Separatyści dwie minuty przed zestrzeleniem samolotu: "Ptaszek" poleciał do was

Tuż przed katastrofą malezyjskiego boeinga separatysta informuje swojego przełożonego o lecącym w jego kierunku samolocie. "Bies" dopytuje, czy to samolot "zwiadowczy czy duży", jednak nie otrzymuje odpowiedzi. SBU uważa rozmowę za kolejny dowód na winę separatystów.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejne nagrania rozmów separatystów. Zdaniem SBU jest to dodatkowy dowód na to, że podpułkownik GRU Igor Biezlier ps. "Bies" koordynował zestrzelenie samolotu.

Rozmowa miała się odbyć na dwie minuty przed katastrofą malezyjskiego boeinga.

"Najbardziej błyskotliwy lider współczesności"

SBU opublikowała też dwie inne rozmowy separatystów, niezwiązane bezpośrednio z katastrofą samolotu. W pierwszej, lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Borodaj rozmawia z zastępcą sekretarza partii Jedna Rosja Aleksandrem Czesnakowem. Jak tłumaczy Bielsat.eu, Borodaj miał powiedzieć, że w Doniecku panuje pełny "burdel". - Sytuacja wojskowa jest do d... Z projektu Donieckiej Republiki Ludowej wyszedł jeden wielki ch... - dodaje.Lider DRL skarży się też na brak pieniędzy i mówi o braku zaufania do komendanta batalionu "Wostok" Aleksandra Chodakowskiego, który poinformował dziennikarzy, że separatyści dysponowali systemami przeciwlotniczymi Buk.

Przedstawiciel Kremla chce natomiast, by jeden z komendantów polowych, Igor Striełkow udzielił wywiadu, w którym zadeklaruje, że jego zwierzchnikiem jest Władimir Putin. - Niech powie: jestem oficerem, mam swojego zwierzchnika. Obecnie nie mogę wypełniać jego bezpośrednich rozkazów, gdyż znajduje się na terytorium innego kraju. Jednak (...) uważam go za najbardziej błyskotliwego lidera współczesności, dzięki któremu Rosja wstała z kolan - podpowiada rosyjski polityk.

"On załatwi milionowe miasto, żeby zabić 10 tys. Ukraińców"

Druga rozmowa również dotyczy Striełkowa. "Premiera" samozwańczej DRL Denisem Puszylinem z "wicepremierem" DRL Andrejem Purgi mieli krytykować działania lidera separatystów.

- Ludzie, którzy z nim przyjechali nie mają dużej wartości, on nie ma pojęcia o walkach w półtoramilionowym mieście. Gdy wzywa mera miasta i mówi: zatrzymajcie transport publiczny i wysadzajcie dziewięciopiętrowce na przedmieściach, to nie idzie k...u zrozumieć - mówi o Striełkowie

Puszylin stwierdza, że Striełkow zablokował miasto i sieci handlowe, a przez głód i walki "zginie o wiele mniej wrogów niż cywilów, których on oswobadza", a Purgi dodaje: "On załatwi milionowe miasto, żeby zabić 10 tys. Ukraińców".

Katastrofa boeinga na Ukrainie

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga.

Zachód i władze ukraińskie twierdzą, że samolot został zestrzelony przez separatystów z zestawu rakietowego Buk.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (389)
Separatyści dwie minuty przed zestrzeleniem samolotu: "Ptaszek" poleciał do was
Zaloguj się
 • m949

  Oceniono 2 razy 2

  "Ptaszek" poleciał do was"
  a małej sikorki obok nie zauważyli?

 • m949

  Oceniono 3 razy 1

  Jaki precyzyjny i sprawny nasłuch rozmów partyzantów zwanych separatystami mają Ukraińcy?
  Ciekawe kto ich w takie urządzenia wyposażył, kto je testuje?

 • 1pik

  Oceniono 3 razy 1

  Na 2 minuty przed, a może 2 dni przed lub po katastrofie? Już SBU "kleiło" taśmy wcześniejszych rozmów. Filmowali też własne BUKi jako powstańców nieopatrznie z bilbordem z rejonu zajmowanego przez ukraińską armię.

 • mordercakacapa32

  Oceniono 3 razy -3

  wojna w gruzji 2008 - ruskie oddziały mają problemy z odczytami gps - wpadają w pułapki oddziałów gruzińskich - przychodzi moment kiedy zosytaje znaleziony hummer z elektroniką w środku, służącą do zakłucania i wysyłania sygnału gps....
  katastrofa w smolensku - polski tupolew mial system nawigacji GPS od włąscicieli porzuconego hummera w gruzji...
  system rakietowy BUK opiera sie miedzyy innymi o dane z GPS...domyślcie sie sami

  po co ? GAZ ŁUPKOWY ! na terenach PL i UA znajduja sie ogrome złoża tego surowca - po przyjęciu Ukrainy do UE byłaby możliwość expolatacji gazu w europie bez kupownia od niezrzeszonycyh w EU panstw typu rosja czy usa...
  tu sie rozgrywa na naszych oczach woja o surowce pomiedzy nami ruskimi chinolami judojankesami w każdym kraju pręzą sie służby poszczegolnych -państw... bieda idzie bieda...

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba wyłapać wszystkich ruskich sołdatów i zatłuc kijami jak psy. Ta dzicz od stu lat pokazuje że jedyne co potrafi to kraść, gwałcić i mordować bezbronnych.

 • eugeniuszmg-1

  Oceniono 1 raz 1

  Albo rżną głupka albo faktycznie są nimi.

 • biskup_ateista

  Oceniono 4 razy 0

  Jutro otwarcie kościoła w Jasienicy. Parafianie: ze świątyni znikły judaistyczne zabytki

  Nie znaleziono strony o podanym adresie. :) zniknęła jak te zabytki.

 • av99

  Oceniono 13 razy -3

  Studio w Kijowie działa z takim rozmachem, że Sony Music zaczyna popadać w kompleksy. Czekam już tylko na zapowiedź płyty "O czym terroryści będą rozmawiać jutro". Będzie hit.

 • zd46

  Oceniono 16 razy 0

  A dlaczego Kijow nagrywal separatystow a nie ochronil samolot majac jednoznaczna wiedze? Celowe dzialanie? Przeciez to ich sluzby ruchu lotniczego mialy lacznosc z samolotem !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX