym do informacji o niższych dostawach gazu z Rosji. Wczoraj PGNiG podało, że dostawy gazu z Rosji w pon były niższe od zamówienie o ok. 20 proc., we wt. o 24 proc., a w środę już o 45 proc.

Dostaliśmy mniej, bo chcieliśmy więcej

- Jeżeli wczytać się dokładnie w te komunikaty, widać, że nie ma powodu do niepokoju, a zagrożenia wcale nie było. Mówimy o tym, że zmniejszono dostawy, ale w stosunku do zwiększonego zamówienia - mówił Krzysztof Bien, redaktor naczelny serwisu Obserwatorfinansowy.pl.

Jak wyjaśnił Maciej Głogowski: na poniedziałek zamówiliśmy 100 i te 100 przypłynęło; na wtorek zamówiliśmy 130 i przypłynęło... 100; na środę zamówiliśmy 145 i przypłynęło... 100. - Jednak, niestety, początkowo ten komunikant nie był taki jasny. Dlaczego nie można było od razu powiedzieć, że wcale nam nie zmniejszono, tylko nie zwiększono zgodnie z naszą prośbą? - pytał swoich gości red. Głogowski.

Jeszcze będą emocje

- Moim zdaniem będziemy przeżywać nerwówkę, bo Rosjanie będą nam dawali do zrozumienia, że oni sobie nie życzą, żebyśmy część gazu, który od nich kupujemy, sprzedawali Ukrainie. I oni z tego nie zrezygnują, bo bardzo dokładnie wiedzą, czego chcą. Natomiast Unia ciągle daje się rozgrywać. Im bliżej zimy, im większe będzie zapotrzebowanie na gaz, tym bardziej będziemy zdenerwowani. Ja nie mam złudzeń, że Gazprom będzie nam jeszcze dostarczał emocji - stwierdziła Joanna Solska, Radio TOK FM, Polityka. 

- Rosja oprócz interesów gospodarczych ma swoje cele polityczne i z tych nie zrezygnuje, nawet jeżeli będzie oznaczało to straty dla rosyjskich firm - stwierdziła Solska.

To nie jest czas, by ufać Rosjanom

Jak przekonywał Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej", Gazprom i Rosjanie nigdy w życiu nie przyznają, że chodzi o reeksport na Ukrainę czy dokładniej o utrudnianie Polsce tego reeksportu. Przypomnijmy, że Gazprom sam odciął Ukrainie dostawy gazu. Piasecki dodał, że to nie są najlepsze czasy, żeby mieć zaufanie do rosyjskich komunikatów. - W tej chwili mamy typową sytuację grożenia szabelką. To sygnał ze strony Rosji, że broń gazową Rosja ma i nie zawaha się jej użyć - mówił Piasecki.

- Rosjanie też bardzo chętnie rozgrywają polską politykę i pewną część polskiego biznesu. Dziś jest decydujący dzień, bo niby padła deklaracja, że dziś ma już płynąć gaz zgodnie z zamówieniem. To nie jest jeszcze moment, żeby Rosjanie wchodzili w wojnę gazową, czy to z Polską, czy UE - stwierdził. - Jest jeszcze za ciepło - skwitował prowadzący program.

Więcej o:
Komentarze (18)
Niższe dostawy gazu z Rosji? "To typowe grożenie szabelką", "Gazprom jeszcze dostarczy nam emocji"
Zaloguj się
 • prostopopolsku

  Oceniono 3 razy 1

  Sankcje są aktem agresji
  =========================
  wobec sankcjonowanego kraju, mają w koońcu spowodować szkody gospodarcze, bombardownia czynią to też. Tak widocznie interpretują to w Rosji. Oczekaiwać za to wdzięczności, jest rzczą mało roszsądną. O co chodzi USA w operacji na Ukrainie

  - drnowopolskiblog.neon24.pl/post/112760,los-polski-w-obliczu-kolejnej-wojny-swiatowej#comment_1017454
  .
  to można się łatwo domyślić, jeśli się dokładniej przyjrzeć konsekwencjom.

  - pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html
  .
  Spójrzmy przeto na globallizację jako na strategię imperialną, czy nie wyjaśnia to wielu zjawisk ?

  12.09.2014 23:38

 • ???????? ???????

  Oceniono 2 razy 0

  Nie, to nie jest grożenie szabielką. To dla Polski jest początek. Zobaczymy co w zimie będzie. Najważmiejsze, że Polskę w tym nikt nie będzie wspierał

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  Panie Piasecki. Skończyłeś pan Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego więc spytam skromnie:
  -W jakich dziedzinach geogospodarki czujesz się najpewniej?
  -Czy tzw "dziennikarstwo" to jedyne twoje zajęcie?
  -Czy zastanawiałeś się nad zrobieniem drugiego fakultetu np na uniwersytecie ekonomicznym?

 • iremus

  Oceniono 9 razy 1

  To sygnał ze strony Rosji, że broń gazową Rosja ma i nie zawaha się jej użyć - mówił w programie EKG Marcin Piasecki.
  _________________________________________________________________
  Panie Piasecki czy musisz tak bredzić? Czy nie wiesz na jaką kwotę dłużni są ukraińcy za odebrany gaz? Więc odpowiem: Gazprom: dług Ukrainy za gaz osiągnął 5,3 mld dolarów
  Czytaj dalej: polish.ruvr.ru/news/2014_07_08/Gazprom-dlug-Ukrainy-za-gaz-osiagnal-5-3-mld-dolarow-2138/
  A wiesz ty jakiej wartości są majątki ukraińskich złodziei? natemat.pl/93093,oligarcha-byc-zdjecia-luksusowych-rezydencji-ukrainskich-politykow-uchylaja-rabka-tajemnicy-o-zyciu-wschodnich-elit
  Dlaczego więc polskie probanderowskie elyty prezentują ukraińcom darmowy gaz? Przecież ten gaz konsumują głównie fabryki ukraińskich złodziei. Odpowiedz na takie pytanie.

 • blski

  Oceniono 7 razy 1

  Amerykanie wypuszczaja nas i ostatnio UE na Rosje. Podczas gdy sankcje sa bolesne dla Rosjan, przyniosa nam obnizenie poziomu zycia. Sankcje w minimalnym stopniu beda mialy wplyw na gospodarke USA, podczas gdy moga obnizyc nasz niewspolmiernie nizszy standard zycia. Nasi politycy nie liczac sie z konsekwencjami dal narodu staraja sie spelniac kazde zadanie USA dzieki czemu zapewniaja sobie ich poparcie gdy beda starali sie o pozycje w instytucja ponadnarodowych. Szczegolnie Sikorski od lat uzywa swych pozycji w najwyzszych wladzach jako szczebla swej karierze.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy -1

  - To sygnał ze strony Rosji, że broń gazową Rosja ma i nie zawaha się jej użyć -
  ==============================================================
  Europa w ramach walki z "globalnym ociepleniem" sama wepchała się w ramiona Rosji maksymalnie uzależniając swoją energrtykę i przemysł od gazu, zastępując nim, gdzie się da, węgiel. Jeszcze świeższe powietrze będziemy mieli, jak przez jedną zimę Rosja nas "przechłodzi". Oni przetrzymają, Europie będzie trudniej.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 5

  "Dlaczego nie można było od razu powiedzieć, że wcale nam nie zmniejszono, tylko nie zwiększono zgodnie z naszą prośbą? - pytał swoich gości red. Głogowski."

  Bo to by bardzo nie pasowało do antyputinowskiej hecy!

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy -8

  To rzeczywiście paranoja, aby takie gawno ośmielało się bezczelnie grozić związkowi państw, który jest stukrotnie bogatszy i silniejszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX