Patryk Vega: Życie Sławka Opali skończyło się, gdy przestał być psem [WSPOMNIENIE]

- Smutne. Sławek Opala powiesił się na kablu od ładowarki w sobotę w nocy. Ale prawda jest taka, że umarł wiele lat wcześniej - tak Patryk Vega, twórca kultowego "Pitbulla", komentuje samobójstwo policjanta, którego postać zainspirowała go do stworzenia filmowego "Despero".
Patryk Vega, reżyser, wspomina Sławomira Opalę: - Rodzice znaleźli powieszonego Sławka w ich mieszkaniu - w sobotę około 1 w nocy. Powiesił się na drzwiach do pokoju, przywiązując do klamki kabel od ładowarki telefonu, z którego zrobił pętlę wisielczą. W normalnych okolicznościach coś takiego wskazywałoby na impulsywne, niezaplanowane działanie, wykonane w depresji podkręcanej alkoholem. Ale w przypadku Sławka była to śmierć z opóźnionym zapłonem. Jego życie skończyło się, gdy przestał być psem po tym, jak wyrzucili go ze stołecznej w związku z podejrzeniem postrzelenia swojej dziewczyny w ciąży.

To była tragedia grecka, bo Sławek zakochał się w właścicielce agencji towarzyskiej. I choć ciężko ten czyn tłumaczyć, to Sławek uważał, że jego konkubina przyczyniła się do strzału podczas kłótni, w której doszło do szamotaniny z udziałem broni. Po odejściu z Pałacu była już tylko równia pochyła. Parodia roboty operacyjnej u Rutkowskiego, z której Sławek uciekł, potem próba zabawy w paliwa i kilka innych niefajnych historii, a w końcu niezasłużona odsiadka.

Prokurator zarzucił Sławkowi, że kiedy wynajmował mieszkanie, rzekomo użyczał je dwóm ruskim "gangusom" do obserwacji bloku Papały przed zabójstwem.

"Prokurator przyklepał mu kontakty z bandytami"

Totalny absurd, bo nie wiem, czy ów prokurator był w tym wynajmowanym mieszkaniu, ale ja w nim byłem i mieszkanie mieściło się z 5 kilometrów od bloku Papały, więc nie sposób było robić z niego obserwację nawet za pomocą teleskopu Hubble'a, pomijając fakt, że okna wychodziły na inną stronę świata. Prokurator wycofał z czasem wobec Sławka zarzuty odnośnie Papały, ale żeby nie wyjść na gołosłownego, "przyklepał mu" kontakty z bandytami i branie łapówek. Jak policjant operacyjny ma wykonywać pracę bez kontaktów z bandytami? Są one nie tylko niezbędne, ale ich ilość świadczy wręcz o randze i skuteczności "operacyjniaka".

Pamiętam, że jak pierwszy raz operacyjni z zabójstw zabrali mnie na picie z gangsterami, nie byłem w stanie odróżnić, kto jest z policji, a kto z mafii. Dopiero potem zrozumiałem, że między tymi ludźmi istnieje bardzo wyraźna granica, która tylko dla laika jest niedostrzegalna. Podobnie jak dla prokuratora, który zarzucił Sławkowi branie łapówek. To megafarmazon - po pierwsze dlatego, że Sławek był charakternym psem, a po drugie przez lata nie śmierdział groszem i ciągle pożyczał na "gołdę", więc niby gdzie podział się ten sos z łapówek? To jednak prokuratury nie interesowało i Sławek przepierdział za niewinność dwa lata - na szczęście dla niego w pojedynczej celi, na "n-ce", czyli w celi dla "niebezpiecznych". Pudło go nie zniszczyło - wręcz przeciwnie, dało mu energię do życia i determinację, by udowodnić, że w ten sposób go nie złamią. Ale kiedy wyszedł z puchy, nie mógł się odnaleźć.

"Wszystko wydawało się cacy"

Powiedział mi, że najgorsze w więzieniu jest to, że "kiedy wychodzisz, okazuje się, że stoisz w tym samym miejscu, a ludzie, których znałeś dwa lata wcześniej, są już w kompletnie innym punkcie i to jest nie do odrobienia". Podczas odsiadywania kary tylko raz dziennie widywał "gada". Po wyjściu na wolność mówił, że jak stanął na przejściu przy Rakowieckiej, to myślał, że ludzie go zadepczą. Pierwszy raz przyszedł do mnie zarośnięty. W ciuchach sprzed 20 lat, które znalazł u matki, wyglądał jakby się teleportował w czasie. Kiedy jednak spotkaliśmy się następnym razem na planie "Służb specjalnych", w których grał filmową rolę, zobaczyłem już dawnego Sławka, wygolonego psa, który - jak się wydawało - odżył. Znowu miał dziesiątki pomysłów, opowieści i plany, za sprawą których już w Mostowskich dostał ksywę "Legenda". Wszystko wydawało się cacy.

Kiedy jednak dowiedziałem się, że popełnił samobójstwo, powędrowałem myślami do czasów, gdy wyrzucili go z policji. Przypomniałem sobie, jak wówczas przy wódce wyjął z portfela pocisk i powiedział mi, że będzie go nosił, bo jest fartowny. Gdy spytałem, dlaczego, wyjaśnił, że nie odpalił, kiedy próbował sobie strzelić w łeb. W tamtej chwili myślałem, że ściemnia i opowiada to, jako kolejną niezłą historię - jak to on, Sławek "Legenda". Ale dziś zmieniam zdanie. Myślę, że umarł wtedy, gdy stracił kobietę, którą kochał i nie pozwolono mu być dłużej "psem". Tylko jego śmierć rozciągnęła się w czasie.

Nigdy nie przyznał się do winy

Sławomir Opala był funkcjonariuszem wydziału zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Wystąpił w dokumentalnym serialu "Prawdziwe psy" Patryka Vegi. Jego postać stała się też dla reżysera inspiracją dla znanego serialu "Pitbull" - jego główny bohater, policjant "Despero", był wzorowany właśnie na Opali. W 2011 roku Opala został zatrzymany przez CBA i aresztowany. Oskarżono go o udział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Zarzucano mu także przyjmowanie korzyści majątkowych, przekroczenie uprawnień oraz nielegalne posiadanie broni. Nie przyznał się do winy - dobrowolnie poddał się karze, odsiedział 2,5 roku. Wczoraj w nocy popełnił samobójstwo.

Więcej o:
Komentarze (48)
Patryk Vega: Życie Sławka Opali skończyło się, gdy przestał być psem [WSPOMNIENIE]
Zaloguj się
 • funkcj

  Oceniono 5 razy 1

  Na wstępie składam kondolencje rodzinie Sławka, znałem go osobiście. Jestem byłym funkcjonariuszem Policji, też byłem "prawdziwym psem". Ale tacy właśnie przeszkadzają. Nadepnąłem na odcisk komendantowi jednostki, w której pracowałem. Do skutku szukał na mnie haka, aż w końcu doprowadził do mojego zwolnienia, a w moje miejsce zatrudnił syna swojego kumpla. Prawda jest taka, że w Policji pracują tzw. plecaki, czyli rodzina i znajomi. Nie mający pojęcia o robocie policyjnej, dlatego coraz częściej otrzymujemy informacje o nieudolności policjantów np. przy obezwładnianiu czy użyciu broni palnej o innych sprawach już nie wspomnę. Prawda jest również taka, że po zakończeniu służby w tzw. niesławie, ludzie nie maja możliwości normalnego zatrudnienia. Prawdziwy policjant służby kryminalnej musi działać na granicy prawa, ale niestety ci których ściga są mocniejsi niż ich ofiary, dlatego potrafią skończyć takiego funkcjonariusz. Sławek Spoczywaj w Spokoju. Ogromny Szacunek dla Ciebie!!!!

 • pan.pytajnik

  Oceniono 1 raz -1

  Byl w policji byl kims.
  Byl jakos powiazany w te filmy byl kims.
  Jak jyz wszyscy na nim zarobili piczul sie moze niepotrzebny, bez perspektyw przyszla depresja.
  No i ...
  Dziwne ze wybral taka smierc ..na kablu od ladowarki. Chyba do konca chcal grac role twardego ale uposledzonego chlopca.
  Kur..y to same problemy tak sie konczy zycie faceta jak zadaje sie z dziw..

 • ewa812

  Oceniono 2 razy 2

  Zwykła Hiena wypromował się na Sławku żywym teraz będzie żerował na martwym Hiena.

  Współczuje Rodzinie

 • caramba000

  Oceniono 8 razy -2

  Co to jest to "Patryk Vega"? Wygląd i pseudonim katamity.
  Jakie jest jego rzeczywiste nazwisko?
  Obrona mafioza, który chronił mafię w policji z ramienia służb specjalnych wskazuje jasno na bezpieczniackie/mafijne powiązania tego "Vegi".

 • mieloneczka

  Oceniono 11 razy 5

  Hmmm. Kto widział Pitbulla, wie, że postrzelenie kobiety w ciąży, robota u Rutkowskiego i zabawa w paliwa to jednak rola Metyla (w filmie K. Stroińskiego).

 • gaja2000

  Oceniono 2 razy 2

  Nawet nie chce mi się komentować wkleję po prostu
  www.facebook.com/PatrykVegaOfficial?fref=ts

 • waapi

  Oceniono 13 razy 7

  Patryk. Czekam na c.d. Pitbula. Starsze odcinki co jakis czas odswiezam mistrzostwo plus super muzyka. Nie ogladam landrynkowatych serialowcow o psach ktore byly po pitbulu lub sa obecnie bo nie da sie tego ogladac. Pozdrawiam.

 • jola_1410

  Oceniono 16 razy 12

  Może pani autorka tego tekstu napisze we wstępie, że całość rzeczonego wspomnienia skopiowała z Facebooka Vegi?

 • 1prewitt

  Oceniono 6 razy 4

  Nie da się dobrowolnie poddać karze nie przyznając się do winy. Przyznanie się do całości zarzutu jest jedynym z podstawowych elementów dpku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX