"Nie obsługujemy Rosjan" na knajpie. Cejrowski: Piękna idea. Przyzwoity Rosjanin nie obrazi się, lecz zrozumie

Na sopockiej restauracji "Piaskownica" wisi kartka "Nie obsługujemy Rosjan". Restauratora krytykuje Fundacja Helsińska. Zarzuca mu dyskryminację. - Powinien mieć prawo wywieszenia na drzwiach dowolnego zakazu w dowolnej sprawie - broni szefa "Piaskownicy" podróżnik i dziennikarz Wojciech Cejrowski.
Napis "Nie obsługujemy Rosjan" pojawił się na restauracji "Piaskownica" kilkanaście dni temu, gdy rosyjskie wojska weszły na Ukrainę. - Nie mogę się pogodzić z mordowaniem niewinnych ludzi. Solidaryzuję się z Ukrainą - tłumaczył właściciel Piaskownicy Jan Hermanowicz.

"Cejrowski: "Przyzwoity Rosjanin, widząc taką kartkę, nie obrazi się"

"Miejsce warte polecenia i wsparcia, gdyż dbają tam nie tylko o dobre żarcie, lecz także o przyzwoitość" - pisał na Facebooku Cejrowski. "Serce rośnie, że nie wszyscy przeliczają swój żywot wyłącznie na forsę. "Ruskich nie obsługujem" to piękna idea - dodał podróżnik. Według niego "przyzwoity Rosjanin, widząc taką kartkę, nie obrazi się, lecz zrozumie nasz stosunek do Putina, bo sam ma podobny".

Facebook usunął oryginalny wpis Cejrowskiego. Dlaczego? Według dziennikarza nie podano mu powodów. On sam sądzi, że to dlatego, iż w oryginalnym wpisie zamiast "Rosjan", napisał "Ruskich". Wkleił więc wpis ponownie, zamieniając odpowiednio słowa:

"Jak nie chcę, żeby mi na posesję przychodzili świadkowie Jehowy "

W kolejnym wpisie Cejrowski wrócił do tematu. "Oooo... widzę że jesteśmy szeroko cytowani, po tym wczorajszym wpisie na temat nieobsługiwania Ruskich" - napisał. I wyłożył swoje zdanie. Według niego każdy właściciel jakiegokolwiek lokalu "powinien mieć pełne prawo wywieszenia na swoich drzwiach dowolnego zakazu w dowolnej sprawie".

"Jeśli nie chcę, żeby mi na posesję przychodzili roznosiciele ulotek lub Świadkowie Jehowy, powinienem mieć pełne prawo właścicielskie w tym zakresie - moja posesja, więc ja i tylko ja decyduję kogo zapraszam, a kogo wypraszam, nie?" - ocenił. Dodał, że "tak być powinno, ale niestety nie jest", po czym zacytował fragment opinii Fundacji Helsińskiej: "ustawa równościowa zakazuje odmiennego traktowania w dostępie do usług ze względu na pochodzenie etniczne lub narodowość". Ustawę skwitował krótko: "jest głupia i stanowi naruszenie podstawowych praw obywatelskich". Według niego właściciel "Piaskownicy" "chciał słusznie zaprotestować w słusznej sprawie".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (629)
"Nie obsługujemy Rosjan" na knajpie. Cejrowski: Piękna idea. Przyzwoity Rosjanin nie obrazi się, lecz zrozumie
Zaloguj się
 • selfmain

  0

  Ciekawe jak będą to weryfikować. Napis "NUR FUR DEUTCHE" zweryfikować było łatwo. Teraz wg użycia języka rosyjskiego będzie trudniej, bo używają go nie tylko Ukraincy, Białorusini , ale we wczorajszym reportażu z przyjęcia euro przez Litwę, 4/5 Litwinów ku mojemu zdumieniu udzielało wywiadu po rosyjsku. Tylko jeden mówił po angielsku. Chyba trzeba będzie przy wejściu sprawdzać paszporty. Może p. Cejrowski stanie na bramce?

 • Artur Wlodarczyk

  Oceniono 1 raz -1

  ..a jak właściciel klubu robi tzw selekcję przed wejściem to nie słyszę słów oburzenia. Fundacja Helsińska też nie protestuje. Ciekawe czemu? To nie dyskryminacja?
  Dla mnie osobiście nie. To święte prawo własności. Mnie by nie wpuścili do klubu to idę do innego, który chce moich pieniędzy. Proste.
  Pan restaurator mógł napisać, ze ruskim czasami plujemy do zupy. Ciekawe czy za to też byłby krytykowany?

 • realistas

  Oceniono 2 razy 2

  Za to jest odpowiedzialność karna. Ciekawe dlaczego tą sprawą nie zainteresowała się policja? Nie wolno nikogo dyskryminować.

 • krypthos

  Oceniono 1 raz -1

  A w Holandii są lokale tylko dla kobiet, czyli "mężczyzn nie obsługujemy". I jakoś nikt nie skrzeczy.

 • guga15

  Oceniono 3 razy 3

  Widzialem podobne napisy w hotelach tzw. formuly F1 w Niemczech w latach 90 i pozniej. "POLAKOW NIE PRZYJMUJEMY". Chodzilo o to, ze Polacy je demolowali. Niestety jako przyzwoity Polak nie czulem sie mimo wszystko dobrze i do niemieckiego uogolnienia wcale nie podchodzilem ze zrozumieniem.

 • irosman48

  Oceniono 3 razy 3

  Z takim zachwytem oglądałem programy Cejrowskiego. A to super wielki PAAAAAAAALANT11

 • irosman48

  Oceniono 2 razy 2

  Wywieszam kartkę,
  NIGDY WIĘCEJ CEJROWSKIEGO W TELEWIZJI !

 • irosman48

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Cejrowski, no nareszcie wyszło szydło z worka. Jest Pan jak i ten restaurator, agentem. służb specjalnych Rosji. Tylko Putinowi zrobiliście frajdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX