Szef KAI polemizuje ws. konkordatu z Osiatyńskim. "Grzeszy szokującą niekompetencją"

Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej, odpowiada na głośną rozmowę "Newsweeka" z prof. Wiktorem Osiatyńskim. Naukowiec stwierdził w niej, że Polska powinna wypowiedzieć konkordat.
- Szokującą niekompetencją grzeszy wywiad z prof. Wiktorem Osiatyńskim, zamieszczony w ostatnim numerze "Newsweeka". Wbrew faktom uczony dowodzi, że konkordat prowadzi Polskę ku modelowi państwa wyznaniowego i fundamentalistycznego uczony dowodzi, że Konkordat prowadzi Polskę ku modelowi państwa wyznaniowego i fundamentalistycznego. Domaga się więc jego wypowiedzenia. Zdaniem Osiatyńskiego Konkordat Rzeczypospolitej Polskiej ze Stolicą Apostolską czyni z Kościoła "uprzywilejowaną w państwie i prawie instytucję". Pogląd ten nie ma uzasadnienia w rzeczywistości - pisze Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Po pierwsze Kościół katolicki - a ten ma na myśli Osiatyński - nie jest bardziej uprzywilejowany niż jakikolwiek inny Kościół na ziemi polskiej. Wszystkie Kościoły - na zasadzie konstytucyjnego równouprawnienia wyzwań - mają te same prawa - uważa Przeciszewski.

"Kościół respektuje polskie prawo"

- Po drugie, umowa konkordatowa zawiera gwarancję, że Kościół - mimo że jest organizacją o zasięgu światowym - respektować będzie w stu procentach prawo polskie. W związku z tym poszczególne artykuły konkordatu w większości wypadków zawierają odniesienia do tego prawa. A dotyczy to wszelkich działań Kościoła, poczynając od sprawowania kultu, a kończąc na działalności gospodarczej - pisze Przeciszewski.

Dodaje, że ze zwolnień podatkowych i ulg Kościół korzysta na tych samych zasadach, na jakich polski ustawodawca przyznał je innym podmiotom. Analogicznie jest, jeśli chodzi o korzystanie ze środków publicznych. Kościół na do nich takie same prawo jak i inne podmioty, a chcąc je pozyskać, staje do tych samych konkursów.

"Nasz konkordat to nic wyjątkowego"

- Częstym błędem krytyków polskiego konkordatu, także prof. Osiatyńskiego, jest traktowanie niemal wszelkich zapisów konkordatu jako wyjątkowych i niespotykanych. Tymczasem rozwiązania, jakie wprowadza nasz konkordat, są standardem w większości demokratycznych państw europejskich. Do takich standardów należą m.in. opieka duszpasterska w wojsku, służbie zdrowia i innych zakładach zamkniętych, lekcje religii w powszechnym systemie edukacji (nie ma ich tylko we Francji i Słowenii), finansowanie przez państwo szkół wyznaniowych, opieka państwa nad kościelnymi zabytkami, ulgi na cele religijne i charytatywne, zwolnienia instytucji kościelnych od podatków, a w wielu krajach możliwość odprowadzania części podatków na Kościół. Pewien wyjątek stanowi Francja, w której została przyjęta zasada "świeckości państwa", wykluczająca np. organizację lekcji religii w szkole czy obecność symboli religijnych w budynkach publicznych - pisze Przeciszewski.

Konkordat a sprawa pedofilii w Kościele

Jego zdaniem to, co przyznaje konkordat Kościołowi w Polsce, nie są to jakieś szczególne przywileje, lecz elementarne standardy współczesnej demokracji, obecne w większości państw Unii Europejskiej. - Najbardziej absurdalną jednak tezą Osiatyńskiego jest twierdzenie, że "skutki przyjęcia konkordatu (...) widać najbardziej jest po pedofilii", a konkretnie w tym, że "Kościół nie jest zobowiązany do zgłaszania przestępstw natury moralnej organom ścigania" - oburza się Przeciszewski. - Tymczasem w konkordacie nie ma na ten temat ani słowa, poza tym, że księża mają obowiązek przestrzegać polskie prawo. I dlatego - tak samo jak inni obywatele - nie muszą obowiązkowo zgłaszać takich przestępstw. Art. 304 kpk stanowi, że poinformowanie prokuratury o przypadku pedofilii jest "społecznym obowiązkiem", a nie bezwzględnym wymogiem. Żaden podmiot kościelny (i jakikolwiek inny) nie jest do tego zobowiązany - pisze Przeciszewski.

Chazana mit męczeństwa może być taranem kampanii wyborczej do samorządów [BLOG]

Więcej o:
Komentarze (80)
Szef KAI polemizuje ws. konkordatu z Osiatyńskim. "Grzeszy szokującą niekompetencją"
Zaloguj się
 • m4t

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma Kościóła Ateistów! Może warto by powstał, każdy dom byłby kościołem, a każdy człowiek biskupem lub papieżem!

 • Fredd Falk

  Oceniono 1 raz 1

  najwyższy pognać po i pis ci wybrańcy? posrańcy wchodzący w odbyt klerowi powinni iść won. dość ogłupiania polaków. człowiek myślący traktuje wiary jak mitologie. jedne ciekawsze,a inne do doopy.

 • Fredd Falk

  Oceniono 2 razy 2

  przeciszewsk i- obrońca balkojebów. przestańcie indoktrynować polaków. komuna zrobiła z nas wasali moskwy, a teraz bajkojeby wciskają nas do watykanu, a wypasione mordy załganych, tumańskich biskupów czynią wiele szkód w naszym kraju

 • wuem43

  Oceniono 5 razy 5

  Brawo prof. Osiatyński! Takie odważne głosy są nam potrzebne,a nie takich zdrajców na rzecz kościoła jak ten Przeciszewski.
  Czas otrząsnąć się i zrzucić z pleców tych nierobów, ciemnotopiejców w sukienkach.

 • politol59

  Oceniono 6 razy 6

  Pan Prof. Ostiatyński i inni stety mają rację, to umowa gorzej niż wasalna!

 • hardy1

  Oceniono 6 razy 6

  Kościół w Polsce przestrzega prawa? Nie wtrąca się do polityki? Urwał się ten Przeciszewski z choinki, czy tak cynicznie kłamie?
  Stawiam na to drugie. Nikt przy zdrowych zmysłach takich idiotyzmów by po prawdzie nie mówił. Tylko wtedy kiedy kłamie.
  Konkordat, jako akt poddaństwa Polski państwu Watykan i jego emisariuszom w naszym kraju, należy jak jak najszybciej wypowiedzieć. Jest już XXI wiek. W jego miejsce może być tylko normalna, równoprawna umowa międzynarodowa.

 • pablobodek

  Oceniono 5 razy 5

  Żądam zrwania konkordatu narzuconego Polsce przez autorytarnego władcę obcego imperium i w jego Tylko interesie.
  Oto spuścizna św. JP2!
  Panie Osiatyński - oczywiście popieram uwolnienie Polski spod zaboru watykańskiego.
  Boy już 80 lat temu napisał "nasi okupanci" - dostępne w sieci w wolnelektuiry.

 • pawel1piotr2

  Oceniono 6 razy 6

  A może by tak KK, skoro jest taki "praworządny" wyszedł z propozycją referendum na temat konkordatu ?
  Wystarczą dwa pytania - jesteś za czy przeciw !
  Bardzo wątpię, by się KK odważył, bo wiedzą, co ich czeka !

 • 0zoja29

  Oceniono 6 razy 6

  tak, żądam referendum w sprawie konkordatu !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX