Bieńkowska kandydatką do KE wbrew ustawie? Dopiero dziś pozytywna opinia w Sejmie

Od środy Elżbieta Bieńkowska przedstawiana była jako oficjalna kandydatka Polski do Komisji Europejskiej. Ustawa zakazuje jednak wskazywania kandydatów bez opinii komisji sejmowej - donosi RMF FM. Posłowie głosowali dopiero dziś. Opinia jest pozytywna, choć wstrzymało się trzech posłów PiS.
Kiedy w środę Donald Tusk poinformował o staraniach o tekę w Komisji Europejskiej dla Elżbiety Bieńkowskiej, uczynił to z pominięciem wymaganej w ustawie procedury - informuje RMF FM. Kandydatura wicepremier powinna była zostać wcześniej zaopiniowana przez sejmową komisję do spraw Unii Europejskiej.

Ustawa o współpracy rządu z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej wprost mówi, że "Rada Ministrów nie może desygnować kandydatów na [wskazane] stanowiska (...), przed upływem terminu na wyrażenie opinii przez właściwy organ".

Opinia pozytywna, trzech posłów PiS się wstrzymało

Tymczasem Bieńkowska przedstawiana jest jako oficjalna kandydatka polskiego rządu, odbyła nawet rozmowę z Jeanem-Claudem Junckerem, przyszłym szefem Komisji Europejskiej.

Dopiero dziś zebrała się sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej. Posłowie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Bieńkowskiej, choć, jak poinformował Marek Łapiński z PO, w głosowaniu wstrzymało się trzech posłów z PiS.Więcej o:
Komentarze (7)
Bieńkowska kandydatką do KE wbrew ustawie? Dopiero dziś pozytywna opinia w Sejmie
Zaloguj się
 • powo.dzenia

  Oceniono 4 razy -2

  "Bieńkowska kandydatką do KE wbrew ustawie?" - a od kiedyz to post-komusze rzady zwracaja uwge na jakies ustawy...? przeciez przepisy i obowiazki sa dla mas nie dla bozkow przy korycie.

 • chi_neng1

  Oceniono 11 razy 5

  "Tymczasem Bieńkowska przedstawiana jest jako oficjalna kandydatka polskiego rządu, odbyła NAWET rozmowę z Jeanem-Claudem Junckerem...."

  "DOPIERO DZIS zebrała się sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej. Posłowie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Bieńkowskiej...."

  No i bardzo dobrze, ze w takiej kolejnosci, wg mnie.
  Dobrze jest wyczuc sie wzajemnie choc troche ( z przyszlym szefem - KE), z mysla o ewentualnej przyszlej wspolpracy, a takze wlasne "odczucie" czy sa mozliwosci otrzymania teki komisarza w KE, czy nie.
  W takim ukladzie opinia/zdanie komisji do spraw UE ktora zapadla dzisiaj, zapadla w odpowiednim czasie. Ani za wczesnie, ani za pozno.

 • niepiszglupot

  Oceniono 18 razy -12

  Ludzie poscie ja do Brukseli bo bez niej Tusek nie trafi do kibla.

 • niepiszglupot

  Oceniono 17 razy -15

  Dajcie jej jechac do Brukseli - Tusk bez niej nie trafi do klbla.

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 20 razy -16

  A kto by się tam takimi głupstwami, jak prawo, przejmował! Prawo jest przecież dla Polaków, a nie dla zdrajców i reprezentantów zagranicznych interesów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX