Libicki utyskuje na brak mszy w kaplicy sejmowej. A czym jest kaplica? "Są tacy, co wybierają raczej saunę obok..."

W wakacje w kaplicy sejmowej msze się nie odbywają - przez urlop nowego kapelana. To boli senatora PO Jana Filipa Libickiego, który pogroził nawet, że jeżeli po wakacjach sytuacja nie wróci do normy, to zainterweniuje u kardynała Nycza. A jaka jest codzienność parlamentarnej kaplicy? To opisuje na blogu Polityka.pl Anna Dąbrowska.
- Choć Sejm jest już na wakacjach, w ubiegłym tygodniu mieliśmy posiedzenie Senatu. Msze nie odbyły się nawet mimo przypadającego 6 sierpnia Święta Przemienienia Pańskiego - utyskiwał niedawno w rozmowie z "Rzeczpospolitą" senator PO Jan Filip Libicki. Zapowiedział też, że jeśli sytuacja się nie zmieni po wakacjach, to będzie interweniował u kardynała Nycza.

A jak wygląda kontakt parlamentarzystów z kaplicą? To opisuje Anna Dąbrowska na Polityka.pl.

Remont kaplicy

Senator może być jednak spokojny - msze nie odbywają się, ponieważ wakacje sejmowe zbiegły się z urlopem nowego kapelana (który posługę objął 1 sierpnia). Po wakacjach wszystko wróci do normy i msze będą odbywały się codziennie.

Msze także takie jak ta okolicznościowa sprzed kilku lat - o deszcz - przypomina Dąbrowska. Dziennikarka przypomina, że również na życzenie posłów sama kaplica przeszła remont, gdyż "jej wygląd zniechęcał do uczestnictwa w porannych mszach". "Po remoncie ze ścian zniknęła drewniana boazeria i stanął konfesjonał ufundowany przez kluby PiS, PSL i przez niektórych parlamentarzystów z innych klubów" - pisze Dąbrowska. Podkreśla też, że w końcu nasi parlamentarzyści jako jedyni w Europie mają swoją patronkę - Matkę Bożą Trybunalską.

Sauna zamiast kaplicy

Dziennikarka "Polityki" zapytała kilku posłów o korzystanie z kaplicy. "W dzień powszedni na mszę o 7.30 przychodzi kilkanaście osób. Zdecydowanie więcej wpada na chwilę modlitwy i prosi o błogosławieństwo na trudnej parlamentarnej drodze. Niektórzy zbierają się na wspólne modlitwy wieczorne" - pisze Dąbrowska.

Ale nie wszyscy są tak skorzy do korzystania z miejsca w Sejmie - niektórzy wybierają kościół na pl. Trzech Krzyży nieopodal. Są też tacy wierzący posłowie, którzy raczej wybierają... saunę obok kaplicy. "Poseł tłumaczy w zaufaniu, że jest mu dość niezręcznie karmić się bożym ciałem w świątyni tuż po tym, jak wcześniej dotykał jej ścian swoim gołym ciałem w saunie".

Więcej na blogu Dąbrowskiej na Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (31)
Libicki utyskuje na brak mszy w kaplicy sejmowej. A czym jest kaplica? "Są tacy, co wybierają raczej saunę obok..."
Zaloguj się
 • kov02

  Oceniono 1 raz 1

  Niech ten nawiedzony jełop zamieszka w najbliższy kościele i w sejmie się nie pokazuje,bo tylko zanieczyszcza powietrze.

 • orion57

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Libicki do kościoła to idź Pan sobie w czasie wolnym, MY Polacy płacimy Panu za to by zajmował się państwem świeckim. Jeśli Pan tego nie rozumie to czas Pana wywalić z Senatu.

 • blski

  Oceniono 3 razy 3

  Nalezy wprowadzic dla wszystkich poslow obowiazek iczestniczenia w porannej mszy, a gdy maja podjac jakas naprawde wazna decyzje przewodniczyc takiej dyskusji i glosowaniu powinien czlonek Episkopatu. Jak najpredzej nalezy skonczyc z ta szerzaca sie bezboznoscia ktora doprowadzila nasz kraj na skraj przepasci. Nalezy tez zwracac uwage na tych ktorzy tylko udaja ze sa wierzacy.
  Oddajmy sie i przywodztwo naszego kraju Panu i on nas obroni przed wszystkim zlem.
  Musze kanczycbo apteke zamkna, a prochy mi sie skonczyly.

 • normalny1944

  Oceniono 5 razy 5

  Libickiemu pomyliły się sejm z kościołem.Sluchaj ty wędrowny polityków w kościele też są krzyże ale jest wiecej dziadków z brodami każ temu przydupasowi tam zawodzić bo w sejmie nie jesteś szkodliwy mało przydatny a wręcz szkodzisz.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 10

  Libicki utyskuje na brak mszy w kaplicy sejmowej...............
  ___________________________________________________________________________
  Przecież ma asystenta za 6 tys zł, który może go na barana zanieść do najbliższego kościoła . Jeśli asystentowi za ciężko to niech wymieni na "karka", takiego na sterydach.

 • poiuytrewq0987

  Oceniono 7 razy 7

  Czy to, "kaplica", jest zgodne z prawem i konstytucją ??? Nie sądzę! Sejm stanowi prawo, więc może pora zastosować przepisy ???

 • antekpociecha

  Oceniono 6 razy 6

  Kraj w którym jest najwięcej kosciołów, w każdej wiosce miasteczku na co drugiej ulicy, jest nawet o największym zasięgu radyjo i trwam i w TVP modły non-stop na którymś z programów a tu proszę jakiś biedak ma jeszcze za mało
  No niema wyjścia jak wprowadzić w każdym autobusie tramwaju jak dawniej konduktor był tak teraz klecha z modłami 24/h i codziennie o 12.00 zatrzymać ruch na godzinę i wszyscy na kolana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX