"Trzeba powiedzieć 'stop' pełzającej klerykalizacji. Inaczej powstanie tu państwo wyznaniowe"

- Dochodzimy do momentu, kiedy państwo musi powiedzieć stop pełzającej klerykalizacji życia publicznego. Inaczej powstanie państwo wyznaniowe, gdzie lekarze będą odmawiać pacjentom pewnych procedur medycznych, a w szkołach będzie się mówić o kreacjonizmie - mówił Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego w programie Jakuba Janiszewskiego w Radiu TOK FM.
- Powinniśmy konkordat wypowiedzieć - stwierdza w dzisiejszym "Newsweeku"prof. Wiktor Osiatyński. Na antenie TOK FM rozmawiali dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW i Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego.

"Mamy prawo żądać, żeby Kościół się nie wtrącał"

- Zgadzam się z krytyczną oceną konkordatu, z perspektywy ponad 20 lat od jego podpisania można powiedzieć jedno: konkordat nie przyniósł Polsce żadnych wymiernych korzyści, za to nałożył na nią zobowiązania - zaczął dr Borecki. Zaznaczył, że sam konkordat jako akt normatywny jest dość wątpliwy - nie reguluje np. tak istotnych kwestii jak relacje finansowe na linii państwo - Kościół. - Za to są w nim takie sformułowania, które mogą stanowić podstawę do kolejnych roszczeń Kościoła wobec państwa o kolejne źródła wsparcia finansowego - mówił.

Borecki stwierdził jednak, że nie ma sensu konkordatu demonizować. - Zresztą wypowiedzenie konkordatu jest dziś z politycznego punktu widzenia zupełnie nierealistyczne. Realne jest za to stosowanie jego głównej zasady: niezależności i autonomii państwa i Kościoła w swoich dziedzinach. Tego mamy prawo żądać, żeby Kościół nam się nie wtrącał w życie państwa wedle swojego widzimisię - mówił Borecki.

Argumentów byłoby dość...

Czy rzeczywiście wypowiedzenie konkordatu jest nierealistyczne? - Formalnie jest to możliwe. Ale wypowiedzenie go wymagałoby determinacji politycznej, woli i prezydenta, i parlamentu. A wszyscy wiemy, że w parlamencie trudno byłoby znaleźć laicką większość. Poza tym nawet taka ustawa zostałaby pewnie zaskarżona przez grupę żarliwych posłów do Trybunału Konstytucyjnego. A o wszystko można posądzić ten Trybunał, ale nie o wrogość do Kościoła. Mówiąc żartobliwie, to, że Trybunał Konstytucyjny sąsiaduje z nuncjaturą, ma swoje wymierne skutki - mówił Borecki.

Ale jak twierdzi, powody do wypowiedzenia by się znalazły. - Wystarczyłoby posadzić specjalistów, żeby przesłuchali serie audycji Radia Maryja i ocenili skalę wycieczek politycznych ojca dyrektora. Albo przejrzeli biuletyn KAI pod kątem wypowiedzi hierarchów atakujących państwo. Argumentów byłoby dość - mówił.

Państwo musi powiedzieć: Stop

Polska bez konkordatu byłaby cieplejszym krajem, jak przekonuje Osiatyński? - Nawet bez niego bylibyśmy świadkami wojny kulturowej, którą dziś na co dzień obserwujemy, czy to jeśli chodzi o deklarację wiary lekarzy, klauzulę sumienia, "Golgota Picnic" itp. - stwierdził Makowski. Zaznaczył też, że znamienne jest to, że do tak znaczących naruszeń konkordatu dochodzi, gdy nie ma już Jana Pawła II. - Okazuje się, że gdy go nie ma, episkopat jest coraz bardziej zaciekły, konserwatywny i coraz więcej chce od tego państwa. Gdyby żył Jan Paweł II, to na tego typu klerykalizację przestrzeni publicznej nie byłoby miejsca - stwierdził szef IO. - Jan Paweł II potrafił przytemperować polski episkopat, jasno przeciwstawiając się włączaniu się Kościoła w polityczne spory - zgodził się dr Borecki.

Makowski zwrócił uwagę, że pozycja Kościoła wynika też w dużej mierze ze słabości państwa - Dochodzimy do momentu, kiedy państwo musi powiedzieć "stop" tej pełzającej klerykalizacji życia publicznego, bo inaczej w ramach państwa demokratycznego powstanie państwo wyznaniowe, gdzie lekarze będą odmawiać pacjentom pewnych procedur medycznych, gdzie w szkołach będzie się mówić o kreacjonizmie, a nie ewolucjonizmie - mówił Makowski. Zaznaczył, że radykalizm episkopatu wynika w dużej mierze z nacisków czy właściwie szantażu pewnych grupy fundamentalistycznych. - Podejrzewam, że episkopat to chciałby mieć spokój. Ale ponieważ widzi działanie tych grup, nie może być wobec nich w tyle. Sąd też dziś tyle radykalnych pomysłów Kościoła - ocenił Makowski.

Dusimy się w tym naszym konserwatywnym klerykówku

- To jest bardzo istotne, że przez wiele lat nie było w Polsce takiego aktora, który były gotowy krytykować Kościół. To, że ta krytyka przesączyła się do mainstreamu, to jest pewna nowość - stwierdził prowadzący program Jakub Janiszewski. - Polskie społeczeństwo się liberalizuje i reakcją na to jest właśnie ten integryzm kościelny, nieznośny, krzykliwy, który zatruwa nasze życie publiczne - mówi Makowski.

- Coraz bardziej dusimy się w tym naszym konserwatywnym klerykówku. A ci którzy mieli być motorem sekularyzacji czy modernizacji po prostu wyjechali - zgodził się Borecki. Dodał jednak, że nie ma sensu dziwić się, że Kościół jest tak silnym aktorem na naszej scenie publicznej. - Ważniejsze jest to, by państwo nie pozwoliło, żeby ten aktor je zdominował. Ja mam wrażenie, że Kościół może przegrać właśnie na tym, że jest zbyt łapczywy. I to ludzie w końcu powiedzą po prostu "dość" - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (77)
"Trzeba powiedzieć 'stop' pełzającej klerykalizacji. Inaczej powstanie tu państwo wyznaniowe"
Zaloguj się
 • normalny1944

  Oceniono 1 raz 1

  Słyszałem że ten konkordat jest zawarty niezgodnie z prawem.Konkordatu w ogóle nie powinno się zawierać od początku byl stworzony na korzyść kleru państwo skazane bylo na usługi tym nie douczonych pasożytów którym najlepiej wychodzi okradanie kraju oraz skłócenie i zamiast szkoły nauczać nauk światopoglądowych tworzy cyborgów ktorymi sterują .Na Polską władzę niema co liczyć bo ci też są na usługach tych watykańskich najeźdźców.

 • 11111

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół Katolicki w Polsce w obecnej formie stał się organizacją nielegalną o charakterze mafijno-przestępczym i należy go w obecnej formie zdelegalizować.

 • sobiepan11

  Oceniono 2 razy 2

  Jedynej partii, która ma odwagę postawić się kościołowi, i otwarcie mówi o konieczności rozwiązania problemu konkordatu, która głośno mówi o degeneracji moralnej kleru i wykradaniu majątku narodowego przez zorganizowaną grupę przestępczą zwaną komisją majątkową, w ostatnich wyborach moi rodacy pokazali środkowy palec. Wybrali sobie przedstawicieli, którzy marzą tylko, żeby na kolanach ucałować ręce szefa okupującego nas państwa. Widocznie Polacy kochają zabobon.

 • stan-1

  Oceniono 7 razy 7

  Wyprowadzić kościół z przestrzeni publicznej do kościoła.

 • DRIVIX Polska

  Oceniono 6 razy 6

  Ukraina ma swoich zielonych ludzików prowadzących działalność destabilizująco-wywrotową a w Polsce mamy panów w czarnych sukienkach robiących dokładnie to samo :)

 • kotgrzeska

  Oceniono 11 razy 7

  Makowski nie udawaj głupa,

  to nieklękający przed księdzem, dobry premier Tusk,
  nasze Słonce Kaszub, oby żyło w wiecznym bólu,
  i jego ministrowie oraz jego wice z PO z Opus Dei,
  dbają o to by watykańskim dewiantom seksualnym żyło się jak pączkom w maśle

 • katiakorta

  Oceniono 22 razy -20

  no cóż...nie zgadzam się z tym gogusiem
  w tej wojnie kulturowej to ludzie wierzący wzywani są na ring
  przez piewców postępu i propagandzistów
  ból tego Pana bierze się stąd że wierzący nie chcą dobrowolnie poddać
  się szkalowaniu i obrażaniu

 • m.arco

  Oceniono 22 razy -22

  Słuchaj Osiatyński, już jest rządząca grupa wyznaniowa. wyznajecie komunizm i walczycie z moralnością jaką jest chrześcijaństwo. A państwo nie jest neutralnie światopoglądowe, lecz jest takie jakimi je stworzą wyborcy. Bo państwo to nie rząd, to nie prezydent a państwo to wyborcy, tacy jak ja, mający swoje przedstawicielstwo w parlamencie, reprezentowani przez chrześcijańskich posłów i senatorów,oraz chrześcijańskiego prezydenta.

 • ador43

  Oceniono 15 razy 13

  ador43
  6 minut temu

  Oceniono 1 raz 1


  .
  Zbrodniekosciolakatolickiego wzgledem naszego Narodu ciagna sie od tysiaca lat.Dosc tego a kiedy przebierze sie miarka ,galezi mamy na tyle ze jak kiedys, zaczniemy wieszac to czarne scierwo.Ten link wam opowie ,po przeczytaniu przeslij po uwazaniu.
  kefir2010.wordpress.com/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX