Michnik o Putinie: Miałem wrażenie, że rozmawiam z gangsterem

"Kiedy ostatni raz spotkałem się z Putinem, miałem wrażenie, że rozmawiam z gangsterem. Spytałem go o Chodorkowskiego i gdyby wzrok mógł zabijać, to już bym nie żył" - mówi Adam Michnik w rozmowie z "Newsweekiem". Czarny scenariusz wg Michnika zakłada rozpad Ukrainy i skierowanie uwagi Moskwy na Mołdawię, Łotwę i Estonię. "W najczarniejszym scenariuszu to może dojść do Paryża, bo przecież to jest śniegowa kula".
Według Adama Michnika, Władimir Putin nie chce wojny. Prezydent Rosji "chce zwasalizować Europę bez wojny". "I dlatego musi wiedzieć, że bez wojny Europy nie zwasalizuje. A jak pójdzie na wojnę, to ją przegra - on to musi wiedzieć!" - powiedział redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w rozmowie z Piotrem Najsztubem w "Newsweeku".

Skoro mamy do czynienia z politykiem nieprzewidywalnym, musimy rozpatrywać wszelkie scenariusze. Zdaniem Michnika, najczarniejszy scenariusz zakłada "rozpad Ukrainy, bezsilność Europy i dalsze podążanie Putina utartym szlakiem". Czyli "Najpierw Mołdawia, a potem usłyszymy, jak strasznie prześladowani są Rosjanie w Estonii i na Łotwie, i że koniecznie trzeba pomóc, bo "Rosja znów musi walczyć z faszyzmem, przecież były łotewskie i estońskie formacje SS. W najczarniejszym scenariuszu to może dojść do Paryża, bo przecież to jest śniegowa kula".

Ukraina drugim Afganistanem?

Publicysta w rozmowie z "Newsweekiem" zwrócił uwagę, że możemy mieć też do czynienia z zupełnie innym rozwojem sytuacji. "Nie wykluczam, że Ukraina stanie się Afganistanem dla Putina. Klęską Rosji" - ocenił Michnik.

Redaktor naczelny "GW" uważa, że im Putin bliżej będzie rozpętania wojny na większą skalę, tym ważniejsza będzie rola rosyjskich elit. Bo zdaniem Adama Michnika, jeśli elity moskiewskie będą miały do wyboru: "Putin z wojną czy pokój bez Putina, to wybiorą to drugie".

"Myliłem się"

Michnik przyznał, że mylił się w ocenie Władimira Putina, choć jego przyjaciele Rosjanie od początku ostrzegali, że to bardzo niebezpieczny człowiek. Jak wspomina, podczas pierwszego spotkania z prezydentem Rosji, Putin robił wrażenie człowieka "spokojnego, rzeczowego, myślącego racjonalnie". "Potem, przy drugim spotkaniu, miałem wrażenie, że rozmawiam z gangsterem. Spytałem go o Michaiła Chodorkowskiego i gdyby wzrok mógł zabijać, to już bym nie żył".

O Władimirze Putinie i absurdach współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Więcej o:
Komentarze (66)
Michnik o Putinie: Miałem wrażenie, że rozmawiam z gangsterem
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  Analizy i oceny Redaktora Michnika są obiektywne i prawie zawsze sprawdzają się w praktyce. Dlatego też Polska musi wyciągnąć wnioski z zastosowanej przez Rosję taktyki ukrytej wojny, której celem jest przejęcie kontroli nad 40 milionowym narodem. W dobie internetu nie udaje się okłamywanie światowej opinii publicznej że to nie agresja a humanitarne działanie dla dobra mniejszości narodowych. Wydaje całkiem prawdopodobne że Rosja nie dotrzyma słowa i po podporządkowaniu sobie Krymu będzie dalej destabilizować sytuację na Ukrainie wbrew woli Ukraińców. Następny etap tej polityki to pod pretekstem obrony mniejszości narodowych ingerencja w Mołdawii i krajach nadbałtyckich. Europa a w szczególności NATO musi być przygotowane na taki scenariusz i odpowiednio mu przeciwdziałać. Trochę dziwi że mądrzy ludzie w Rosji nie widzą lub nie chcą widzieć że polityka Putina prowadzi Rosję w złym kierunku i izolację w Europie i świecie.

 • iannnnnn

  Oceniono 4 razy -4

  lepiej sobie w ciszy domowej poogladajcie jak lataly pro rosyjskie glowy odcinane tempym scyzorem juz DRUGIEGO 2014 MAJA W ODESSIE potem poczytajcie lzawe wspomnienia palaczy trupow z Auschwitz o UKRAINSKIEJ SS w tymze obozie , zobaczycie prawdziwa twarz ukrainy .

 • iannnnnn

  Oceniono 4 razy -4

  panie Michnik uwolniles pan Trynkiewicza czy WASZA milosc tak wam uderza do glowy ze pan bredzisz jak potepiony , od 4 miesiecy , poogladaj sobie pan filmy na u tube jak bandera morduje bezbronnych cywili 2 maja 9 maja , i 100 innych nowych filmow i panu sie polepszy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 11 razy -3

  Jakiś Mieszkaniec Kijowa, który już od pięciu lat mieszka i pracuje w Doniecku. Ale zameldowany jest nadal w Kijowie.
  Dzwoni mu komórka - komisja poborowa z Kijowa. Mówią, żeby się stawił z dwoma kompletami bielizny, łyżką i kubkiem. Chłop zdezorientowany odpowiada:
  - No ale ja tak w ogóle to już od jakiegoś czasu jestem na froncie…
  Z drugiej strony ktoś zaskoczony pyta:
  - Gdzie? Kiedy powołany do wojska? Jaka jednostka? Kto dowodzi?
  Ten na to:
  - Jestem ochotnikiem. Dywizja górnicza. Pospolite ruszenie DRL…
  Pauza… I nieśmiałe pytanie:
  - A kiedy będzie pan w Kijowie?
  Chłop wybuchnął śmiechem:
  - Jak tylko tu się ogarniemy - od razu walimy do was. Stawię się na pewno!

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 10 razy -2

  Putin jest człowiekiem honoru, prawda, panie Sz..., panie Michnik ?

 • michnikredgestapo

  Oceniono 6 razy -6

  A propos Chodorkowskiego: ja wiem, ze on ciezko pracowal przez dlugie lata i ciulal na swoje miliardy. Ja wiem, ze dokonal niezwyklych wynalazkow i ma patenty, ktore speinierzyl. I wiem, ze jako mlody komunista podobnie jak madrzy redaktorzy z GW wmawial kiedys kmiotom takim jak my, ze trzeba dzielic rowno ale jak przyszlo co do czego to oni maja srodki produkcji a my jestesmy proletariatem. Czyz to nie wystarczajacy powod by wstawiala sie za nim cala wolna prasa?

 • michnikredgestapo

  Oceniono 9 razy -5

  Putin o Michniku: niewdziecznik. Wszak rodzina Michnikow i kierownictwo GW-na jako jedyni w calej Polsce skorzystali na agresji NKWD na Polske w 1939 roku. Tak towarzysze..., bez Stalina Michnikowcy nie mogli by sie dochrapac wladzy w propagandzie i bezpiece, bezkarnosci za zbrodnie, kontroli nad mediami i pieniedzy. Nadal klepali by biede we Lwowie czy Gorze Kalwarii....

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 10 razy -6

  Do klinicystów pytanie: to Alzheimer czy demencja starcza ?
  Bliskie otoczenie winno jednak uważać na Michnika i nie pozwalać mu pleść publicis żałosnych głupot "godnych" PiSowskich gwiazd typu Hofman et consortes.

 • bog43

  Oceniono 7 razy 1

  raczej nie jest to dla mnie zaskoczeniem , że p. redaktor doszedł do czego doszedł , nie odbiega daleko od " wybitnego " murarza , lekarza , dyrektora czy eksperta .
  Dużym zaskoczeniem dla mnie byli też eksperci komponujący sankcje na Rosję .
  Jeśli chcę coś osiągnąć , muszę zanalizować charakterystykę tego czy tych na których ma to działać . Dziś dowiadujemy się , że ekspertowi gazetowemu zajęło to " od ostatniego razu " ,
  jeśli tacy sami " eksperci " nakładają sankcje to zakończenie ich będzie trwało do usranej śmierci .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX