Krasnodębski: "Tusk wasalem Niemiec". Wigura: "Berlin to hegemon, po co uprzedzenia?"

"Wasal nagrodzony?" - skomentował nominację Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej prof. Zdzisław Krasnodębski z PiS. Chodziło mu o poparcie, jakie polskiemu premierowi udzieliła Angela Merkel. - Dziś Berlin to hegemon w Unii Europejskiej. Nie powinniśmy podchodzić do tego z uprzedzeniami - kontrowała w Poranku Radia TOK FM Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej".
Cieszmy się z sukcesu Tuska zanim dyżurni malkontenci ruszą do ataku [BLOG]

- Reakcje niemieckiej prasy na wybór Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej są niemal entuzjastyczne - mówiła w Poranku Radia TOK FM dr Karolina Wigura, socjolożka z UW i publicystka "Kultury Liberalnej". Przytoczyła komentarz "Die Zeit", w którym czytamy, że Europa będzie teraz "bardziej wschodnia".

Niemcy komentują: To był faworyt Merkel, dobrze się z nią rozumie >>>

- W niektórych bardziej prawicowych gazetach niemieckich wprost się pisze, że to Merkel wskazała Tuska, ona zadecydowała - mówiła Wigura. - Silne poparcie ze strony niemieckiej może być powodem, dla którego niektórzy polscy komentatorzy nie będą zachwyceni tym wyborem - dodała.

"Wasal nagrodzony?"

I tak faktycznie jest. Portal wPolityce.pl wskazuje, że "Der Spiegel" nazwał Tuska "łatwym w hodowli" (a właściwie: "niekłopotliwym" lub "łatwym we współżyciu") dla Angeli Merkel, która będzie musiała się mierzyć z "pewnym siebie" Jeanem-Claudem Junkcerem, nowym szefem Komisji Europejskiej.

"Fajny gość" Tusk został przez Hermana van Rompuy'a okrzyknięty mężem stanu, którego Europa potrzebuje w trudnych czasach [BLOG]

Jeszcze dalej poszedł prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS i socjolog z uniwersytetu w Bremie, komentując nominację Tuska słowami "wasal nagrodzony?". "Niemcy będą mieli przewodniczącego PE, szefa Komisji i przewodniczącego RE. Nic nie zostawią Francuzom?" - pytał później na Twitterze.

"Nie powinniśmy podchodzić do tego z uprzedzeniami"

- Nie jest niczym dziwnym, że polski premier zostaje szefem Rady Europejskiej z dużym poparciem kanclerz Merkel. To było oczywiste od samego początku - zaznaczyła Wigura. - Nie ma wątpliwości, że taki wybór jest na rękę Berlinowi. Ale spójrzmy na to z punktu widzenia europejskiej Realpolitik. Niemcy przez długi czas nie chciały przejąć pozycji hegemona, ale ostatecznie to zrobiły. Nie powinniśmy podchodzić do tego z uprzedzeniami - stwierdziła.

Powtórzę: Tusk nie jest od "załatwiania" czegokolwiek Polsce w Europie [BLOG CELIŃSKIEGO]

Więcej o:
Komentarze (40)
Krasnodębski: "Tusk wasalem Niemiec". Wigura: "Berlin to hegemon, po co uprzedzenia?"
Zaloguj się
 • litrahalf

  Oceniono 8 razy 4

  Radzę prof. Krasnodębskiemu przestać być niemieckim wasalem od lat utrzymującym się niemieckich pieniędzy i zadowolić się polską pensją.

 • makak84

  Oceniono 18 razy 16

  Widzę, że studia w Monachium nie poszły na marne i "niemiecką hegemonię" K. Wigura zaakceptowała a priori i "bez uprzedzeń". Z drugiej strony śmieszą mnie te utyskiwania Krasnodębskiego, w tym przypadku na utrzymaniu Bremy i agenta BND, Rydzyka. Czy w tym kraju jest jeszcze jakikolwiek komentator spraw niemieckich nie opłacany (tak czy inaczej) przez samych Niemców?

 • aper12

  Oceniono 18 razy 0

  Jakie pisiory,takie ''profesory''.Amen

 • ragefox

  Oceniono 16 razy 12

  Dziś Berlin to hegemon w Unii Europejskiej
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  To do czego służy Tusk i inii urzędnicy UE ?

 • munkela

  Oceniono 8 razy 6

  dr hab.Krasnodębski musi krytykowac wybor Tuska.

  Jaka inna partia dopuscilaby do tego aby MIESZKAJACY NA STALE W NIEMCZECH dr hab.Krasnodebski , startowal z list PiS-u w w okręgu nr 4 Warszawa I do Parlamentu UE i w ten sposob zabral miejsce Polakowi mieszkajacemu NA STALE w POLSCE.

  Ten pan pisze teksty dla takich szmatlawcow jak "W Sieci" i wspolpacuje z organem prasowym PiS-u o nazwie "Gazeta Polska".

  W 2005 byl czlonkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczynskiego w wyborach prezydenckich.

  Jest przewodniczacym kapituly Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ktora to corocznie przyznaje Kongres „Polska Wielki Projekt”

  Do kapituly naleza m.in. Andrzej Gwiazda i nieutulona w zalu wdowa , Zuzanna Kurtyka

  P.S. Pytanie: co moze zrobic dla POLSKI , europosel mieszkajacy NA STALE na terenie Niemiec, ktory jest socjologiem i filozofem i ktorego specjalnoscia jest : wspolczesna mysl socjologiczna.

 • istvan73

  Oceniono 8 razy 0

  krasnodębski nie jest profesorem i od tego trzeba zacząć.

 • adam.127

  Oceniono 27 razy -3

  Krasnodębski swoim chamstwem, łajdactwem, chce zaimponować Kaczyńskiemu..! ..Można to spłętować powiedzonkiem : " świnia świni, du.ę ślini "

 • mimrat1

  Oceniono 22 razy -4

  Hołota z RM-PiS, na czele z Kaczyńskim, Krasnodębskim, Hofmanem...itd...itp dostała cieczki, i ganiają się na wyścigi z pianą na pyskach ! A może to wścieklizna..? Weterynaaaaarz !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX