"FAZ": Kopacz to "szara mysz"? To samo mówili o Angeli Merkel

Ewa Kopacz jest przez wielu uważana za "szarą mysz" i osobę bez charyzmy - zauważa niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ"). Ale, zdaniem gazety, ta opinia nie musi opowiadać prawdzie. "To samo bowiem niemieckie media kilka lat temu pisały o Angeli Merkel" - pisze "FAZ".
Na temat Ewy Kopacz krążą dwie przeciwstawne opinie. Jedna z nich mówi, że jest to osoba "bez charyzmy i wdzięku". Druga mówi o "statecznej, pełnej charakteru, czasem histerycznej" kobiecie - pisze "FAZ", który zamieszcza w środowym wydaniu portret następczyni Donalda Tuska. Frankfurcki dziennik cytuje m.in. wspomnienia Janusza Palikota, który twierdzi, że jeśli kiedykolwiek widział Donalda Tuska tracącego opanowanie, to tylko z powodu Kopacz.

Autor artykułu, Konrad Schuller, dodaje jednak, że obecna marszałkini Sejmu mogła zawsze liczyć na "taryfę ulgową" w oczach premiera. Z jednej strony ze względu na lojalność, z drugiej - na kwalifikacje medyczne. "FAZ" twierdzi, że jeszcze za czasów posłowania Tuska, Kopacz pomagała jego rodzinie w kłopotach z "chaotyczną służbą zdrowia", czym zaskarbiła sobie wdzięczność późniejszego premiera.

Nie jest ciekawą postacią

"FAZ" pisze dalej, że najciekawsze w biografii przyszłej pani premier jest to, że nie jest ona ciekawą postacią. Nie była ani działaczką "Solidarności", ani człowiekiem dawnego systemu.

"To kobieta, która wolna jest od ciężaru i patosu dawnych czasów; ktoś, kto został politycznie ukształtowany w nowej, postkomunistycznej Polsce" - stwierdza dziennik. "FAZ" zauważa, że na piastowanych dotąd stanowiskach Kopacz wykazała się odwagą, ale nie zawsze sukcesami. Tak było z reformą służby zdrowia oraz z identyfikacją zwłok w Smoleńsku.

"Szara mysz"? To samo media pisały o Merkel

Niemiecki dziennik podkreśla, że jako premier Kopacz będzie musiała pójść śladami wyznaczonymi przez poprzednika, który nie tylko przeprowadził kraj przez kryzys gospodarczy w Europie, ale i dwukrotnie wygrał wybory.

"FAZ" zwraca też uwagę, że Kopacz czeka jeszcze rozmowa z prezydentem Komorowskim, który ma też swoje życzenia. Jednym z nich może być podwyższenie wydatków na obronność, drugim - zwolnienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego, którego głowa państwa obarczać ma odpowiedzialnością za ochłodzenie stosunków polsko-amerykańskich.

"Kopacz będzie musiała rozwiązać ten problem" - reasumuje niemiecki dziennik, puentując, że opinia o "szarej myszy" bez "charyzmy i gracji" niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie. "To samo bowiem niemieckie media kilka lat temu pisały o Angeli Merkel" - kończy "FAZ".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (26)
"FAZ": Kopacz to "szara mysz"? To samo mówili o Angeli Merkel
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 0

  Charyzmę albo się ma albo nie. Dopiero wysiadłem z autobusu. Jechała młodziutka dziewczyna, z chłopakiem. Strasznie pewna siebie, spokojna ... i jednak ktoś by się strasznie pomylił, gdyby powiedział, że ma charyzmę! Coś jej brakło. Okazała jakąś wewnętrzną złość, bo ja na nią spojrzałem. Poczułem zło, którego nie życzę temu chłopakowi, jeśli się ożenią! Charyzma prawdziwa wywodzi się z wyrozumienia i sympatii do drugiej osoby, każdej osoby! Coraz więcej widzę takich "pół-kobiet" w Polsce. Wszystkie lesbijki, już od pierwszych sekund, okazują mi taką nienawiść! Pani Kopacz nie znam, ale stroniłbym od wszelkiego typu "lewicowców" właśnie z powyżej wymienionych powodów!

 • ducks_arse

  Oceniono 3 razy 1

  Ojojoj!! PiSiorstwo wpadło w panikę - pluje jak mało kiedy.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 7 razy -3

  Jest bardzo źle — jeśli Kopacz udupiła projekt ustawy o Zapobieganiu przemocy wobec kobiet — czyli zero szans na normalność. Znowu na kolanach przed Dziwiszem i pedofilami.

  Tusk nie mógł gorzej wybrać (Kudrycka byłaby gorsza ale ona uciekła)

 • Oceniono 10 razy -8

  Kopacz przypomina z wyglądu trochę z kaczki i modliszki, to widać, iż ma krzywe nogi i porusza się jak kaczka, a spojrzenie, głowa i szeroko rozstawione oczy jak u modliszki. Merkel weźmie Kopacz na służbę, jak się sprawdzi to zostanie gońcem jak Tusk. g.rosiakvelnowak@gmail.com

 • andres1167

  Oceniono 16 razy -12

  Kopacz nie ma zielonego pojecia o polityce zdala studia za pol swini a teraz udaje wielka polityk

 • chi_neng1

  Oceniono 17 razy 5

  Byc moze, ze wielu nie raz zaskoczy?

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 11

  Ewa Kopacz jest przez wielu uważana za "szarą mysz" i osobę bez charyzmy
  ===========================================================
  W czasie "porodu" PO Donakd Tusk uważany był za najsłabszego wśród "trzech tenorów". Życie ten pogląd zweryfikowało.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 30 razy -6

  Ewę Kopacz, jeśli cokolwiek może charakteryzować to arogancja i lekceważący stosunek do tych co nie podzielają jej zdania. Przekonają się o tym nawet wyborcy PO...

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy -10

  Angela Merkel to co innego, legenda wywiadu USA
  Wreszcie znalazłem materiał o jej wycieczce do Moskwy w 1970 roku, nagrodzie za wygranie olimpiady języka rosyjskiego. Z Moskwy 15 -letnia Angela Kasner przywiozła ...album the Beatles.
  www.businessweek.com/articles/2013-09-19/angela-merkels-early-years-in-east-germany-shaped-her-crisis-politics
  Tak jak Gorbaczow dożyje ostatnich dni w USA
  więcej
  komentarz #1
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/976-masakra-w-odessie-czyli-jak-banderowcy-pielegnuja-tradycje.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX