Starzejący się świat wolniej się rozwija? ''FT'': Do 2030 aż 34 państwa będą miały problem. Dzisiaj - tylko trzy

Jeszcze do niedawna demografia napędzała światową gospodarkę, już niedługo będzie ją znacząco spowalniać. Wszystko przez starzenie się społeczeństw - donosi "Financial Times", powołując się na raport agencji Moody's. Do 2020 roku na świecie będzie 13 "super-starych" społeczeństw. Do 2030 - aż 34. Dziś dotyczy to trzech państw.
To wnioski płynące z raportu agencji ratingowej Moody's, która postanowiła zbadać, w ilu państwach w przyszłości więcej niż jeden na pięciu mieszkańców będzie miał co najmniej 65 lat. Dziś taka sytuacja występuje jedynie w Niemczech, we Włoszech i w Japonii.

Jednak do 2020 roku dołączą do nich: Holandia, Francja, Szwecja, Portugalia, Słowenia i Chorwacja. Jednak do 2030 roku grupa ta powiększy się do 34 państw, z Koreą Południową, USA i Wielką Brytanią. Społeczeństwa ponad 60 proc. państw uwzględnionych przez Moody's mają w przyszłym roku się starzeć.

Demografia pomagała, zacznie przeszkadzać

Moody's w swym raporcie wskazuje na znaczącą zmianę w globalnej gospodarce, powstałą przez starzenie się społeczeństwa. Demografia, która jeszcze do niedawna ją napędzała, stanie się dla ekonomii obciążeniem. Autorzy raportu piszą, że "demograficzna dywidenda" przemieni się w "demograficzny podatek", który będziemy musieli spłacić. Wpływają na to m.in. zmiany na rynku pracy.

Zdaniem Eleny Duggar, wiceprezydent Moody's i współautorki raportu, wpłynie to na spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie. Jak duże? Mowa o 0,4 proc. spadku w ciągu najbliższych 5 lat i 0,9 proc. między 2020 a 2025 rokiem.

Więcej na stronach "Financial Times" >>>

Więcej o:
Komentarze (7)
Starzejący się świat wolniej się rozwija? ''FT'': Do 2030 aż 34 państwa będą miały problem. Dzisiaj - tylko trzy
Zaloguj się
 • 5szok

  Oceniono 3 razy -3

  araby do umnii

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -1

  Starzejącym się społeczeństwem staną się także Chińczycy. Zaprocentuje tzw. polityka jednego dziecka. W odróżnieniu od społeczeństw wymienionych w artykule Chińczycy zestarzeją się zanim się wzbogacą.

 • abc1333

  Oceniono 3 razy 3

  To jest bzdura. Jest lament, bo nie ma młodych ludzi, by płacili na emerytury starych - taka jest główna przesłanka tej tezy.
  Problem jest gdzie indziej - nie ma pracy dla młodych ludzi, by sami się utrzymali , nie mówiąc o starych ( przyczyna tego to też inna sprawa). W Hiszpanii, Włoszech, Grecji itd 40 % młodych ludzi nie ma pracy.
  Po co im więcej bezrobotnych. Jak na razie dostają od państwa zasiłki ( dość duże np 500 E w Hiszpanii , bez limitu czasowego) i mają pomoc z oszczędności rodziców, dziadków ect. Te oszczędności są przejadane i kiedyś się skończą , co wtedy ?????????????

 • rokko

  Oceniono 5 razy 5

  Alternatywą jest napędzanie przeludnienia Ziemii...

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 2

  "Niektórzy ludzie tyl­ko dla­tego się nie starzeją, bo nig­dy nie by­li młodzi."
  (william somerset maugham)

 • baby1

  Oceniono 8 razy 4

  O ile imigranci są w stanie poprawić sytuację demograficzną bogatych krajów, to takie kraje jak Polska czeka tragedia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX