Czeska Praga wypowiada wojnę billboardom. Kiedy czas na Warszawę? Na razie zadbano o PKiN

Już wkrótce na ulicach stolicy Czech nie będzie można umieszczać billboardów o powierzchni większej niż 6 metrów kwadratowych. To część większego programu prawnych zmian porządkujących przestrzeń miejską. Czy Warszawa pójdzie tą samą drogą?
"Żadnych więcej billboardów" - ogłasza czeski portal e15.cz informując o zmianach, które od października wprowadza praski magistrat. W stolicy kraju nie będzie można już umieszczać billboardów o powierzchni większej niż 6 metrów kwadratowych - niezależnie od tego, czy będą one pełnić funkcję reklamową, promocyjną czy informacyjną.

Nie tylko reklamy

Urbanista Filip Tittl, który pracował nad przepisami, zaznacza, że będą one dotyczyły tylko nowych realizacji: - Niestety, przepis nie będzie działać retroaktywnie. Istniejące już reklamy będą znikać, w miarę jak wygasać będą podpisane przez reklamodawców umowy - tłumaczył w e15.cz Tittl.

Ale w Pradze od października można się spodziewać więcej zmian: w trosce o estetykę przestrzeni miejskiej i wygodę mieszkańców ratusz chce też zagwarantować minimalną szerokość chodników, kontrolować wysokość nowo powstających budynków, a także zapewnić więcej miejsca dla zieleni miejskiej.

Koniec reklam na Pałacu Kultury

Tymczasem prawo dotyczące przestrzeni miejskiej zmienia się także w Warszawie - i choć zmiany nie idą tak daleko jak w Pradze, zmierzają w podobnym kierunku.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała wczoraj zarządzenie zabraniające wieszania płacht reklamowych na Pałacu Kultury. - To ciąg dalszy działań, które realizujemy w związku z pozbywaniem się reklam z przestrzeni publicznej. Dajemy dobry przykład i zaczynamy od siebie - mówiła Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

- Od tej pory żadna reklama nie może zawisnąć na elewacji Pałacu Kultury. Nie chcemy zaśmiecać przestrzeni publicznej - podkreśla Agnieszka Kłąb. Dodaje, że jedynym odstępstwem jest pozostawienie dekoracji świetlnych w wyjątkowych sytuacjach, jak np. serce przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy kolor niebieski i żółty jako gest solidarności z Ukrainą.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (12)
Czeska Praga wypowiada wojnę billboardom. Kiedy czas na Warszawę? Na razie zadbano o PKiN
Zaloguj się
 • jacekspqr

  0

  Zgadzam się całkowicie z dexterek011 : Warszawa i Praha to dwie całkiem odmienne bajki. Tak się złożyło, że cztery lata temu spędziłem podczas urlopu po kilka dni w obu miastach. Praha czysta, zadbana, przyjazna, pełna zabytków w dość sensowny sposób połączonych z funkcjami nowoczesnego miasta. No i sprawne, działające metro. Warszawa - :( Pewnie od tamtego czasu ( na plus, mam nadzieję) dużo się zmieniło i w Warszawie ale Prahi nie przebije z różnych powodów.

 • kesik001

  Oceniono 3 razy 1

  Warszawa,warszawa......
  Nie kojarzę.
  To chodzi o to zafajdane blokowisko między Radomiem,Płockiem,Siedlcami i Ciechanowem???.

 • moneetor

  Oceniono 6 razy -4

  To wolicie zamiast kolorowych bilbordów pieprzone szare mury tego paskudnego "pałacu" zwanego "pAŁACEM kULTURY"? Toż to czysty komunizm, a przecież tylu patriotów krzyczało precz z komuną, a tu nagle co? Komuno wróć? Gdyby talibowie raczyli wywalić to kaskudztwo, to bym im dał medal, ewentualnie, jakby Japończyki chcieli ponownie kupić, to bym im oddał i jeszcze dopłacił symbolicznego Yena. żeby można było postawić jakiś fajny wieżowiec, hotel, albo coś, co się nadaje do jakichś normalnych zastosowań. Jedyna ozdoba w tym miejscu, to iluminacki obelisk podobny do tego w waszyngtonie. tylko mniejszy.

 • stachud

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy znikną burackie reklamy makdonalda górujące nad całą okolicą?

 • 250110vk

  Oceniono 1 raz 1

  "Kiedy czas na Warszawe?", moze najpierw jakies rozmowy pokojowe z Czechami?.

 • cezar85

  Oceniono 5 razy 5

  na warszawę przyjdzie czas

  kiedy już nikt nie będzie miał niczego do zareklamowania

 • dexterek011

  Oceniono 16 razy 10

  Nie porównujcie Warszawy do Pragi. To nie ta liga. Z Kijowem się porównajcie.

 • fraszka.fraszka

  Oceniono 15 razy 13

  Pałac Kultury to za mało! A co z innymi budynkami, nawet tymi w ścisłym centrum? Z Rotundą i budynkiem z jej tyłu? Płachty płachtami, ale billboardy (będące praktycznie na każdym większym budynku) też są paskudne. Odchwaszczenie Warszawy doda jej uroku!!! Pani Hanno, proszę zabronić stawiania i wieszania tablic reklamowych gdzie popadnie, bo to zohydza Warszawę!!!!!!!!!

 • mudlciesie

  Oceniono 24 razy 24

  Proponuję zacząć od wywalenia bilbordów. Tych AMS też.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX