Siwiec: Na Ukrainie czołgami nic się nie załatwi. Jak rządzić krajem, gdzie popłynęła krew rodaków?

- Petro Poroszenko chyba dobrze wie, że metodą militarną niczego się nie da załatwić. Proszę sobie wyobrazić, że ukraińskie czołgi ruszają na Donieck, gdzie zostaje kilkaset tysięcy ludzi i są straszliwe ofiary. Nawet w przypadku zwycięstwa, jak później rządzić tym kawałkiem Ukrainy, w którym popłynęła krew rodaków? - pytał w Poranku Radia TOK FM Marek Siwiec z Twojego Ruchu. Przekonywał, że ukraińscy politycy powinni myśleć już o planie pokojowym.
- Sytuacja jest bardzo niedobra - ocenił wydarzenia we wschodniej Ukrainie w Poranku Radia TOK FM Marek Siwiec, wiceprzewodniczący Twojego Ruchu i były europoseł. Polityk podkreślał, że nie chodzi o wojskowe działania w regionie, ale o szerszą perspektywę.

Ofensywa ukraińskich wojsk na wschodzie kraju [ZOBACZ MAPY] >>>

- Militarne postępy są niezbędne do tego, żeby z podniesioną głową przystąpić do polityki - przekonywał Siwiec. - Petro Poroszenko ma w tej chwili wszelkie dane, żeby zaproponować poważny plan pokojowy. On chyba dobrze wie, że metodą militarną niczego się nie da załatwić. Proszę sobie wyobrazić, że ukraińskie czołgi ruszają na Donieck, gdzie zostaje kilkaset tysięcy ludzi i są straszliwe ofiary. Nawet w przypadku zwycięstwa, jak później rządzić tym kawałkiem Ukrainy, w którym popłynęła krew rodaków? - pytał polityk.

"Anonimowe czołgi i rakiety? Putin dobrze się z tym czuje"

Siwiec zaznaczył, że trudno rządzić fragmentem kraju, który został zniszczony przez własną armię. - Prędzej czy później musi zostać nawiązana komunikacja z ludźmi, którzy chcą pokoju. Nie z Putinem, bo on pokoju nie chce - zaznaczył.

- Putin gra na długą destabilizację. Nie chce żadnego rozwiązania, bo wie, że nie wygra - wyjaśniał polityk. - Nie da się wygrać tymi metodami, ale można destabilizować sytuację. Putin bardzo dobrze się czuje w sytuacji, kiedy anonimowe czołgi przekraczają granicę ukraińską, kiedy nikt nie wie, czyja była rakieta, skąd wzięła się wyrzutnia - wskazywał gość Poranka Radia TOK FM.

- Na razie nie ma woli do negocjowania, jest okres wojny - przyznał jednak Siwiec. Podkreślił, że mimo to należy już myśleć o pokoju. - Powinien on zostać zawiązany nie z tymi, którzy przyszli walczyć i strzelać, tylko z tymi, którzy tam po prostu mieszkali - podkreślił.

Więcej o:
Komentarze (19)
Siwiec: Na Ukrainie czołgami nic się nie załatwi. Jak rządzić krajem, gdzie popłynęła krew rodaków?
Zaloguj się
 • eryn_7

  Oceniono 6 razy -2

  Ale z kim tu negocjować? Z przysłanym i kierowanym z Rosji "przywództwem separatystów?
  Ukraina apowinna negocjować wyłącznie bezpieczną ewakuację ludności cywilnej z miasta, i na tym koniec. Jesli separatyści będa sie temu sprzeciwiać, uzywajac w dalszym ciagu ludności cywilnej jako żywej tarczy i zakładników, to zagrozic im karami za ludobójstwo i przechwycic, przy pomocy sił specjalnych "separatystyczne przywództwo", by sądzić za zbrodnie przeciw ludzkości.
  Po wyrzuceniu separatystów przeprowadzic lokalne wybory i reforme samorządową, by miejscowa ludność mogła realizować swoje cele i aspiracje w ramach państwa ukraińskiego.

 • micdep

  Oceniono 7 razy -1

  Co roku amerykański historyk William Blum publikuje raport o polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Wynika z niego, że od 1945 roku USA próbowały obalić ponad 50 rządów na całym świecie. Wiele z nich było demokratycznie wybranych. Raport mówi też, że Stany ingerowały w wybory w 30 krajach, bombardowały ludność cywilną również w 30 krajach, używały broni chemicznej i biologicznej i próbowały zabić wielu światowych przywódców. W wielu z tych przypadków USA pomagała Wielka Brytania - przytacza Pilger.

 • micdep

  Oceniono 2 razy 0

  Szef MSZ Polski Radosław Sikorski opowiedział się za wzmocnieniem obecności militarnej NATO na terytorium jego kraju.
  Poruszając temat sankcji gospodarczych, wprowadzonych przez UE w ubiegłym tygodniu wobec Rosji, Sikorski przyznał, że „stracą na nich wszyscy”.

 • micdep

  Oceniono 4 razy 0

  ale tych madrych ostatnio wyroslo jak grzybow po deszczu ..co nastepny to mandrzejszy ..to tak jak z tymi specialistami od ekonomi, polityki itp ..

 • 1pirat2

  Oceniono 5 razy 1

  Siwiec pyta jak rządzić krajem , gdy popłyneła już krew- tylko z czolgu inaczej się nie da.

 • kotgrzeska

  Oceniono 16 razy 0

  następny głupek "patriota",
  który "zapomniał", ze 11 lipca była 71 rocznica ludobójstwa ~250 000 Polaków przez banderowcze

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 18 razy -2

  "nikt nie wie, czyja była rakieta, skąd wzięła się wyrzutnia"... Chyba tylko Siwiec jeszcze tego nie wie. Albo ktoś mu płaci za sianie propagandy, a gazeta powtarza.

 • 31.februarius

  Oceniono 16 razy 2

  "Siwiec: Na Ukrainie czołgami nic się nie załatwi. Jak rządzić krajem, gdzie popłynęła krew rodaków?"

  Jak? I to były "komuch" o to pyta?!

 • mark6

  Oceniono 32 razy 0

  Zobaczysz Siwiec jak szybko Putin wygra jak tylko nadejdzie zima.
  Poza tym Ukraina NIGDY nie przetrwa bez Rosji. Pomoc Zachodu to czysty BEŁKOT !
  Ukraina kulturowo i finansowo zawsze będzie należeć do Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX