Osiatyński: Polska powinna wypowiedzieć konkordat

- To uprzywilejowana pozycja sprawiła, że religia - w swoich założeniach oparta na miłości bliźniego - ustąpiła miejsca instytucji ferującej wyroki, ziejącej jadem, nienawiścią i zemstą - mówi w ?Newsweeku? prof. Wiktor Osiatyński.
- Powinniśmy konkordat wypowiedzieć - mówi w "Newsweeku" prof. Wiktor Osiatyński. - Zgadzam się z prof. Janem Hartmanem, który mówi, że Polska wolna od konkordatu byłaby państwem cieplejszym i przyjaźniejszym. Kościół stałby się zwykłym podmiotem życia publicznego, a nie uprzywilejowaną w państwie i prawie instytucją. To uprzywilejowana pozycja sprawiła, że religia - w swoich założeniach oparta na miłości bliźniego - ustąpiła miejsca instytucji ferującej wyroki, ziejącej jadem, nienawiścią i zemstą - uważa Osiatyński.

Konkordat zaszkodził

Jego zdaniem skutki przyjęcia konkordatu widać dopiero po latach. - Najbardziej w przypadku ofiar pedofilii. Uznanie, że Kościół nie jest zobowiązany do zgłaszania przestępstw natury moralnej organom ścigania, bo ma swoje procedury, było karygodnym błędem - mówi w wywiadzie prof. Osiatyński.

Jego zdaniem jedyną partią, która konkordat mogłaby wypowiedzieć, jest Kongres Nowej Prawicy. - Ale słabe to pocieszenie, bo oznacza wybór między oszołomstwem a państwem fundamentalistycznym - stwierdza Osiatyński.

Uważa, że jesteśmy na drodze do tego, by Polska stała się państwem wyznaniowym. - Klauzula sumienia została wykorzystana przez episkopat oraz część środowisk prawicowych jako oręż w wojnie o stworzenie w Polsce państwa wyznaniowego, w którym prawo państwowe jest podporządkowane prawu bożemu, rozumianemu jako nakazy Kościoła katolickiego. Jeśli Trybunał Konstytucyjny rozszerzy klauzulę sumienia na inne zawody, sądy zaczną orzekać wyroki o obrazę uczuć religijnych, jeśli administracja publiczna będzie odwoływać spektakle, bo nie podobają się hierarchom, to już po nas - mówi rozmówca "Newsweeka".

Msze dziękczynne za duszę gen. Jaruzelskiego

Panuje powszechna opinia, że dzisiejsza pozycja Kościoła w Polsce to "nagroda" za to, że wspierał on pierwszy postsolidarnościowy rząd. - Każda poranna msza powinna być odprawiana za duszę generała Jaruzelskiego, który - wprowadzając stan wojenny i zakazując działalności wszystkich instytucji i organizacji - zostawił tylko Kościół. Tym samym wepchnął do niego Polaków. Od 13 grudnia wszystko mogło odbywać się tylko w kościele - stwierdza Osiatyński.

- Problem pojawia się wtedy, kiedy Kościół dostaje od państwa zielone światło do subiektywizowania prawa. Wszędzie tam, gdzie wchodzi w grę ludzkie życie i wolność wyboru, musi być jasno określone, co wolno, a czego nie - w przeciwnym razie silniejsi narzucą swoją wolę słabszym. Tak właśnie zaczyna dziać się w Polsce - stwierdza Osiatyński i dodaje: - W zderzeniu z fundamentalizmem trzeba być jak on stanowczym. Trzeba uznać, że rachunek III RP wobec Kościoła został spłacony.

Cały wywiad w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Więcej o:
Komentarze (128)
Osiatyński: Polska powinna wypowiedzieć konkordat
Zaloguj się
 • Leszek Hawro

  0

  Już dawno, a teraz to czym prędzej położyć kres haniebnej udręce!
  Każdy dzień zwłoki z końcem tek kloaki to same straty w sferze wszelakiej. :-(

 • kaazimierz57

  Oceniono 1 raz 1

  Ta sekta powinna zamknąć się w swoich pałacach i nie wychylać nosa! Jak tak dalej będzie to... bywało że płonęły komitety a obecnie książęce kościoły-meczety...

 • Oceniono 3 razy 3

  Zerwanie umowy Konkordatu sprawiłoby ,że bylibyśmy narodem i państwem wolnym ...Tylko kto się odważy ????

 • renceopadajom

  Oceniono 3 razy 3

  I znacjonalizować wszystkie nieruchomości uzyskane na drodze oszustwa.

 • Ewa Banasik

  Oceniono 3 razy 3

  Konkordat podpisany w PRL 1993 r. przez - Kwaśniewskiego - To haniebny traktat-Przekazali Watykanowi nasze pieniądze bez pytania o zgodę 260 mld na rozwój Watykanu ,a komisja majątkowa zagarnęła majątek który był oszacowany na około 300mldzł. i non stop Rząd z naszych podatków daję daninę od wszystkich polaków nie tylko od katolików nie wiadomo ZA CO-Kościół zbiera na tacę ,wszelkie opłaty kościelne mają do swoich kieszeni BEZ podatku. Tak z nas Zdzierają kasę Rząd i Kościół.

 • pisanka6

  Oceniono 4 razy 4

  największa sieciówka na świecie . zwolniona od podatków , pracująca w niedziele i święta, nietykalna prawem karnym i cywilnym, nasycona patologią i wynagradzana ulgami i dotacjami!!

 • bartalex

  Oceniono 3 razy 3

  Od lat nasza władza klęczy przed klerem... Dlaczego liderzy PSL, PiS, PO, gdy mówiło się o uporządkowaniu stosunku państwo-kościół i wstrzymaniu finansowania pasożyta, krzyczeli o wzniecaniu wojny religijnej? Pani Kopacz twierdziła, że religia to nauka!
  Rozdawnictwo i finansowanie okupanta watykańskiego, powinny być traktowane jako zbrodnia zdrady narodowej i ścigane przez prawo. Mam nadzieję, że doczekamy racjonalnej władzy która rozliczy obecnych zdrajców i agentów papieskich... W Konstytucji należy zapisać jasno: RP jest państwem świeckim!

 • Jan Siemiński

  Oceniono 3 razy 3

  Problem w tym ,że na każdym forum tylu antyklerykałów - można by odnieść wrażenie ,iz stanowią poważną siłę .Tymczasem prawda jest taka ,że większość nich wylewa swoje żale chowając się za nickiem a w realu dalej posyła dzieci na religię ,posłusznie drepta do kościółka ,przyjmuje księdza "po kolędzie"i posłusznie finansuje wiecznie nienażarty kler.No bo CO LUDZIE POWIEDZĄ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX