Human Rights Watch: cywile giną od ostrzału rakietowego. Ukraińska armia łamie prawo wojenne

Niekierowane pociski rakietowe Grad wystrzelone przez ukraińską armię zabiły w okolicach Doniecka co najmniej 16 cywilów, raniąc znacznie więcej osób - informuje Human Rights Watch w swoim raporcie. "To naruszenie prawa humanitarnego? - ocenia organizacja.
Wedle HRW obie strony konfliktu korzystają z rakiet Grad, jednak w ostatnich dniach odnotowano przede wszystkim przypadki ich użycia po stronie sił ukraińskich. Przedstawiciele organizacji podają, że między 12 a 21 lipca w czterech rakietowych atakach na pozycje separatystów ucierpiały także zabudowania cywilne. W Doniecku i położonych w jego okolicy miejscowościach, o które toczą się walki, w wyniku rakietowego ostrzału z Gradów zginęło co najmniej 16 cywilów.

HRW przypomina w swoim raporcie, że używanie niekierowanych pocisków rakietowych na gęsto zaludnionym terenie narusza międzynarodowe prawo i może być uznane za zbrodnię wojenną.

"Rakiety Grad są niekierowane, co oznacza, że nie można precyzyjnie uderzać nimi w cel. Często strzela się z nich salwami z wieloprowadnicowych wyrzutni, by pokryć ogniem duży teren" - pisze HRW apelując, by zwłaszcza siły rządowe przestały używać tej broni w walkach na gęsto zaludnionym terenie.Z kolei "siły rebeliantów powinno zminimalizować ryzyko ponoszone przez cywilów przebywających na kontrolowanym przez nie terytorium i unikać rozmieszczania swoich wojsk na gęsto zaludnionych obszarach".

Dowódcy mogą ponieść prawne konsekwencje

Ole Solvang z Human Rights Watch zaapelował, by tak separatyści jak i ukraińskie władze natychmiast zakazali używania rakiet Grad w walkach o Donieck. - Dowódcy obu stron powinni uświadomić sobie, że któregoś dnia mogą ponieść prawne konsekwencje swoich czynów - stwierdził Solvang, przypominając, że zarówno ostrzał terenów zabudowanych, jak i intencjonalne rozmieszczanie w takich miejscach swoich sił to złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (327)
Human Rights Watch: cywile giną od ostrzału rakietowego. Ukraińska armia łamie prawo wojenne
Zaloguj się
 • kov02

  0

  Jakie prawo wojenne,co wy bełkoczecie półgłówki będące na żołdzie i broniące bandytów Putlera i muslimów wysadzających niewinnych ludzi.

 • s.fug

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję, że to dziennikarz pokręcił, a nie HRW - bo to by podważało kompetencje tej organizacji.
  Nie ma zakazu używania artylerii rakietowej/rakiet niekierowanych przeciw zabudowanym terenom czy w ogóle ostrzeliwania takich terenów.
  Nie wolno celowo strzelać do cywilów i cywilnych obiektów, a podczas ostrzeliwania obiektów wojskowych i wojsk przeciwnika należy w miarę możliwości minimalizować zagrożenie osób cywilnych. Są jeszcze pewne szczegółowe przepisy, np. o amunicji kasetowej, zapalającej i oczywiście o minach przeciwpiechotnych.
  Niestety, na wojnie nie da się uniknąć cywilnych ofiar - można tylko ograniczyć ich liczbę.
  Zabudowania są i będą ostrzeliwane, ponieważ są wykorzystywane jako punkty oporu. Zniszczenia budynków są wtedy nieuchronne, ofiary wśród ludności może ograniczyć odpowiedzialne zachowanie obu walczących stron: obrońcy powinni starać się ewakuować mieszkańców z zajmowanej pozycji, atakujący - upewnić, czy w budynkach rzeczywiscie jest uzbrojony przeciwnik. I strzelać tak, by zminimalizować szanse trafienia w okoliczne budynki, gdzie mogą być cywile.
  Czy to oznacza, że nie można stosować niekierowanych pocisków artylerii rakietowej? Nie. Każdy pocisk odchyla się - mniej lub bardziej - od teoretycznego lotu, kolejne pociski padające na ziemię lokują się w obrysie elipsy. Trzeba po prostu znać rozmiary tej elipsy dla danej broni i odległości strzelania, i przed odpaleniem pomyśleć - czy w polu rażenia nie znajdzie się obiekt, którego ostrzeliwać nie należy.

 • krakow-paryz

  Oceniono 3 razy -1

  Bardzo dobrze zabic kalmukow rosyjskich i ludzi popierajacych ich.

 • micdep

  Oceniono 3 razy 1

  Do Hagi z nimi ...

 • nazumi13

  Oceniono 5 razy 1

  Nikt nie ma prawa zabijać ludności cywilnej, ani Izrael, ani Ukraina. Tym, którzy to popierają, proponuje przeprowadzić zamach w warszawskim metrze. Można się nieźle wyżyć!

 • mccudden

  Oceniono 6 razy -2

  HRW, HRW, HRW....można zaproponować listę tematów, równie pilnych dla tej szlachetnej organizacji

  -wojna w Czeczenii (od czasu wstąpienia na tron Władimira Władimirowicza giną tam cywlie)
  -operacja wojskowa w Gruzji
  -regularne łamanie praw człowieka w Chinach i Tybecie
  -zajęcie Krymu
  -praktycznie cały Półwysep Arabski
  -Guantanamo

  rozumiem, że HRW jest jak kazdy Kościół - napomina, bo musi to robić, a wierni i tak zabijają, gwałcą, żrą wieprzowinę, współżyją przed ślubem itd...a stosowanie się do zaleceń egzekwują tylko od tych najsłabszych.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 9 razy 1

  Nareszcie ktos zauwazyl ze ukrainska armia strzela......do ukraincow.Dlaczego do nich strzela?Ano dlatego ze niechca miec nic wspolnego z rzadami banderowcow i rzadami wspieranymi przez USA.Tylko to ci ludzie zawinili.

 • fabricated

  Oceniono 7 razy 3

  Te HRW to jakieś oszołomy. Tak jak reszta polityków i komentatorów z Zachodu.
  Ci ludzie nie rozumieją, że na wschód od Bugu są kraje o innej kulturze niż w Europie.
  Tam życie ludzkie jest mniej warte, a demokracja nie istnieje. Konflikt nie zakończy się przy stole. To będzie tak jak w Bośni: będą się wyżynać bo mają to we krwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX