Sawicki: Kiedy embargo dotyczyło tylko Polski, pukanie w Brukseli było daremne. Ale kiedy sankcje dotknęły Europę...

- Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił mnie, że rekompensaty dla rolników będą "godne". Ile będą wynosiły? Dowiemy się pewnie jutro, najpóźniej w środę - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Sawicki. Minister opowiadał, że jeszcze niedawno pukanie do brukselskich urzędników z prośbą o pieniądze było "daremne". Ale kiedy sankcje objęły całą Europę, sytuacja się zmieniła.
Dominika Wielowieyska pytała w Poranku Radia TOK FM Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, na jakie rekompensaty wobec rosyjskich sankcji mogą liczyć polscy rolnicy i sadownicy.

"Pukanie do urlopujących urzędników w Brukseli było praktycznie daremne"

- W sytuacji, kiedy embargo dotyczyło tylko Polski, Europa w ogóle nie zauważała tego tematu - przyznał Sawicki. - Ale kiedy Putin nałożył embargo na wszystkie produkty żywnościowe z Unii Europejskiej, w Europie zaczęli się budzić. Uświadomili sobie, że restrykcje dotkną także rolników niemieckich, holenderskich i francuskich - mówił.

- O ile w pierwszym tygodniu pukanie do urlopujących urzędników w Brukseli było praktycznie daremne, o tyle już w następnym tygodniu komisarz ds. rolnictwa mógł przyjechać na rozmowę, jutro spotyka się ze mną komisarz ds. handlu, mogły się zebrać dwa komitety - wyliczał minister.

"Pieniędzy jest sporo"

Gość Poranka Radia TOK FM nie potrafił jeszcze dokładnie powiedzieć, jakie sumy zostaną przeznaczone na rekompensaty dla rolników. - W piątek Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił mnie, że będą to rekompensaty "godne". Ile będą wynosiły? Dowiemy się pewnie jutro, najpóźniej w środę - mówił Sawicki.

Minister podkreślał też, że bezzasadne są obawy rolników, że fundusze będą niewystarczające w stosunku do potrzeb. - Pieniędzy jest sporo - zapewniał. I przypominał, że w samym funduszu rezerwowym jest 400 mln euro. Sawicki przyznał jednak, że jeśli budżet unijny zostanie przekroczony, przyszłoroczne dopłaty do rolnictwa "mogą być nieco niższe". - Tego typu rekompensaty na pewno nie zakłócą budżetu krajowego - zapewnił.

Więcej o:
Komentarze (8)
Sawicki: Kiedy embargo dotyczyło tylko Polski, pukanie w Brukseli było daremne. Ale kiedy sankcje dotknęły Europę...
Zaloguj się
 • prostopopolsku

  0

  Polska jest krajem
  ====================
  dostarczającym UE tanią siłę roboczą i krajem, w kturym każda rodzaj spekulatna z Zachodu

  - pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html
  .
  może się wyżyć aż do orgazmu.

  -
  .
  Organizacja państwa w Polsce gwarantuje korzystne warunki dla takiego rozwoju,

  - pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#PPZ
  .
  akuraż zapowiedział rząd dalszy etap programu PPZ

  - wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerstwo-gospodarki-chce-rozruszac-partnerstwo-publiczno-prywatne/9bzb2
  .
  aby resztki mienia społecznego oddać w ręce spekulantów.

  18.08.2014 18:33

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy -1

  Sawicki i gazeta powinni najpierw ludziom wytlumaczyc dlaczego i w jakim celu sprowadzal MSZ "uchodzcow" z lLibii to ma duze powiazanie z Majdanem i Ukraina.

 • amur-49

  Oceniono 5 razy 5

  "kiedy Putin nałożył embargo na wszystkie produkty żywnościowe z Unii Europejskiej, w Europie zaczęli się budzić"
  Zdziwienie? Zaskoczenie? Czy naiwność? Nie ma czegoś takiego jak "solidarność europejska", są tylko interesy krajów europejskich. Mądre poruszanie się w tym bagnie polega na wykazywaniu, że nasz, polski interes jest zbieżny z interesami innych kraj ów, zwłaszcza graczy najważniejszych, i/lub na handlu: my was poprzemy w tym na czym wam zależy jeśli wy poprzecie nas w naszej sprawie. Kto nie umie ściemniać i handlować, g*wno osiągnie.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -1

  Polska nie powinna dostać nic.

  Przecież zarówno Prezydent BK jak i MSZ RS cieszą się specjalnymi względami partnera ukraińskiego i politycy ukraińscy obiecali przecież wyraźnie że odstyąpią Polscee część astronomicznego odszkodowania za utratę krymu. Poza tym zarówno Jarek jak i Ojciec Rydzyk uważają że Polsce należy się odszkodowanie za katastrofę smoleńską
  thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/956-teoria-alternatywna-czyli-jak-amerykanie-zabili-lecha-kaczynskiego.html
  Wszyscy zazdroszczą Polsce tych ogromnych kwot, stąd tysiące odwiedzin podanej strony.

  Inny sposób polepszenia bilansu Polski to publikacja w wielu językach habilitacji RENTA SOCJALNA stworzonej przez poległego pod Smoleńskiem profesora dr hab. Lecha Kaczyńskiego.

 • halx77

  Oceniono 8 razy 0

  Może pokażcie jakie żądania inne kraje UE ,Rosjanie już to zrobili bardzo profesjonalnie -dlaczego nie pokazujecie tych głosów rozpaczy szmatławce które mafia globalna sama sprowadziła sobie na głowę swoją chciwością do wchłonięcia Ukrainy ?I gdzie są łowcy neonazistowskich grup zbrojnych -SS Azow powstało bez żadnych komentarzy i drążenia tego tematu ,co więcej tego dowiedziałem się z POlsatu a nie RT -czyli jak będę pisał o nazistach z Kijowa to nie będę się mijał z prawdą ?Bo to już fakt akceptowany przez wszystkich włodarzy nazistowskich z UE

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 0

  - Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił mnie, że rekompensaty dla rolników będą "godne".
  =========================================================
  Będą "godne" pożałowania...

 • supertlumacz

  Oceniono 12 razy -2

  Prostaczkowie obrzezani

  Sprawa od dawna jest przeliczona. Z pustego w próżne nie naleje. Media całej Europy i Federacji Rosyjskiej publikują zbliżone dane. Tylko w Polsce nie wiadomo i na to pytanie finansowo-ekonomiczne odpowiadają zasłużeni rolnicy jak Marek Sawicki....

  Polski błazen odpowiedzialny za polskie interesy w UE jest powszechnym pośmiewiskiem
  thepolishreview.co.uk/index.php/europa/941-jeszcze-nie-teraz-mr-sikorski-nowym-sekretarzem-nato-zostal-norweg.html
  thepolishreview.co.uk/index.php/home/kategoria-3/1011-tusk-sikorski-nadal-ma-szanse-zostac-szefem-dyplomacji-ue-sueddeutsche-zeitung-ma-ale-mniejsze.html
  Otóż RZECZYWISTE rekompensaty W SKALI CAŁEJ EUROPY będą wynosić okolo 10% bo łączne straty szacowane są na E5mld a fundusz rekompensat , czy suma takich funduszy, jak by się nie nazywały to około E 0,5mld.

  Dlaczego w Polsce OCZYWIŚCIE mniej?
  1. Ze względu na żenujący poziom polskich przedstawicieli w UE interesy polskie są słabiej reprezentowane niż interesy pozostałych krajów. Polska dostanie mniej niz jej się nalezy....
  2. Wewnętrzna biurokracja i korupcja zmniejszą efektywność ROZDYSPONOWANEJ pomocy. Przykladowo , jeśli Polska otrzyma E50 mln, to koszty wewnętrznych podań, tłumaczeń, ekspertyz pochłoną przynajmniej połowę i rolnicy otrzymają nie więcej niż E20 mln z tej kwoty.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 1

  Minister opowiadał, że jeszcze niedawno pukanie do brukselskich urzędników z prośbą o pieniądze było "daremne". Ale kiedy sankcje objęły całą Europę, sytuacja się zmieniła.
  ==============================================================
  Tak w praktyce wygląda "ważna" rola Polski w UE, o której tyle kłapie Radek "Twitter" Sikorski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX