"DGP?: Ministerstwo zmienia przepisy o oświadczeniach majątkowych, by Nowak uniknął kary? Resort dementuje

Resort sprawiedliwości porządkuje przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych. "DGP? alarmuje, że przy okazji może dojść do "demontażu tarczy antykorupcyjnej?. Co więcej, wedle dziennika planowane zmiany mogą bardzo pomóc Sławomirowi Nowakowi. Ministerstwo jednak zaprzecza.
Planowane przez resort Marka Biernackiego porządki w przepisach o oświadczeniach majątkowych zapewne nie zwróciłyby uwagi opinii publicznej, ginąc wśród bardziej ciekawych politycznych wydarzeń, gdyby nie jeden szczegół: sprawa zegarka Sławomira Nowaka. O co chodzi?

Prawo pisane pod ministra?

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że planowane zmiany mogą pomóc uniknąć byłemu ministrowi odpowiedzialności za złożenie nieprawdziwych zeznań majątkowych. Dziś Nowak ma dwa zarzuty związane z tym, że nie wpisał do zeznań swojego słynnego już zegarka, wartego kilkanaście tysięcy złotych.

Okazuje się jednak, że wedle propozycji resortu sprawiedliwości w oświadczeniach trzeba będzie zgłaszać przedmioty warte więcej niż 20 tys. zł (dotąd granica wynosiła 10 tys.). A jak tłumaczy dziennikowi jeden ze śledczych, "jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna - łagodniejsza dla sprawcy - niż w czasie popełnienia przestępstwa, to stosuje się już tę nową".

Inna rozważana zmiana również jest na rękę Nowakowi: w nowej wersji tzw. ustawy antykorupcyjnej "zniknie odpowiedzialność karna za oświadczenie nieprawdy co do własnego majątku"- opisuje "DGP".

Ministerstwo: zmiany nie wpłyną na sprawę Nowaka

- Nie byłby to pierwszy raz, kiedy zmianami w prawie usiłuje się pomagać wpływowym osobom - mówi "DGP" jeden z prokuratorów. Inni rozmówcy również są zaniepokojeni projektem. Zwracają m.in. uwagę, że podwyższenie progu z 10 do 20 tys. zł to w istocie niezrozumiały "demontaż tarczy antykorupcyjnej".

Co na to ministerstwo? Odpiera oskarżenia, tłumacząc, że wszelkie modyfikacje prawa nie zmieniają podstawowego faktu, który stanowił o tym, że minister popełnił przestępstwo: złożenia przez Nowaka fałszywych zeznań. Dlatego propozycje Biernackiego nie spowodują "negatywnych skutków dla tego postępowania".

Resort zapowiada również, że planuje wprowadzenie dodatkowych przepisów, które rozwieją wszelkie wątpliwości w innych, podobnych przypadkach.

Więcej w " Dzienniku Gazecie Prawnej "

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (102)
"DGP?: Ministerstwo zmienia przepisy o oświadczeniach majątkowych, by Nowak uniknął kary? Resort dementuje
Zaloguj się
 • jan.w2

  0

  Tylko lemingi nie miały, nie mają i nigdy mieć nie będą żadnych wątpliwości, że Partia Oszustów, to sitwa kolesiowsko-towarzyska nastawiona na totalny rabunek.

 • andros33

  0

  K...wa k..wie łba nie urwie

 • caramba000

  0

  "jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna - łagodniejsza dla sprawcy - niż w czasie popełnienia przestępstwa, to stosuje się już tę nową"

  Czyli prawo jednak działa wstecz.
  Co za kultura prawna postkomunistycznej dziczy pseudoprawniczej. PRL wyhodował sitwę i sama się nie zmieni.

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  0

  Dla złodziei w tzw białych kołnierzykach prawo zmienia się na łagodniejsze.

  Dla biedaków, którzy z głodu ukradną wafelek za 90 gr. kara więzienia.

  Dla komorników za wysyłanie pisemek krociowe zyski, za ich błedy zapłaci...

  biedny podatnik. Sprawiedliwość iście PZPR-owska wg. PO

 • soso_soso

  0

  Teraz jeszcze do szczescia brakuje Nowakowi wyplata odszkodowania z naszych pieniedzy. Cos takiego jak slynny myk z Sawicka. Wziela lapowke ale moze ja sobie zatrzymac.

 • Bogusław Dobos

  0

  Jeżeli ktoś miał wątpliwości, że min. Biernacki to prawnicza depresja i moralne dno to całkowicie się ich wyzbył.
  Wprawa jaką wykazuje w przypochlebianiu się a to miłośnikom linczu i uczynienia z prawa maszynki do "załatwiania" kogo się podoba /tzw. ustawa o bestiach/ a to zwyczajnym łapownikom i złodziejom grosza publicznego /ex min. Nowak i rodzinka oraz im podobni/ obnaża bezmiar moralnego łajna w jakim Biernacki jest pogrążony.

 • tom-pek

  Oceniono 3 razy 3

  Nowak ma haka na Tuska i dlatego ta cała kombinacja ,chodzi o afere amber gold i synalka

 • wzl_1946

  Oceniono 1 raz 1

  PO- sami oszuści i złodzieje. Mafia przy nich to chłopcy z piaskownicy.

 • jkcz

  Oceniono 1 raz 1

  o loosie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX