Sałatka ziemniaczana za 55 tysięcy dolarów? Chciał tylko 10 dolarów, teraz nakarmi potrzebujących

Zack Brown chciał zebrać 10 dolarów na sałatkę ziemniaczaną, darczyńcy wpłacili jednak ponad 55 tys. dolarów. Niecały miesiąc po zakończeniu projektu na Kickstarterze, w rodzinnym mieście Browna odbędzie się koncert charytatywny. Dochód zasili konta organizacji walczących z głodem i bezdomnością.
Zack "Danger" Brown wykorzystał crowdfundingowy serwis Kickstarter do zebrania funduszy na sałatkę ziemniaczaną. "Chcę po prostu zrobić sałatkę ziemniaczaną. Jeszcze nie zdecydowałem jaką" - napisał w opisie swojego projektu.

W 2013 roku dzięki Kickstarterowi udało się zebrać fundusze m.in. na produkcję wielofunkcyjnego zegarka Peeble, helikoptera napędzanego siłą ludzkich mięśni czy wystawę zdjęć na murze berlińskim. Sałatka była więc dość banalnym projektem, ale fundatorzy przez miesiąc nabywali kolejne "cegiełki". Zack chciał zebrać tylko 10 dolarów, ale akcję wsparło prawie siedem tysięcy osób, którzy wpłacili łącznie około 55 tysięcy dolarów.Ziemniaczany koncert

Wiele osób oburzało się, że na crowdfundingowych portalach "przepadają" zbiórki na znacznie bardziej ambitne lub charytatywne cele, a projektowi założonemu dla żartów udało się zebrać tak ogromną kwotę.

Brown, początkowo zaskoczony rozgłosem, jeszcze przed zakończeniem zbiórki podjął decyzję, że zorganizuje koncert charytatywny. Dochód z PotatoStock 2014 zostanie wpłacony na konto Fundacji Colombus, a ta będzie przekazywała granty organizacjom non profit, działającym na rzecz rozwiązania problemu głodu i bezdomności w Ohio. Podczas koncertu wystąpią lokalni artyści, ale najważniejszą atrakcją ma być oczywiście sałatka ziemniaczana. Brown deklaruje, że będzie jej około 100-130 kg.

Sponsorzy koncertu również wpasują się w ziemniaczaną konwencję, będą to m.in. producenci majonezu - Hellmann's i Hampton Creek, a także Idaho Potato Commission, która trudni się promocją amerykańskich ziemniaków.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Komentarze (19)
Sałatka ziemniaczana za 55 tysięcy dolarów? Chciał tylko 10 dolarów, teraz nakarmi potrzebujących
Zaloguj się
 • login-no-name

  Oceniono 2 razy 0

  To żur sprzed co najmniej miesiąca. Ta sałatka jest mocno nieświeża...

 • meneli

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie - czy jest polski odpowiednik tego portalu?
  A jak nie ma, to niech ktoś obznajomiony z ich zasadami poprosi tam o 'kick' aby u nas też był podobny 'starter'.
  ;)
  -----
  meneli.blox.pl/html

 • porque

  Oceniono 2 razy 2

  Amerykanie sa najbardziej charytatywna nacja na swiecie. Ststem podatkowy w USA skonstruowany jest tak, zeby zachecac ludzi do dobroczynnosci. Kazdego roku Amerykanie przeznaczaja na cele charytatywne ponad $300 mld. I jest to wiecej niz uzbieraja wszystkie kraje wysoko rozwiniete razem wziete.

 • perkel

  Oceniono 11 razy 9

  Tylko że bedzie miał duże kłopoty zaraz bo Kickstarter zabrania działalności charytatywnych.

 • 1theguru1

  Oceniono 17 razy 1

  NOWE !!!! kilka dni temu TEN SAM koleś zebrał 100 000$.

  zrobił drugą zrzutkę, po udanej pierwszej, czy wy robicie ludzi W BALONA !!!!

 • iremus

  Oceniono 33 razy -23

  A czy to prawda, że w wyniku rosyjskiego embarga na polską żywność sklepowe ceny kartofli i jabłek Sawickiego obniżyły się o 50%?

 • halx77

  Oceniono 27 razy -23

  A tak kolacyjka za 36 patyków oficjalnie była charytatywną akcją która zbierała pieniądze na biednych a nieoficjalnie według mojej logiki była świętowaniem wygranej w wojnie propagandowo-prowokacyjnej z Rosją ,a głównym daniem tej wojny był Boeing.
  Wszystko na to wskazuje że to byłą akcja CIA -samolot ukraińskiej arami tuż obok samolotu z konserwami ,lewe nagrania i wpisy w mediach społecznościowych,a wszystko sklecone tuż po zestrzeleniu-coś tu śmierdzi -tylko szkoda że biedni mają na głowie jednostronne media które myślą za nich

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX