Sikorski: Większość tragedii Polski wynikała z przecenienia własnych sił [U LISA]

- Większość naszych tragedii narodowych wynikała z niedocenienia czynnika zewnętrznego, przeceniania własnych sił i niezrozumienia konstelacji międzynarodowej - powiedział Radosław Sikorski w programie ?Tomasz Lis na żywo?. Szef MSZ skomentował w ten sposób pytanie, czy Polska ma się czego obawiać w najbliższym czasie. - A koniunktura dla Polski wokół naszych granic się znacząco pogorszyła - dodał.
Zdaniem Radosława Sikorskiego Zachód zbyt słabo odpowiada na działania Władimira Putina w związku z kryzysem na Ukrainie. - Zachód jest w niedoczasie. Zawsze o parę miesięcy za wydarzeniami. I na każdym etapie tego kryzysu jako Europa zrobiliśmy mniej niż minimum, żeby odzyskać szacunek Putina i wpłynąć na jego kalkulacje. Polska argumentowała inaczej, ale UE nie składa się z samej Polski - powiedział Sikorski.

- Miałbym jednak kłopot z odpowiedzią na pytanie, co Putin zamierza zrobić w najbliższych miesiącach - dodał.

"Zachód przyzwyczaił się do dobrobytu"

- Europa ma dwa sąsiedztwa. I w obydwu naraz stało się skrajnie niebezpiecznie. Nie pamiętam, żeby w ciągu ostatnich 25 lat Europa miała taki półksiężyc niestabilności wokół granic - stwierdził szef MSZ. - Na Bałkanach jeszcze mamy nieskończone sprawy, w Mali, w Republice Środkowej Afryki, rozpad państwa w Libii, zamrożona rewolucja w Egipcie, kryzys w Gazie, Liban jak beczka prochu, Syria, Irak, Kaukaz, Ukraina, a teraz być może jakieś incydenty w państwach bałtyckich - wymieniał.

- A my jako Zachód (myślę raczej o naszych partnerach zachodnich) przyzwyczailiśmy się do spokoju, dobrobytu. I trudno się dziwić, że chcieliby utrzymać tę błogość - powiedział Radosław Sikorski.

"Ukraina zmarnowała wiele okazji"

W ocenie Sikorskiego Ukraina w pewnym stopniu jest winna sytuacji, w jakiej się znalazła. - To fakt, że Ukraina jest w skrajnie ciężkiej sytuacji. Ale pominęła kilka okazji, żeby wejść na tę ścieżkę, na której jest Polska - stwierdził.

Jakie to okazje? - U zarania niepodległości, po pomarańczowej rewolucji. Potem prezydent Ukrainy Janukowycz nie poszedł na podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Zostawił kraj w skrajnie trudnej sytuacji - wyliczył Sikorski.

- Gdyby on tego dokonał, miałby naród mniej więcej za sobą. I być może nawet wybaczyłby mu on tę olbrzymią korupcję. Ale my, po naszej europejskiej stronie, też popełniliśmy błędy - przyznał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (290)
Sikorski: Większość tragedii Polski wynikała z przecenienia własnych sił [U LISA]
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Niech mały piesek nie szczeka
  Na psa wielkiego,
  Bo może straszna
  Tragedia być z tego.

 • gen_flaszka

  Oceniono 1 raz 1

  panie Sikorski, czas sie uspokoic. narobil pan wiele zamieszania i to zupelnie bezmyslnie. juz wystarczy. mam nadzieje, ze nowy premier panu podziekuje za destabilizacje naszej czesci Europy i w nagroge wysle pana jako ambasadora do Kijowa. zasluzyl pan sobie NA TO.

 • Andrzej Kijowski

  Oceniono 3 razy 3

  Prawicowa ekstrema - domaga się - żeby Polska była "awangardą" akcji pomocy Ukrainie. Powtarza to oszołom Wildstein. Ale gdy posłuchać i popatrzeć na jego synalka, gwiazdę TV Republika to wydaję się, że jedynym wyjściem dla niego jest wziąć tatę i pójść na wojnę.

 • emektb

  Oceniono 3 razy 1

  Poziom forum gazeta.pl sięgnął onetu i tym podobnych perełek netowych. Bławo.

 • keram01

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli z własnej głupoty i megalomanii. Upojeni własna głupotą jadą drezyną na czołówkę z pociągiem pancernym "ROSJA".

 • hrabia_onejski

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz za to Polska docenia swoją siłę! Gratuluję Ministrowi tego pozytywnego punktu widzenia na siłę Polski. Rosja już jest na kolanach, chyba ze strachu przed Ministrem Sikorski i Prezesem Kaczyńskim!

 • colib

  Oceniono 5 razy 3

  Kto chce zeby Polska byla bezpieczna? Gdyby nasz rzad chcial i mu zalezalo to by zrobil to:
  1. Swododny dostepdo broni na kazdego zdrowego na umysle pelnoletniego obywatela tego kraju.
  2. Silna armia zawodowa + obrona terytorialna
  3. Bron jadrowa
  4. Sojusz z NATO (USA)

  I zadne Putiny nam nie straszne

 • clash67

  Oceniono 4 razy 4

  Wizja zagrożenia wojną to albo jakaś paranoja, albo pretekst do jescze większego obciążenia nas wydatkami, niby na bezpieczeństwo. Putin się wkurzył, że mu na Rusi Kijowskiej chcą mieszać i tyle. Odbierze co uznaje za swoje i nikt palcem nie kiwnie. Polską nie jest zainteresowany, bo to wiązałoby się rzeczywiście z czwartą wojną, a tego nie chce. To nie desperat, jak Hitler.

 • watyklan

  Oceniono 4 razy 0

  rwa mać, nie mogę strawić błazna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX