W Słowiańsku odkryto zbiorowy grób. "Zawinięte w folię ciała przywoziła ciężarówka?

W zajętym przez siły rządowe Słowiańsku odnaleziono zbiorowy grób - donoszą media i Human Rights Watch. Separatyści mieli w tym miejscu grzebać zwożone ciężarówką ciała. Nie wiadomo, kim są pochowane tam osoby.
"Zanim stamtąd odeszłam, udało się wykopać osiem rozkładających się ciał i ciągle szukano kolejnych" - informuje Julia Gorbunowa, przedstawicielka Human Rights Watch, w swoim czwartkowym raporcie ze Słowiańska.

W tym mieście ukraińskie władze rozpoczęły wczoraj prace przy ekshumacji zbiorowego grobu, odkrytego pod trawnikiem na jednym z miejskich placów. O miejscu pochówku poinformowali mieszkańcy miasta, które od kwietnia do początku lipca było zajęte przez separatystów. Gorbunowa relacjonuje, że według świadków 11 czerwca na placu pojawiła się koparka, a następnie ciężarówka, z której dwóch umundurowanych ludzi wrzuciło do wykopanego naprędce dołu "zawinięte w folię ciała". W sumie mogło być ich kilkanaście.

Doniesienie HRW potwierdza Simon Ostrovsky, dziennikarz magazynu "Vice", który relacjonuje od miesięcy ukraiński konflikt. Według niego poza ciałami ofiar trwających na wschodzie kraju walk prowadzący ekshumacje natrafili też na szczątki pochodzące niemal sprzed stu lat - z czasów wojny domowej w Rosji."Niezidentyfikowane ciała" i modlitwa nad grobem

Jak na razie nie udało się ustalić ani personaliów pochowanych w grobie osób, ani tego, z czyjej ręki zginęły: czy były to ofiary separatystów, czy też ich polegli towarzysze broni.

Świadkowie twierdzą, że w czasie kopania grobu separatyści powiedzieli tylko tyle, że są to "niezidentyfikowane ciała". Później na miejscu miało pojawić się dwóch duchownych, którzy modlili się nad grobem.

Separatyści czy ich ofiary?

Niestety, istnieją uzasadnione podejrzenia, że w grobie mogą spoczywać ciała osób zamordowanych przez separatystów. Julia Gorbunowa z Human Rights Watch twierdzi, że w tłumie gapiów otaczających miejsce ekshumacji było wielu mieszkańców miasta poszukujących bliskich, którzy "zaginęli" w czasie rządów separatystów.HRW przypomina, że w przeszłości udokumentowała fakt, iż prorosyjscy rebelianci "systematycznie porywali, bili i czasem torturowali" aktywistów i zwykłych mieszkańców, których podejrzewano o sympatię dla ukraińskiego rządu. Odkryto też dokumenty potwierdzające, że na kontrolowanych przez siebie terenach siły separatystów przeprowadzały polowe sądy i egzekucje

.

Jak na razie nie można jednak wykluczyć, że w grobie pochowani są separatyści, którzy zginęli w walce. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko już dwa tygodnie temu informował , że w Słowiańsku odnaleziono takie miejsca pochówku.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (258)
W Słowiańsku odkryto zbiorowy grób. "Zawinięte w folię ciała przywoziła ciężarówka?
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  Jak już bandziorów z Ukrainy przepędzą albo ich w wagonach chłodniach jako "gruz 200" do dieduszki Putina wyślą, to będzie wiele takich znalezisk - śladów ich krwawej roboty. Oni i Putin w czambuł zaprzeczą i powiedzą, że to robota faszystowskich ukrów, tak, jak Kreml 60 lat przysięgał na wszystkie świętości, że Katyń to robota faszystowskich Niemców. Ale teraz to co innego: Haga doczeka się Putina i jego bojowców w kilka lat...:-(((
  Pewnie z wyjątkiem tych kilku, co odpalili Buka: oni bez wyjątku wyskoczą niechcący z 6-go piętra albo wskoczą niechcący pod pociąg. A Cziort znajet, czy tego już nie zrobili - R.I.P

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Od stu lat nic się nie zmieniło. Gdzie pojawi się ruski albo niemiecki sołdat zaraz muszą pojawić się zbiorowe mogiły. Złodziejskie narody.

 • zielna20

  Oceniono 2 razy -2

  GWniana propaganda pisze banderowskie brednie. powszechnie wiadomo, że w masowych grobach pochowani są żołnierze banderowskiej junty. to raczej rzadkość. zazwyczaj banderowcy swoich zabitych porzucali byle gdzie. no chyba że nawali się jako dawców organów do klinik na zachód. taki biznes koszmarny nekrobiznes prowadzi wiedźma timoszenko.
  masowe groby to wyjątek. banderowcy potrafili swoich zabitych wrzucać do rzek i jezior nie zwracając uwagi na to że może dojść do wybuchu epidemii.
  kostnice w wielu miastach są przepełnione zwłokami żołnierzy junty. zwłok nie wydaje się rodzinom bo to sposób na ukrywanie i zaniżanie strat w przegranej wojnie z tak naprawdę własnym narodem. nadejdzie czas gdy banderowska zbrodniczą juntę zobaczymy przed plutonem egzekucyjnym za zbrodnie przeciwko własnym obywatelom.
  Nowa Ruś żyje przecz z faszystowską banderowską juntą

 • kaszebe12

  Oceniono 5 razy -1

  Przepraszam...czy tutaj sie zarabia na antyrosyjskich , prymitywnych paszkwilach ?

 • panpererinos

  0

  Jeśli już czyiś zwolennicy to Korwina, chwalcy Putina

 • borkow z lasu

  Oceniono 5 razy -1

  A tutaj info z frontu, to zostało z kolumny wojsk ukrainskich ktora została zmieciona przez powstancze Grady.
  www.youtube.com/watch?v=8F5HycI-uzM&list=UUuRgUSdmne5RXVGjKuHLBCQ

 • borkow z lasu

  Oceniono 6 razy 0

  Oczywiscie ze byly sądy polowe i były egzekucje, przeciez w czasie wojny to norma, zawsze beda szabrownicy i bandyci a z tymi w czasie wojny sie nie patyczkuje!
  Ale kto tutaj chce uczyc prawa, banderowskie bydlo które morduje dla przyjemnosci, a kto komentuje w GW?
  Takie samo banderowskie bydlo tylko z Polski.

 • masza111

  Oceniono 1 raz 1

  A ja twierdzę, że media powinny przygotować z tego super materiał edukacyjny dla rosjan. Bez żartów każdy taki przypadek powinien być przygotowywany na potrzeby sowieckiego (celowo tak piszę, wiadomo paczemu) rynku dysydenckiego. Myślę, że są jakieś sposoby na umieszczanie na ruskim fejsie albo gdzieś na jakichś popularnych tam stronach internetowych rzeczowych, prostych i jednoczesnie walących po tych pustych czerepach niusików informacyjno-edukacyjnych. No tak... tylko, że może się to skończyć plastikowym garniturkiem...

 • cucurucu

  Oceniono 3 razy 1

  Wiadomo, ze ciezarowka wozila zwloki, na taczkach ich nie wozili ani na plecach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX