"Kościół prowadzi do erozji demokratycznego państwa prawa. Ale konkordatu nie trzeba wypowiadać, wystarczy, że..."

- Państwo, które samo siebie nie szanuje, nie będzie przez nikogo szanowane. A polskie państwo się nie szanuje, bo nie egzekwując przepisów konkordatu, dopuszcza do naruszeń tej umowy. Kościół katolicki w Polsce prowadzi w swoich działaniach do erozji demokratycznego państwa prawa - ocenił w TOK FM prof. Michał Komar.
Prof. Michał Komar uważa, że nie trzeba wypowiadać konkordatu. Taką propozycję, przypomnijmy, złożył prawnik prof. Wiktor Osiatyński.

Według Komara wystarczy, by państwo polskie skrupulatnie wypełniało przepisy umowy. - A państwo jest do tego zobowiązane. Państwo, które samo siebie nie szanuje, nie będzie przez nikogo szanowane. A nie szanuje, nie egzekwując przepisów konkordatu, dopuszcza do naruszeń tej umowy - podkreślał wykładowca Colegium Civitas w "Poranku Radia TOK FM".

Komentator jest przekonany, że rząd PO powinien zareagować na ofensywę Kościoła katolickiego. - Nie przypadkiem właśnie Platforma Obywatelska wygrywa wybory z liberalnym programem. Rząd powinien wykonywać zapisy tego liberalnego programu.

"Erozja demokratycznego państwa prawa"

Zdaniem prof. Komara "działania Kościoła katolickiego w Polsce prowadzą do erozji demokratycznego państwa prawa". - Nie wiem, czy to świadoma strategia, być może, czy to seria przypadków. Ale nie ulega wątpliwości, że tak się dzieje.

Tym, którzy proponują wprowadzenie klauzuli sumienia dla nauczycieli, komentator proponuje - by przypomnieli sobie, co działo się w połowie XIX wieku, "kiedy państwo kościelne panowało nad 1/3 terytorium dzisiejszej Republiki Włoskiej". - Do jakiego upadku moralnego, ekonomicznego i intelektualnego doprowadziły te rządy. Jak straszne rzeczy się wtedy działy.

Klauzula już funkcjonuje

Jan Ordyński, publicysta "Przeglądu" i TVP, nie ma wątpliwości, że "w polskim szkolnictwie klauzula sumienia już funkcjonuje". Świadczą o tym choćby problemy z organizacją w szkołach lekcji etyki, które ciągle są ewenementem, a nie standardem.

- Kiedy mój syn zaczął naukę w publicznej szkole podstawowej, plan zajęć ustawiano tak, żeby lekcje religii odbywały się na pierwszej albo ostatniej godzinie zajęć. Wtedy dzieci, które w nich nie uczestniczą, nie były "eksmitowane z klasy". Ale to się szybko zmieniło. Plan lekcji wymieszano i dzieci niechodzące na religię były wypraszane na korytarz, a w najlepszym razie do świetlicy. Kiedy w renomowanym warszawskim liceum na wywiadówce zapytałem o lekcje etyki, poczułem, jakbym zrobił coś bardzo brzydkiego. Po pewnym czasie dostałem telefon, że może... znalazłbym nauczyciela etyki. Dzięki pomocy prof. Magdaleny Środy przekazałem szkole numer telefonu do jednej z jej doktorantek, która chciała prowadzić lekcje... zapadła cisza - wspominał Ordyński w TOK FM.

Deklaracja wiary nauczycieli? "Będą spotkania z kuratorami" - zapowiada min. Kluzik-Rostkowska>>

Więcej o:
Komentarze (47)
"Kościół prowadzi do erozji demokratycznego państwa prawa. Ale konkordatu nie trzeba wypowiadać, wystarczy, że..."
Zaloguj się
 • maciek.grzybowski1309

  Oceniono 5 razy 3

  Ludzie razem jest lepiej. Złączmy się, napiszmy petycje do władz w sprawie konkordatu. Nie uginajmy się i ciągle walczmy, nawet gdy nikt o tym pisać nie będzie. Mój mail maciek.grzybowski1309@wp.pl pisać kto jest za.

 • malpapolska2

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to bylo w przyslowiu :" tak krawiec kraje, jak mu materialu....dostarczaja". Czasami mysle, ze tyle pozwolono kosciolowi, ze ten sam - az nie wierzyl, ze mozna sie tak nachapac! A za tym pozwoleniem to wesze dlugotrwala, cierpliwie drazaca- jak kropla wody -skale...manipulacje...

 • ador43

  Oceniono 3 razy 3

  Zaczac trzeba wieszac jak w 19 wieku.

 • ador43

  Oceniono 3 razy 3

  kefir2010.wordpress.com/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/

 • ador43

  Oceniono 3 razy 3

  Kulturalne przypomonania i napominania zbrodniczegowzgledem Narodu Polskikosciolakatolickiego nic nie pomoga .To czarnebydlo ,tak jak w wieku 19 nalezy zaczac wieszac na galeziach,do skutku i bez litosci,przez wieki zasluzyli sobie na to co opisuje ponizszy link.Po przeczytaniu przeslij po uwazaniu.
  kefir2010.wordpress.com/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/

 • almagus

  Oceniono 5 razy 5

  Idea czy dusza, klęcznika czy ateusza?

  Idee przenikają ściany.
  Ja nie przenikam poobijany.
  Drogę nadkładam, chodzę zygzakiem.
  I to na trzeźwo jakby pijakiem.
  Pewnie ideą otumaniony.
  I pewnie durną. Czemu zdziwiony?
  Duchem przenikam, przenikam myślą.
  Jakoś docieram, kiedy mnie wyślą.
  Wiara utwierdza me przekonanie.
  To dusza poradzi każdej ścianie.
  Mało uleci hen w galaktyki.
  Niebo daleko w skutek praktyki.
  Widzisz idea jest nic nie warta.
  Spali się w lawie jak w piekle czarta.
  Drogę mą skracam od zakrystii.
  Z kościołem w drodze w kosmicznej misji.
  Materialiści dostaną kosmodrom.
  Odejdą z ciałem , „bo mordę wciąż drom”!
  Z klauzulą sumienia, z klauzulą wiary.
  Pod księdzem księciem będziesz bez kary.

  2014-07-30 almagus
  hartman.blog.polityka.pl/2014/07/29/rekolekcje-dla-biskupa/?bo=1
  almagus.blox.pl/html

 • 0jacorek

  Oceniono 16 razy 12

  Państwo polskie w ogóle ma problem z egzekwowaniem prawa od psich kup począwszy, a konkordacie i deklaracjach wiary kończąc.
  To bardzo niebezpieczne i smutne

 • m.arco

  Oceniono 5 razy -5

  Powtarzam, brednie o neutralnym państwie światopoglądowym są zapisane w konstytucji, ale jest to Konstytucja PRL. W obecnej konstytucji o kształcie państwa decydują obywatele w wolnych wyborach.

 • gadojan

  Oceniono 12 razy 10

  Gdyby panstwo przestrzegalo prawa, zapisow w konkordacie, gdyby to prawo nie bylo nagminnie lamane przez samych przedstawicieli tegoz prawa, pewnie nikomu nie przeszkadzaliby katolicy, ani wyznawcy innej wiary, ...PRAWO i TOLERANCJA DLA WSZYSTKICH JEDNAKA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX