Kto rządzi po dymisji Tuska? Ciągle Tusk, do czasu przysięgi nowego premiera

Choć Donald Tusk podał się do dymisji, będzie rządził do czasu złożenia przysięgi przez nowego szefa rządu. - Prezydent powierza sprawowanie obowiązków dotychczasowemu premierowi - tłumaczy dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW.
Premier Donald Tusk podał się do dymisji, wraz z nim odchodzi cała Rada Ministrów. Ale nie od razu - w myśl Konstytucji do czasu powołania nowego szefa rządu prezydent powierza sprawowanie obowiązków dotychczasowemu premierowi.

Nowy premier rządzi dopiero po przysiędze

- Czynność dotychczasowego rządu ustaje w momencie powołania przez prezydenta nowego premiera i odebrania przez niego przysięgi - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW. - Powołana przez prezydenta Rada Ministrów musi jeszcze uzyskać wotum zaufania w Sejmie, ale już rządzi - dodaje.

Czy to znaczy, że będący w stanie dymisji gabinet ma wszystkie kompetencje zwykłego rządu? - Niezupełnie - wskazuje konstytucjonalista. - Zasada sprawności działania państwa pozwala rządowi będącemu w stanie dymisji działać tylko w niezbędnym zakresie - zaznacza dr Piotrowski.

Rząd w stanie dymisji nie powinien więc podejmować decyzji, które mogłyby zostać odwołane przez następców o innej orientacji politycznej. - Konstytucja nakazuje pewne samoograniczenie, choć nigdzie formalnie nie jest to wyrażone - kwituje nasz rozmówca.Więcej o:
Komentarze (16)
Kto rządzi po dymisji Tuska? Ciągle Tusk, do czasu przysięgi nowego premiera
Zaloguj się
 • nieprawomyslny

  Oceniono 1 raz -1

  choooj z tym, kto bedzie. Przy władzy dalej pozostaną najcwansi przekręciarze minionego ćwierczwiecza tzw "wolności". Zesłanie rudej mendy oznacza jedynie awans specjalistki od przekopywania gruntu 1 m wgłąb, patrzenia na ręce kacapskim patologom i nadzorowania identyfikacji szczątków.

 • jur82

  0

  Tak, tak- PIS pierwsze miejsce w sianiu zamętu- a jest dobra okazja aby pokazać jacy oni cacy Jarosław K, Hofman - którym nigdy i nic nie nie udało im się zrobić

 • mark6

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowny Panie Piotrowski przestań Pan pisać BZDETY !
  .." momencie powołania przez prezydenta nowego premiera "..
  Jakiego "powołania" przez Prezydenta??
  Prezydent RP może tylko WRĘCZYĆ FORMALNĄ NOMINACJĘ a nie powoływać Premiera.
  art. 154 Konstytucji RP zezwala Prezydentowi RP na FORMALNE wręczenie nominacj.
  Prezydent RP nie ma żadnego prawa do decydowania o WYBORZE Premiera.
  Premiera wybiera WYŁĄCZNIE Partia, która wygrała WYBORY !!!!
  Taka sama jest opinia znawców od Konstytucji najwyrazniej mądrzejszych od Pana.
  Podobnie Prezydent RP nie ma prawa decydowania o składzie Rady Ministrów, obsadzie
  ambasadorów etc.
  Oponentom zadaję proste pytanie:
  PO JAKĄ CHOL........ WYBORY JEŻELI TO PREZYDENT WYBIERA RZĄD I PREMIERA???
  PS
  Poruszam często tą sprawę albowiem łamanie prawa staje się nagminną cechą polskich
  Prezydentów, którzy za wszelką cenę chcą decydować o bieżącej polityce Państwa
  nie mając do tego Prawa.

 • soldadura104

  0

  To Tusk zostanie nasdal szefem PO by wrazie nieposluszenstwa Kopacz j odwolac

 • polischynel

  Oceniono 1 raz -1

  Tchórz.

 • alieniak

  Oceniono 2 razy 0

  Bez rzadu - lepiej. To, ze musi byc rzad to nam wmowili --- rzadzacy!
  Zdaje sie, ze w Belgii nie bylo rzadu 2 lata - wszyscy byli bardzo zadowoleni (za wyjatkiem tych, ktorym odlaczono ryje od koryta)., nie nakladano nowych podatkow , nie wydawano kasy publicznej bez sensu, samorzady same sobie swietnie radzily.

 • bussubussu

  Oceniono 2 razy -2

  Miądlicie temat do obrzydzenia.
  Ten bełkot przypomina achy i ochy, gdy rodziło się Royal Baby :).
  Cóż, Leming czeka. tak czy siak - jesteście TANDETNI.

 • pedersdorfer

  Oceniono 5 razy -3

  Rządzą Obcy Agenci,konfidenci,Układ pejsowy z Magdalenki na usługach Bankierów,korporacji zachodnich.Fakt;Cały Układ finansował,tz;SOLIDARNOSC ,Bankierzy z zachodu,Korporacje,Masonria, poprzez bank Watykański.Zwiniecie Komunizmu w europie Wschodniej zadecydowaly USA,ZSRR koniec Lat 70-tych ,a najwiecej mieli do powiedzienia BANKIERZY Rotschild, I spólka to oni mieli najwieksze zyski od wprowadzenia w 1917r Bolszewizmu w Rosji,i Usadowienia Miedzynadodowego komunizmu ,1-ym w rzadzie najwiecej było Zydów ,I różnej maści zwyrodnialców,to zachód w 1917r przysyłał Rosyjską jezyczna prasę do otumanienia Rosjan ,przez Bolszewizm zgineło 66-milionów Rosjan I Ukraiców,przez ten zbrodniczy system mieliśmy Zbrodnie w katyniu.To Miedzynarodowa Finansjera ,Miedzynaródówka komunistyczna zdecydowali o Rozwiazaniu tego system majac w zanadrzu UE,Swiatowy Globalizm,Stan Wojenny został wprowadzony dlatego ze Jaruzelski I zachodni Mocodawcy spostrzegli że w Solidarnosci jest za duzo Polskich patriotów,było to grożne bo władza wymkneła by sie tym z Moskwy I Waszynktonu ,trzeba było odizolowac ich Internować,połamać kosci,szcieżki zdrowia,Oczywiscie najważniejszych AGENRÓW też zamkneli dla picu,ale im włos z głowy nie spadł I mogli sie w przyszłości szczycić ze byli prześladowani np;Michnik,Mazowiecki,Geremek,Kuroń.Po Stanie Wojennym ponad 1-milion Polaków musiało Wyjechac na zachód ,dostali passport w jedna strone.w1985 r Bolek już stworzył nową Solidarnosć dobierał samych Agentównp;W/W zabrakło Panstwa gwiazdów,Pani Walentynowicz I innych I ta Agentura była Obecna w Magdalence .Magdalenka powstała w porozumieniu zachodu z Jaruzelskim np;Przyjechał Najwiekszy Bankier Świata w tajemnicy do jaruzelskiego ROTSCHILD.W Magdalence spotkali sie przy biesiadnym Stole Agentura Solidarności,Złodzieje z PZPR I zachłanny na kase KK z Biskupem Dabrowskim ,Urszulikem- I Tak stworzyli Pomiot 3-RP- Bankier Rotschyld przysła do polski SOROSA który dał Wydyczne do planu tz.Balcerowicza. I Tak do tej pory rządzi ta komitywa ,która wspólnie Wyzyskuje polaków dla obcego kapitału,podzieliła wpływy,wprowadzili nas do nowej Komuny UE na niewolniczy warunkach,okrojone limity produkcyjne,przejęte przez zachód banki,handel ,pozamykano konkurencyjne zaklady, przejeli Media propaganda manipuluje narodem gorzej niż za PRL-U .nie dano nam nowych techologi,bo Polacy byli im potrzebni jak Tania siła robocza oraz konsumenci ich towarów.to tak w duzym skrucie.

 • piotrullo

  Oceniono 2 razy 0

  Jakiś smutny nasz prezydent

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX