Apostazja, je¶li nie zapiszesz dziecka na religiê? "To wypêdzanie ludzi z Ko¶cio³a"

- To przejaw specyficznej polityki Ko¶cio³a, który w³a¶ciwie wypêdza ludzi. Nie wiem, czy wynika to z ignorancji, czy z arogancji. Ale przede wszystkim jest niezgodne z prawd±. Akt apostazji to jest zupe³nie co¶ innego ni¿ z³o¿enie pisemnej deklaracji i lekcje religii nie maj± z tym nic wspólnego - tak o zaskakuj±cym o¶wiadczeniu kaliskiej kurii mówi³ prof. Tadeusz Barto¶ z Akademii Humanistycznej w Pu³tusku w rozmowie z Tokfm.pl.
Kuria kaliska poinformowa³a rodziców, ¿e je¿eli z³o¿± pisemn± deklaracjê, ¿e chc±, by ich dziecko chodzi³o nie na religiê, tylko na etykê, to tak jakby wypisali siê z Ko¶cio³a. Jak przestrzegaj± w o¶wiadczeniu "kap³ani i katecheci maj± obowi±zek poinformowania, ¿e jest to forma pisemnej apostazji".

"To rodzaj pogró¿ki dla rodziców"

- To kuriozalne. Nie wiem, czy wynika to z ignorancji, czy z arogancji. Ale przede wszystkim jest niezgodne z prawd±. Akt apostazji to jest zupe³nie co¶ innego ni¿ z³o¿enie pisemnej deklaracji - komentowa³ prof. Tadeusz Barto¶ z Akademii Humanistycznej w Pu³tusku w rozmowie z Tokfm.pl. Doda³, ¿e to o¶wiadczenie jest niezgodne i z nauczaniem Ko¶cio³a, i z prawem ko¶cielnym, w którym nie ma s³owa o nauczaniu religii w kontek¶cie apostazji. Jak zaznaczy³, w³adze ko¶cielne powinny zdyscyplinowaæ biskupów, którzy wydali taki dokument.

Teolog zwróci³ uwagê, ¿e ludzie wypisuj± dzieci z lekcji religii z najró¿niejszych powodów: albo s± ateistami, albo po prostu nie podoba im siê ksi±dz czy zakonnica czy program zajêæ. - I dla tych rodziców o¶wiadczenie kurii to w³a¶ciwie rodzaj pogró¿ki. I choæ akurat ta pogró¿ka jest nieprawdziwa, to faktem jest, ¿e te osoby mog± zostaæ odnotowane w ksiêgach ko¶cielnych i byæ inaczej traktowane w ramach samego Ko¶cio³a czy wrêcz spotkaæ siê z ostracyzmem ¶rodowiskowym - mówi³ profesor.

"To wypêdzanie ludzi z Ko¶cio³a"

Jak zauwa¿a prof. Barto¶, o¶wiadczenie kaliskiej kurii to symptom szerszego problemu. - To przejaw specyficznej polityki Ko¶cio³a, który w³a¶ciwie wypêdza ludzi. Ide± duszpasterskiego dzia³ania jest ¶ci±gnie ludzi do Ko¶cio³a, a nie mówienie im, ¿e w tym Ko¶ciele nie bêdzie dla nich miejsca. Wielu moim znajomym duchownym jest bardzo przykro, jak s³ysz±, ¿e wmawia siê ludziom, ¿e do Ko¶cio³a ju¿ nie nale¿± i to z powodu takiego drobiazgu jak nie zapisanie dziecka na religiê - mówi teolog.

Prof. Barto¶ zaznaczy³, ¿e w czasie ostatnich 20-30 lat bardzo zmieni³a siê polityka Ko¶cio³a w tej dziedzinie. - Wcze¶niej by³ du¿o bardziej otwarty, panowa³o przekonanie, ¿e ludzie nawet niewierz±cy jako¶ przynale¿± do Ko¶cio³a, zgodnie zreszt± z postanowieniami Soboru Watykañskiego II. A teraz do Ko¶cio³a, wed³ug tego dokumentu, mieliby przestaæ nale¿eæ ludzie tylko dlatego, ¿e nie chc± jaki¶ zajêæ - podsumowa³.