Od dziś do środy patrzcie w niebo. Superksiężyc i deszcz meteorów

Dzisiejszej nocy warto szczególnie uważnie przyglądać się niebu. Tym razem obserwatorzy będą mogli zobaczyć nie tylko charakterystyczny dla sierpniowych nocy deszcz meteorów, ale też tzw. superksiężyc - wyjątkowo ?duży? i jasny Srebrny Glob.
Tej nocy księżyc będzie świecił niezwykle silnie, a jego blask zdominuje niebo - w sąsiedztwie satelity Ziemi trudno będzie dostrzec inne gwiazdy. Srebrny Glob znajdzie się też w położeniu najbliższym Ziemi, przez co będzie się wydawał wyjątkowo duży. Takie zjawisko - tzw. superksiężyc - możemy obserwować średnio raz do roku.

Będziesz robić zdjęcia? Wyślij je na Alert24. Pokażemy je

Przez kolejne dni będzie spadać nawet kilkadziesiąt meteorytów na godzinę

Przez całą noc będzie można też obserwować meteory z Perseidów - szczyt ich aktywności przypada na 10-13 sierpnia. Gdyby nie superksiężyc, w ciągu godziny można by zobaczyć nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd". Niestety, świecąca tarcza satelity spowoduje, że widoczne będą tylko najjaśniejsze zjawiska.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (52)
Od dziś do środy patrzcie w niebo. Superksiężyc i deszcz meteorów
Zaloguj się
 • feminus

  Oceniono 1 raz 1

  Nie zobaczę, bo od wczoraj leje jak cholera! :-(

 • Łukasz Kl

  Oceniono 4 razy 0

  Kiedy 11 sierpnia 1999 miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca w Europie i na Bliskim Wschodzie obejmujące swoim zasięgiem wiele krajów Europy i Azji jak Wielka Brytania, Francja, Turcja, Belgia, Niemcy, Austria, Węgry, Szwajcaria, Belgia, Rumunia, Bułgaria, Syria, Irak, Iran, Pakistan, Indie towarzyszyło mu dodatkowo zjawisko przelotu roju Perseidów, tak samo jak jutro. Warto prześledzić wydarzenia z sierpnia 1999 roku: miało wówczas silne trzęsienie Ziemi w Turcji o sile aż 7,6 stopnia Richtera, także dojście Władimira Putina do władzy.

 • Łukasz Kl

  Oceniono 7 razy -3

  W Polsce zjawisko Superksiężyca miało swoją kulminację o 20.10 tuż przed zachodem Słońca. Będzie to największy Superksiężyc w tym roku. Odległość jego od Ziemi wyniosła zaledwie 356992 tysiące kilometrów, a jego tarcza była aż o 14 % większa niż zwykle.
  Dodatkowo pełnia w Lwie jest w kwadraturze do Saturna i utworzy półkrzyż. Następuje dodatkowo koincyndencja z Wielkim Krzyżem z 11 sierpnia 1999 roku!!! w zakresie aż 5 planet!!!. Słońce znajdzie się prawie w tym samym stopniu co 11 sierpnia 1999 roku .Saturn znajdzie się w dokładnej opozycji do położenia w sierpniu 1999 roku, a Jowisz w dokładnej kwadraturze do pozycji w sierpniu 1999 roku. Dodatkowo zarówno w sierpniu 1999 roku i w sierpniu 2014 roku Mars znajdzie się w fazie Skorpiona. Nikt by nie przypuszczał w 1999 roku że za 15 lat Świat stanie na krawędzi III Wojny Światowej. Trzeba bardzo dokładnie obserwować wydarzenia 10 sierpnia 2014 – 12 sierpnia 2014.

 • zapiski_dziada

  Oceniono 2 razy 2

  Już kiedyś wszyscy patrzyli w niebo a później był "Dzień Tryfidów".

 • jatonapisalem

  Oceniono 4 razy 0

  Superksiężyc jest większy od "zwykłego" księżyca o ile? 3%?
  Bo tak się właśnie patrzę na ten niby superksiężyc i za cholerę nie widzę różnicy z takim księżycem, jakim go widać zazwyczaj.

 • strzemiennego

  Oceniono 3 razy -3

  Czy ktoś wie, czy przez całkiem niezłą lunetę myśliwską dałoby się dostrzec cokolwiek na powierzchni Księżyca, np. ślady lądowań?

 • 4krzych1

  Oceniono 4 razy -4

  zobacz michnikowski bękarcie, że dziś jest pełnia i swe "rady" możesz wsadzić w d___ swego tatusia, jak wszystko inne...

 • lolzewsi

  Oceniono 14 razy 10

  Gryzipiórki pewnie pojęcia nie mają, że za miesiąc też będzie superksiezyc. Trzeci raz w tym roku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX