Putin po spotkaniu z Poroszenką: Rosyjscy żołnierze mogli przypadkiem trafić na terytorium Ukrainy

- Rosyjscy żołnierze mogli przypadkiem, patrolując granicę, trafić na terytorium Ukrainy - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z Petrem Poroszenką Władimir Putin. - Po naszej stronie swego czasu też pojawili się żołnierze ukraińscy - dodał prezydent Rosji.
Putin odniósł się w ten sposób do sprawy rosyjskich żołnierzy aresztowanych na terytorium krainy. - Mam nadzieję, że nie będzie problemów (z uwolnieniem rosyjskich żołnierzy - red.) - powiedział prezydent. Pytany o rozejm w rejonie Doniecka i Ługańska Putin odparł: - Rosja nie może mówić o jakimkolwiek zawieszeniu ognia. Sama Ukraina powinna rozmawiać z ludźmi z Doniecka i Ługańska. My możemy wyłącznie wspierać to, aby stworzyć warunki wzajemnego zaufania i umożliwić proces rozmów.

Wcześniej zapewnił, że "Rosja ze swojej strony dołoży wszelkich starań, żeby doprowadzić do rozpoczęcia procesu pokojowego". - Powinien zacząć się jak najszybciej - zaznaczył i dodał, że Rosja niepokoi się "sytuacją humanitarną na Ukrainie".

"Osiągnęliśmy pewne porozumienie"

O wielostronnych rozmowach z udziałem przedstawicieli Ukrainy, UE i Unii Celnej oraz swojej późniejszej rozmowie z Poroszenką powiedział, że "udało się osiągnąć pewne porozumienie". - Ustaliliśmy, że grupa kontaktowa powinna jak najszybciej wznowić prace. Powinniśmy wznowić także dialog z Ukrainą w kwestiach energetyki - stwierdził.

- Mieliśmy możliwość ponownego sformułowania tego, co nas niepokoi, i uzgodniliśmy, że zintensyfikujemy prace trójstronnej grupy roboczej. Postaramy się do 12 września sformułować, o ile będzie możliwe, propozycje odnoszące się do wątpliwości Rosji i Unii Celnej - zaznaczył Władimir Putin. - Natomiast jeżeli nie osiągniemy żadnych ustaleń, a nasze wątpliwości nie będą wzięte pod uwagę, będziemy musieli podjąć środki mające na celu ochronę naszej gospodarki - zapowiedział.

Poroszenko: Rozpoczniemy prace nad rozejmem

Negocjacje skomentował także Petro Poroszenko. Zapowiedział, że wkrótce "rozpoczną się prace nad jak najszybszym zawarciem rozejmu, który muszą zaakceptować obie strony". Rozmowa obu prezydentów trwała dwie godziny.

Poroszenko dodał, że osiągnięto też porozumienie o rozpoczęciu konsultacji między rosyjskimi i ukraińskimi strażnikami granicznymi. Według Poroszenki przywódcy państw Euroazjatyckiej Unii Celnej poparli jego plan pokojowego uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy. Rozmowy w Mińsku określił jako "bardzo twarde i skomplikowane".

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że rozmowy dotyczyły też wdrożenia umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Klimkin podkreślił, że dla Ukrainy sprawą podstawową jest pokój i deeskalacja sytuacji w Donbasie. - Najważniejsze to dokładnie rozumieć, czego potrzeba, aby zrealizować plan pokojowy Petra Poroszenki. Mam nadzieję, że zdołamy znaleźć rozwiązanie - dodał. Według ITAR-TASS obaj prezydenci mieli też dojść do porozumienia w sprawie pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (198)
Putin po spotkaniu z Poroszenką: Rosyjscy żołnierze mogli przypadkiem trafić na terytorium Ukrainy
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  0

  Но будет ли новая про-русский предвыборный лозунг: "Наша-зима, весна - слишком"

 • stanislaw.sk

  0

  NIEPOROZUMIENIE niejedno ma imię...
  Znany przypadek z tym wojskiem: też "przez nieporozumienie" siedzieli u nas w Polsce od 1945 r., przez „nieporozumienie” w Katyniu zastrzelili naszych oficerów przez całe 40 lat zganiając winę na Niemców, przez "nieporozumienie" wg prezesa prezydentem Polski został nie ten, co powinien, dlatego przy spotkaniach, briefingach nie wiadomo nawet, komu ręki podać itd.

 • niezalany

  Oceniono 1 raz 1

  putin pluje w twarz całej Europie, a ta zamiast go rozdeptać robi sobie z nim zdjęcia...

 • kontest_two

  Oceniono 1 raz 1

  Nikogo, kto zna Rosję i Rosjan, nie powinny dziwić ich imperialne ciągoty. Przejawy tego zjawiska znajdziemy nawet w twórczości bardzo popularnego w Rosji piosenkarza Gazmanova. Jego piosenka "Sdelan v SSSR", którą wykonywał już wiele lat temu (ja ją pierwszy raz słyszałem gdzieś ta w 2007 roku) spotyka się na jego koncertach z entuzjastycznym przyjęciem. Są tam takie słowa : "Ukraina i Krym , Bielarus' i Moldova, eto moja strona, Sachalin i Kamchatka, uralskije gory, eto moja strona, krasnodarskij kraj, sibir' i powolzhe, kazachstan i kavkaz i PRIBALTIKA tozhe" .(niezorientowanym powiem, że Pribaltika to obecne kraje unii - Litwa, Łotwa i Estonia).
  No comments.

 • wlodwoz

  Oceniono 2 razy 2

  Glonas się zepsuł?

 • joserodriguez

  Oceniono 1 raz 1

  po prostu dowództwo ruskiej armii testowało czas i miejsce reakcji Ukraińców - wzięli paru młodych chłopaków i kazali im iść w głąb terenu przeciwnika. Takich ,,spacerów'' jest zapewne więcej. Ot, zwykłe mięso armatnie, ale radzieckiego zołnierza zawsze było pod dostatkiem.

 • jes-ter

  Oceniono 1 raz 1

  "- Rosyjscy żołnierze mogli przypadkiem, patrolując granicę, trafić na terytorium Ukrainy."
  Tak, przy dzisiejszej technice przypadkiem zapuścili się kilkadziesiąt kilometrów w głąb Ukrainy. Putin nadal łże jak pies i nic sobie nie robi z tego, że jest to międzynarodowy szczyt.

 • zioolo

  Oceniono 2 razy 2

  przeciez to jasne ze ten terrorysta nie dotrzyma zadnego słowa i kłamie w zywe oczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX