Ksiądz Lemański w trybie pilnym wezwany do kurii. "W związku z nieprawdziwymi i gorszącymi wypowiedziami"

W związku z nieprawdziwymi i gorszącymi wypowiedziami medialnymi ks. Wojciecha Lemańskiego w dniu 10 sierpnia 2014 ks. Wojciech Lemański został wezwany do Kurii Biskupiej w trybie pilnym - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ksiądz Lemański został wezwany "w celu wręczenia mu pisma określającego reakcję ordynariusza po tym zajściu". "O treści pisma zostanie także poinformowana opinia publiczna" - czytamy w komunikacie.

Po wizycie w Jasienicy

Ksiądz Wojciech Lemański odwiedził wczoraj Jasienicę, gdzie uczestniczył w uroczystościach 100-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej - spotkał się podczas nich z parafianami. Przez wiele lat był w Jasienicy proboszczem, obecnie decyzją biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera nie może odprawiać tam mszy świętej. Wczoraj nie przyszedł do kościoła w Jasienicy, gdzie odprawiona została przez obecnego proboszcza księdza Krzysztofa Kozera msza w intencji OSP.

Pojawił się natomiast na pikniku, który rozpoczął się po mszy. Parafianie powitali go gorąco, przy księdzu ustawiała się długa kolejka ludzi, którzy chcieli zamienić z nim kilka słów. - Przyjechałem na tyle, na ile mogłem, mam zakaz sprawowania funkcji kapłańskich, więc ich nie sprawuję. Natomiast nie mogłem odmówić zaproszeniu do udziału w samej uroczystości - powiedział ksiądz Lemański. Zapytany przez dziennikarzy o przyczyny sobotniego cofnięcia mu zgody na odprawienie w Jasienicy mszy świętej ks. Lemański zażartował: "Może za wolno szedłem na pielgrzymce?".

To nie jest zdrowa sytuacja

- Nie ma takiej wspólnoty, która byłaby pełną jednością. Nawet najlepsze małżeństwo potrafi się pokłócić. To jest wspólnota, która - według mnie - jest wzorem jedności. Te podziały, o których mówi kuria, to są śladowe podziały i ja bym się nimi specjalnie nie przejmował - powiedział jeszcze Lemański. - Ta sprawa powinna się szybko zakończyć i to pozytywnie, bo nie ma żadnego powodu, żebyśmy kontynuowali sytuację, która jest chora. Bo zabraniać księdzu odprawiania mszy świętej to nie jest zdrowe - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (256)
Ksiądz Lemański w trybie pilnym wezwany do kurii. "W związku z nieprawdziwymi i gorszącymi wypowiedziami"
Zaloguj się
 • kajtanka

  Oceniono 1 raz 1

  tak bardzo boją się, że prawda wypłynie na wierzch.....bardziej piętnują tych co mówią co myślą niż tych co krzywdzą dzieci....obłuda w czarnych i purpurowych kieckach.....

 • candid13

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo trafny poglad z sieci;

  “Mnie dziwi, ze my to akceptujemy i uznajemy za normalne, ze OBYWATEL HOSER MOZE OBYWATELOWI LEMANSKIEMU ZABRONIC PUBLICZNYCH WYPOWIEDZI, PUBLIKACJI, POKAZYWANIA SIE W MEDIACH, PROWADZENIA STRONY INTERNETOWEJ, ORAZ WYRAZANIA SWOICH POGLADOW. Sa to wszystko dzialania zagwarantowane konstytucyjnie.
  Prawo kraju, ktorego obywatelem jest pan hoser, zabrania cenzury prewencyjnej oraz zapisow “na osobe”. Jednak pan hoser wprowadza cenzure, oraz łamie czyjes prawo do wolnosci osobistej i do wolnosci wypowiedzi. Robi to publicznie, i nie dostaje zarzutow od prokuratora.
  .
  Ja rozumiem, ze pan hoser moze wymagac od pracownika pewnego stopnia posłuszenstwa. Jednakze wymagania nie powinny łamac prawa kraju, ktorego pan hoser jest obywatelem. Jesli pan hoser łamie prawo, to od tego jest policja i prokurator. A jesli policja i prokurator zapominaja o swoich obowiazkach, to dziennikarze sa od tego, zeby im przypominac.
  .
  Najgorsze jest to, ze wiekszosc dyskutantow uwaza postepowanie pana hosera za wytłumaczalne. Tutaj własnie zaczyna sie niewolnictwo. Mozna zrozumiec pana hosera, ze ma ochote zyc w kraju niewolnikow, ktorych jest włascicielem. Natomiast nie bardzo moge zrozumiec kandydatow na niewolnikow, ktorzy uznaja działania pana hosera za wytłumaczalne.
  .
  Piszac “pan hoser” mam na mysli nie tylko tego odrazajacego osobnika, ale takze okolo setki jemu podobnych członkow tzw. Episkopatu.”

 • laerke

  Oceniono 6 razy 6

  alica32 mysli, ze jak napisze szescset szesdziesiat szesc postow pod tym artykulem, to Hoser jej da znizke na bilet do nieba.
  alica, do roboty, moherze, zanim artykul przejdzie do archiwum.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  światowe religie zaczynają prowadzić wojnę najpierw o swoich wiernych a potem przeciw innowiercom, ten trend jest zauważalny, kościoły na całym świecie stoją przed wielkim dylematem 21 wieku. Niedawno izraelski dziennikarz w tłumaczonym artykule, potwierdza, że istnieją dwie możliwości, nic krytycznego nie pisać albo udać się na banicję. To jest dzisiejszy świat, rządzony przez największe kościoły tego świata.

 • alica32

  Oceniono 10 razy -8

  Polska to jest wielka rzecz.Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I, które odbyło się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r., dało to początek chrystianizacji Polski My Polacy tysiąc lat wyrastaliśmy na wartościach chrześcijańskich. Z nich zrodziła się nasza kultura, której się nie wstydzimy, i styl życia, który uszanował ojca, matkę, dziecko, starca , żebraka i nienarodzonego.

 • alica32

  Oceniono 10 razy -6

  Przypominam katolikom że Antypolonizm i Antyklerykalizm to wielki grzech. Pilnujcie Polski i świętego Kościoła Katolickiego.Waszym obowiązkiem jest bronić Kościoła Katolickiego i wyznawanej wiary w Jezusa Chrystusa !

 • alica32

  Oceniono 11 razy -7

  Wierni z Jasienicy nich od dziś czytają Biblię i katechizm Kościoła katolickiego. Coby potem gupot nie wyrabiali i nie zapomnieli języka w gębie przy spotkaniu z członkiem sekty jehowitów.

 • alica32

  Oceniono 8 razy -4

  ks Lemański to godny następca ks Bonieckiego,który jest obrońca Nergala śpiewającego demoniczne utwory i sprawiającego na scenie wrażenie szatana

 • patmat02

  Oceniono 2 razy -2

  Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX