Ice Bucket Challenge w wersji palestyńskiej: gruz zamiast wody i apel o solidarność z Gazą

W sieci pojawiła się nieoczekiwana mutacja popularnego w ostatnim czasie virala: zamiast wody jest gruz i pył ze zniszczonych domów, zamiast charytatywnego celu - apel o solidarność z Gazą. To palestyńska akcja Rubble Bucket Challenge.
Od pewnego czasu na świecie trwa szaleństwo wokół charytatywnej zabawy zwanej Ice Bucket Challenge - to z tego powodu internauci prześcigają się w kolejnych nominacjach i kreatywnych sposobach wylewania sobie na głowę wiadra wody z lodem.

Najnowsza odsłona Ice Bucket Challenge jest jednak wyjątkowo zaskakująca - nazywa się Rubble Bucket Challenge i powstała w Palestynie. Zamiast wody pojawia się w niej gruz (po angielsku "rubble") i w przeciwieństwie do oryginału, nie ma nic wspólnego z filantropią.Gruz zamiast wody

- Szukaliśmy wiadra wody, ale niestety jest ona bardziej potrzebna do innych celów niż oblewanie się - mówi na jednym z filmów mężczyzna stojący pośród zburzonych domów. Tłumaczy, że postanowił więc skorzystać z tego, czego w Gazie jest ostatnio pod dostatkiem - gruzu. Ostatecznie miska pełna tego "materiału" ląduje na jego głowie.Mechanizm akcji jest taki sam, jak w Ice Bucket Challenge - chodzi o nominowanie kolejnych osób, które powtórzą czyjś wyczyn. Wedle portalu Dazed inicjatywę zapoczątkowali palestyński dziennikarz Ayman al-Aloul i komik z Jordanii Mohammed Darwaza - mieli oni jako pierwsi nagrać filmy, na których "wylewają" sobie na głowę wiadro pełne gruzu ze zniszczonych przez izraelskie naloty palestyńskich domów.

Solidarność z Gazą

Na facebookowej stronie akcji czytamy jednak, że jej prawdziwym pionierem jest niejaka Maysam Yusef, która swój film wrzuciła do sieci już 22 sierpnia.

Sama Yusef w rozmowie z portalem Verge tłumaczy, że w inicjatywie nie chodzi o cele charytatywne, bo "pieniądze i tak nie zwrócą życia" ofiarom konfliktu.- Nasza kampania to rodzaj rewolucji w mediach społecznościowych, która polega na tym, że ludzie okazują swą solidarność z Gazą i publicznie przeciwstawiają się zabijaniu cywilów - mówiła Yusef.

Czym jest Ice Bucket Challenge?

Zabawa, przypominająca inny popularny w ostatnim czasie viral - splash, polega na tym, że jej uczestnicy wylewają sobie na głowę kubeł wody z lodem, nagrywają to, umieszczają w sieci i nominują wybrane osoby do powtórzenia ich wyczynu.

Jeśli ktoś nie odważy się podjąć wyzwania, - musi wpłacić 100 dolarów na rzecz ALS Association - amerykańskiej organizacji pomagającej osobom chorym na stwardnienie zanikowe boczne.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (31)
Ice Bucket Challenge w wersji palestyńskiej: gruz zamiast wody i apel o solidarność z Gazą
Zaloguj się
 • juliusz14

  0

  A kto krzyczał 6 razy "NIE CHCEMY POKOJU CHCEMY WOJNY"
  więć mają

 • adambiernacki69

  Oceniono 9 razy -3

  To jest madre i wartosciowe a nic co przyszlo do madrzejszej Europy z USraela takie nie jest. Twierdzic inaczej moze jednozwojowy mutant z lekkim zespolem Downa.

 • anty_globalista2

  Oceniono 16 razy -10

  Należy wyłapać żydowskich bandytów z wierchuszki ich armii i rządu - i zlikwidować, jako zbrodniarzy przeciwko ludności.

 • Abe Ce

  Oceniono 8 razy -4

  Krzyczą za­lane krwią usta,
  krzyczy zbluz­ga­ne sumienie.
  Twar­de ser­ce,zgniły umysł, dusza pusta;
  Ska­zana na potępinie.

 • maaac

  Oceniono 14 razy 0

  Polecam inny. Wsadzić do wiadra odbezpieczone granaty i taki ładunek sobie na głowę zrzucić. Paradoksalnie właśnie taki akt by poprawił dolę Palestyńczyków przez wyeliminowanie z ich populacji idiotów pchających ich non stop do konfliktu z Izraelem. Lewacy i antysemici z Europy powtarzając to "wyzwanie" też oczyścili by Świat z kretynów.

 • bartoszcze

  Oceniono 14 razy 6

  Znaczy to jest protest przeciwko hamasowskim bandytom zabijającym palestyńskich i izraelskich cywilów oraz kradnącym międzynarodowe i palestyńskie pieniądze i wydającym je na tunele i rakiety?

 • wmc-33

  Oceniono 23 razy 11

  Można jeszcze się przed kamerą wysadzić wiadrem trotylu.

 • anty_globalista2

  Oceniono 18 razy -12

  Jak nie wierzę w niewinność palestyńczykwó - tak iSSrael powinien jednak przestać ich mordować, bo czym to się różni od postępowania ISIS?

  Nazwą, bo plemię jedno i to samo, semickie.

 • mykeny

  Oceniono 13 razy 3

  biuahaha Dlaczego nie pomogą im "bracia" z Emiratów Arabskich, Kataru, Kuwejtu, Omanu, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej ... Izrael ma dać wodę, Izrael ma dać jeść, Izrael ma dać prąd....Powinni na kolanach całować Demokratyczny Izrael .. Gdyby .. taka Gaza była w Arabii Saudyjskiej...tamtejszy stary król z całą bezwzględnością zająłby się owym czymś !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX