"Ks. Lemański to duchowy lider rogatych dusz Kościoła. Czy to się biskupom podoba czy nie"

"Ksiądz Lemański to nieformalny duchowy lider wszelkich rogatych dusz w Kościele katolickim. Ale rogatych w znaczeniu pozytywnym" - pisze w "Rzeczpospolitej" Tomasz Mincer, naczelny "Pisma er". Jego zdaniem to wartość dla Kościoła. "Czy to się biskupom podoba czy nie".
"Ksiądz Lemański to nieformalny duchowy lider wszelkich rogatych dusz w Kościele katolickim. Ale rogatych w znaczeniu pozytywnym: tych poszukujących i dynamicznie wierzących, raczej według ducha niż litery. Stanowi więc pewną wartość w Kościele i dla Kościoła, czy to się biskupom podoba czy nie" - pisze w "Rzeczpospolitej" Tomasz Mincer, publicysta Instytutu Obywatelskiego i redaktor naczelny "Pisma er".

Hierarchowie wyalienowani, Kościół nie nadąża

Zdaniem Mincera jednak "cierpkie słowa" ks. Lemańskiego na Przystanku Woodstock stawiają przed dylematem nawet zwolenników niepokornego duchownego. Jego zdaniem radykalna krytyka Kościoła w wykonaniu byłego proboszcza z Jasienicy "nie wszystkim katolikom otwartym i koncyliacyjnym odpowiada".

Publicysta przekonuje, że słowa ks. Lemańskiego trzeba osadzić w szerszym kontekście. Krytyka Kościoła w wykonaniu duchownego ma się sprowadzać do tezy, że polski Kościół "nie nadąża za przesłaniem obecnym w nauczaniu innych episkopatów i papieża Franciszka", a hierarchowie są "jednostkami wyalienowanymi".

Kwadratura koła Lemańskiego

Cała sytuacja wokół ks. Lemańskiego przypomina Mincerowi kwadraturę koła. Lemański deklaruje, że chce pozostać w Kościele. "Zarazem zrobił wszystko, żeby go w nim zmarginalizowano" - zaznacza.

Cały tekst przeczytasz w "Rzeczpospolitej" >>>

Więcej o:
Komentarze (25)
"Ks. Lemański to duchowy lider rogatych dusz Kościoła. Czy to się biskupom podoba czy nie"
Zaloguj się
 • wyciety

  Oceniono 1 raz -1

  Jak na ta chwile ten pan jest sługa synagogi, ale nie należy tracić nadziei.Paweł,wplywowy rabin i nienawistnik Kościoła nawrocil się i zostal swietym.

 • skiper45

  Oceniono 5 razy 1

  Faktycznie, lider rogatych dusz he, he, he...

 • anna Kwietniewska

  Oceniono 8 razy -8

  Żle mu z oczu patrzy..powinien się podporządkować dyscyplinie KOŚCIELNEJ BO TAKIEJ ŚLUBOWAŁ, a jeżeli nie chce niech wstąpi do klasztoru...i się modli...proste..biada mu jeżeli choć najmniejsza dusza przez niego zbłądzi....

 • drasyr

  Oceniono 12 razy 10

  Zgadzam się z opinią naczelnego redaktora w sprawie określenia osoby ks. Lemańskiego. Ten duchowny jest prekursorem zasad postępu w szeregach zatęchłych purpuratów. Należy dążyć wszelkimi sposobami do unieważnienia wprowadzonego nielegalnie konkordatu przez zdewociałą Suchocką.

 • endrju1521

  Oceniono 22 razy -12

  Lemański jest księdzem kościoła rzymsko-katolickiego, który ma swoje wewnętrzne prawo

  zwane prawem kanonicznym.

  Zgodnie z tym prawem i feudalnym obyczajem, ksiądz Lemański przysięgał

  swojemu ordynariuszowi psią wierność i posłuszeństwo (przepraszam, nie chce

  mi się szukać odpowiednich kanonów, poszukajcie sami), jeżeli nadal będzie

  miał "focha", to pożegna się z sukienką.

 • harigata

  Oceniono 21 razy 17

  Ja jestem zwolennikiem biskupów.Więcej takich działań hierarchów jak w przypadku ks.Lemańskiego i coraz mniej ludzi będzie chodziło do kościoła.
  Szczególnie młodzi bardzo szybko przejrzą na oczy i przestaną sponsorować krk.

 • freed111

  Oceniono 26 razy 20

  Biskupi jak nie mają co robić to niech się wezna za księży co mają coś wspólnego z pedofilia ,.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX