Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Co teraz? Dymisja rządu, a potem...

Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Co teraz wydarzy się w Polsce? Jak tylko premier złoży dymisję, czeka nas polityczny roller coaster. Główną rolę odegra prezydent Bronisław Komorowski. I będzie miał na to mało czasu.
Donald Tusk jako świeżo upieczony szef Rady Europejskiej będzie musiał złożyć dymisję z urzędu premiera.

Jak tylko to zrobi, prezydent będzie miał 14 dni na powołanie nowego prezesa ministrów i pozostałych członków rady ministrów. Sejm musi poprzeć jej skład. Jak to się nie uda, premier i rząd będą wybierani przez Sejm. Jeśli i ten wariant się nie sprawdzi, czekają nas przyspieszone wybory.

Czy konieczna jest dymisja? Tak

Czy Tusk musi złożyć dymisję z polskiego urzędu? - Tak i to z dwóch powodów. Po pierwsze zgodnie z konstytucją Prezes Rady Ministrów nie może pełnić innych funkcji poza granicami państwa, a po drugie dlatego, że Polska ratyfikowała Traktat z Lizbony. Oczywiście konstytucja jest od niego ważniejsza, ale ten traktat przewiduje, że przewodniczący Rady Europejskiej nie może pełnić krajowej funkcji publicznej. Wobec tego z tych dwóch powodów powinien złożyć rezygnację z funkcji premiera Polski - wyjaśnia dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy premier musi złożyć dymisję?

W jakim terminie Tusk będzie musiał złożyć dymisję? - Bezpośrednio po objęciu tego urzędu, czyli po powołaniu na funkcję szefa Rady Europejskiej, powinien na ręce prezydenta złożyć dymisję, prezydent powinien ją przyjąć, powierzyć premierowi dalsze pełnienie obowiązków i rozpocząć procedurę tworzenia rządu - wyjaśnia dr Piotrowski.

Jak długo to potrwa? - To zależy od tego, kogo prezydent desygnuje na funkcję premiera i czy ta osoba będzie miała poparcie w Sejmie czy nie (ma na to 14 dni). Jeśli ta będzie miała poparcie wyrażające się bezwzględną większością głosów, to może to trwać bardzo krótko, a jeśli nie, to wtedy dłużej - wyjaśnia Piotrowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (40)
Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Co teraz? Dymisja rządu, a potem...
Zaloguj się
 • 010101kaz

  Oceniono 4 razy 2

  RUDY UCIECZKA NIC NIE DA .I TAK POLACY CIĘ ROZLICZĄ ZA ZŁODZIEJSTWO I AFERY !!

 • jhduc

  Oceniono 10 razy 2

  A tusk teraz jako przewodniczący rady europejskiej będzie opowiadał każdemu kto zechce go słuchac jak to okradać ludzi, wysyłac 4 miliony na emigracje i być nieszanowanym przez 90% ludzi ?

 • ed200816

  Oceniono 9 razy -1

  teraz POmyje rozleją się na cały kraj. będzie ubaw PO pachy.już widzę jak muchołapy,Sienkiewicze,Sikorskie piorą się PO ryjach w imię <wyższych wartości>,a POgodzi to qre...o metrowa kopaczka.je...ł ich ryży kundel.

 • m.arco

  Oceniono 20 razy 2

  Tysiące Polaków straciło pracę by jeden ją zyskał.
  Tusk miał poparcie Angeli Merkel. Likwidując polskie stocznie, uratował wiele miejsc pracy w niemieckich stoczniach. A teraz jeszcze likwiduje znakomicie prosperującą dotychczas stocznię świnoujską, która właśnie po pomocy Tuskowej sitwy, stocznia tej pomocy najbardziej się bała, zaczyna robić bokami. A Niemcy są zadowoleni.

 • m.arco

  Oceniono 13 razy 1

  Przeoczyłem ten moment i nie wiem w końcu czy po wyborze nad kaplicą brukselską, tuż po wyborze , ukazał się rudy dym?

 • plorg

  Oceniono 23 razy 5

  No to k... zostawił burdel i czmychnął.

 • indian57

  Oceniono 9 razy -7

  etnie kto z was "pisze"wy polski zdewocialy "narodzie"!!!!!!!
  Komu "klaszczecie"???
  Kto to jest Tuskl,kto to jest Kopacz,Kaczynski i innni???!!!
  Czy WASZE,TWOJE,nazwisko NOWAK,KOWALSKI,SKI.........SKI!!!?
  Nie jest "wazniejsze"jak --sk!? i inni???
  PODLY narodzie do kogo PIJECIE!?
  Macie pretensje do "garbatego,ze ma dzieci "PROSTE"!!!!?

 • michu-najlepszy

  Oceniono 20 razy -2

  POpaprańcy już nie znajdą takiego zdolnego propagandzisty w swoich szeregach jak Donald, dlatego niema znaczenia kto zastąpi Donalda na stanowisku premiera bez zdolności Jego musi zmienić całkowicie sposób rządzenia innymi słowy oprzeć się na programie PIS i odbudować gospodarkę Polski którą Pis zakłada w przypadku przejęcia władzy, czyli Żydom przyciąć pejsy a Rosjanom stępić sierpy i pokazać jak żyje się za 2 tysiące na miesiąc a nie za 200 tysiaków wtedy może odkryją inne wartości lub znajdą Boga i w końcu będą wdzięczni że stali się ludźmi a nie zwierzakami Darwinowskimi . Na pewno stanowisko które obejmie Donald w UNI pomoże Polsce jeżeli wrodzone zdolności propagandzisty wykorzysta na rzecz UNI nie zapominając że jest Polakiem. Cieszę się że Putinowskie świnie zmartwiły się w podobny sposób jak na papieża wybrali Polaka.
  Z poważaniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX