"Jakie zdjêcie poka¿± media, je¶li mnie zastrzel±?" - u¿ytkownicy Twittera protestuj± przeciwko rasizmowi

Zdjêcia w wersji pozytywnej i negatywnej i podpis "Je¶li mnie zastrzel±". Setki takich wpisów pojawi³y siê na Twitterze, po tym jak w sobotê policjant zastrzeli³ czarnoskórego Michaela Browna, a czê¶æ mediów pokaza³a zdjêcie mog±ce przedstawiaæ nastolatka w negatywnym ¶wietle.
W sobotê 18-letni Michael Brown zosta³ zastrzelony przez policjanta w Ferguson. Nie jest jasne, dlaczego policjant otworzy³ ogieñ do Browna. Policja utrzymuje, ¿e przed strzelanin± miêdzy funkcjonariuszem a pewnym mê¿czyzn± dosz³o do szamotaniny. Nie wiadomo jednak, czy mê¿czyzn± tym by³ Brown.

¦wiadek strzelaniny Dorian Johnson powiedzia³ lokalnym mediom, ¿e chwilê przed tym, jak policjant zastrzeli³ Browna, ten podniós³ rêce do góry, by pokazaæ, ¿e nie jest uzbrojony.

Mówi³, ¿e wracali z Brownem do domu ze sklepu, gdy policjant zwróci³ im uwagê, ¿e nie powinni i¶æ po ulicy i kaza³ im wej¶æ na chodnik. Gdy nie zareagowali, policjant wyszed³ z radiowozu, podszed³ do nich i odda³ jeden strza³. Wtedy m³odzi mê¿czy¼ni zaczêli uciekaæ. - Policjant odda³ kolejny strza³ i gdy mój przyjaciel to poczu³, odwróci³ siê i podniós³ rêce do góry. Ale policjant i tak do niego podszed³ i odda³ kolejne strza³y - relacjonowa³ Johnson.

#IfTheyGunnedMeDown

Pocz±tkowo w mediach u¿ywano zdjêcia Browna wykonanego z okazji zakoñczenia nauki w szkole ¶redniej. Pó¼niej pojawi³o siê jednak zdjêcie, na którym ch³opak jest w sportowym stroju i w charakterystyczny sposób uk³ada palce. Czê¶æ osób uznaje ten gest za znak gangu.

Dwa zdjêcia, którymi ilustrowano materia³y o zastrzelonym nastolatku

fot. Twitter

Adwokat CJ Lawrence stwierdzi³, ¿e jest sfrustrowany tym, jak czê¶æ mediów i blogerów próbuje przenie¶æ winê z policji na nastolatka. Wpad³ na pomys³ przedstawienia podwójnego zdjêcia z hashtagiem #IfTheyGunnedMeDown i zapyta³: Którego zdjêcia u¿yj± media, je¶li mnie zastrzel±?



Na pierwszym zdjêciu widzimy Lawrence'a podczas przemówienia na koniec studiów i ¶miej±cego siê obok prezydenta Billa Clintona, na drugim Lawrence nie jest ju¿ w formalnym stroju, ma okulary przeciws³oneczne i trzyma w rêku butelkê alkoholu.

Wielu czarnoskórych u¿ytkowników Twittera podchwyci³o pomys³ adwokata i doda³o setki wpisów z dwoma przedstawieniami siebie. U¿ytkownicy, którzy opisali w ten sposób swoje zdjêcia, protestuj± przeciwko przedstawiania mniejszo¶ci etnicznych - a w szczególno¶ci Afroamerykanów - jako bandytów, cz³onków gangów czy narkomanów lub dilerów.



"Egzekucja w bia³y dzieñ"

Benjamin Crump, adwokat rodziny zastrzelonego 18-latka, powiedzia³, ¿e "na Brownie w bia³y dzieñ dokonano egzekucji". Crump reprezentowa³ bliskich innego czarnoskórego nastolatka, Trayvona Martina, który zosta³ zastrzelony w 2012 r. na Florydzie przez bia³ego ochroniarza ochotnika.



Prawnik ten, a tak¿e obroñcy praw cz³owieka, porównuj± ¶mieræ Browna do zastrzelenia Martina, a tak¿e do innych przypadków czarnoskórych mê¿czyzn, którzy gin± w wyniku incydentów o pod³o¿u rasowym.



Zamieszki w Ferguson

Tu¿ po tym incydencie w zamieszkanej przez 23 tys. osób miejscowo¶ci, po³o¿onej ok. 30 km na pó³noc od St. Louis, wybuch³y protesty, które w niedzielê po zmroku przerodzi³y siê w starcia i trwaj± nadal.







Zdjêcie, które napiêtnowa³o Zimmermana

W przypadku sprawy zastrzelenia Trayvona Martina przez George'a Zimmermana pojawi³a siê odwrotna w±tpliwo¶æ. Wersja strzelaj±cego o tym, ¿e dzia³a³ w obronie w³asnej, skazana by³a na pora¿kê. Media pokaza³y bowiem zdjêcie Martina jako dziecka z uroczym u¶miechem. Dopiero z czasem Ameryka zaczê³a orientowaæ siê, ¿e Zimmerman nie mia³ do czynienia z dzieckiem - w momencie ¶mierci mia³ on 19 lat, na zdjêciu by³ siedem lat m³odszy.



Chcesz na bie¿±co dowiadywaæ siê o najnowszych wydarzeniach? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS