Poroszenko: Liczę, że gorące emocje opadną. Rząd Jaceniuka powinien kontynuować pracę

- Rząd premiera Arsenija Jaceniuka, który podał się wczoraj do dymisji, powinien kontynuować swą pracę - napisał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w liście do przewodniczącego parlamentu Ołeksandra Turczynowa. Jego zdaniem rozwiązanie koalicji rządzącej nie stanowi podstawy prawnej dla dymisji rządu.
Szef państwa zaapelował, by Turczynow już dziś przeprowadził głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Jaceniuka. Prezydent wyraził przy tym nadzieję, że będzie ono pozytywne. "Liczę, że gorące emocje opadną, a górę weźmie chłodny rozum i poczucie odpowiedzialności, w wyniku czego Rada Ministrów Ukrainy będzie kontynuowała pracę" - napisał w liście.

Poroszenko podkreślił, że rozwiązanie koalicji rządzącej nie jest podstawą prawną dla dymisji rządu. Ocenił on także, iż koniec koalicji nie powinien paraliżować w obecnej sytuacji działalności Rady Najwyższej.

Przedterminowe wybory odbędą się najprawdopodobniej w październiku

Prezydent zaznaczył również, że deputowani powinni niezwłocznie wprowadzić zmiany do budżetu, które pozwolą na finansowanie walczącej z rebeliantami na wschodzie kraju armii oraz na odbudowę zniszczeń, powstałych w wyniku tego konfliktu.

"Jako prezydent pozytywnie oceniam antykryzysowe działania obecnej Rady Ministrów Ukrainy. Rozumiem, że pracuje ona w niezwykle skomplikowanych warunkach, z którymi nie miał do czynienia żaden inny rząd. Apeluję zarówno do rządu, jak i do deputowanych o wspólną, odpowiedzialną pracę w parlamencie" - napisał Poroszenko.

Jaceniuk oświadczył wczoraj, że podaje się do dymisji w związku z rozwiązaniem koalicji tworzonej przez Batkiwszczynę byłej premier Julii Tymoszenko, Udar Witalija Kliczki i nacjonalistyczną Swobodę Ołeha Tiahnyboka. Rozpad koalicji zainicjowały dwa ostatnie ugrupowania, otwierając prezydentowi Poroszence drogę do rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one najprawdopodobniej w październiku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (199)
Poroszenko: Liczę, że gorące emocje opadną. Rząd Jaceniuka powinien kontynuować pracę
Zaloguj się
 • alextade

  Oceniono 2 razy 2

  Udar i Swoboda chcą wykluczyć z parlamentu Partę Regionów. Przecież na Wschodzie Ukrainy trwają walki i wybory prawdopodobnie będą utrudnione a tam Partia Regionów ma znaczne poparcie!

 • m949

  Oceniono 2 razy 2

  To straszne jak rząd w interesie oligarchów, judaszy, ... krajowych i obcych, siedzących z rodzinami za granicą niszczy własny kraj, morduje własnych obywateli Ukrainy, nienawiść, barbarzyństwo, dopuszcza do zbrodni , ....

 • Oceniono 5 razy -1

  Nastał czas uchwalania baardzo niepopularnych postanowień. Nie da się ich dalej odkładać więc rozwiązuje się koalicję a premier zgdnie z zasadami zgłasza dymisję rządu.
  Niepopularne "zakony" i tak muszą być uchwalone bo inaczej to tylko respublika federastii.
  Wymiana parlamentu jest nieunikniona i im prędzej to nastąpi to tym lepiej dla tego kraju.
  Partia Regionów (Janukowycza) w postaci szczątkowej i czeka ją delegalizacja za okradanie i zniewalanie Ukrainy pod potrzeby FR. na Komuchy w rozsypce i chyba ichnia partia prąca w Rassiju zostanie zdelegalizowana.

  Na co czekać gdy mundurowcy tak wojskowi jak i MSW współpracują z FSB czy GRU Rosji?
  Zdrajców mają całą moc i muszą ich wyplenić - ostatnio zaczynają ich wyłączać z działalności co owocuje szybszym przepędem rzeźników putinowskich.

 • adammichnikoff

  Oceniono 6 razy 4

  Jajceniuk

 • stanpar

  Oceniono 10 razy 6

  Ukraina-dla-ukraińców
  „Narodzie! – Wiedz! Moskwa, Polska, Węgrzy i Żydostwo – to Twoi wrogowie. Niszcz ich”
  Wezwanie z odezwy OUN Stepana Bandery, kolportowanej w postaci plakatów w 1941 r., tuż po zmianie okupacji Wołynia i Małopolski Wschodniej z sowieckiej na niemiecką.

  „Kto nie Ukrainiec na ukraińskiej ziemi – temu śmierć. Historycznym naszym wrogom – Polakom, Węgrom i Żydom – im wszystkim śmierć”.
  Fragment ulotki OUN rozrzucanej w kwietniu 1944 r. w Małopolsce Wschodniej.

 • stanpar

  Oceniono 9 razy 7

  Wtedy byli Polacy, Węgrzy i Żydzi. Dziś - Rosjanie.
  „Kto nie Ukrainiec na ukraińskiej ziemi – temu śmierć. Historycznym naszym wrogom – Polakom, Węgrom i Żydom – im wszystkim śmierć”.

  Fragment ulotki OUN rozrzucanej w kwietniu 1944 r. w Małopolsce Wschodniej.
  wolyn1943.pl/wystawa/ukraina-dla-ukraincow/

 • june-of-44

  Oceniono 9 razy -3

  Jaceniuk jako premier był taki przystojny. A teraz? Dlaczego on nie chce przejść do historii jako człowiek który zjednoczył Ukrainę?
  Ukraino obudź się !!

 • torro73

  Oceniono 20 razy 10

  Teraz to jeszcze nic ,zobaczymy po wakacjach jak narod ukrainski zniesie potezne podwyzki ,ktore beda wprowadzone ,dlatego hieroj jaceniuk spie.....ala

 • waldi_46

  Oceniono 20 razy 8

  gó... z tego wszystkiego będzie im szybciej się rozpieprzą tym lepiej dla Europy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX