Paradowska o więzieniach CIA: Wszyscy umyli ręce. Dlaczego Polska ma być jedynym winnym w tej sprawie?

- Wszyscy umyli ręce. Niewinni będą Amerykanie, niewinne będą inne kraje. Tylko Polska została napiętnowana jako ci, którzy torturowali - komentowała Janina Paradowska reakcje prasy na wczorajszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. tajnych więzień CIA w Polsce. - Nie wiem, dlaczego Polska ma być jedynym winnym w tej sprawie. A na to wychodzi - ubolewała publicystka.
Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania ws. więzień CIA - jednomyślnie uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Nasz rząd ma zapłacić 100 tys. euro Abd ar-Rahimowi an-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w więzieniu CIA na terenie naszego kraju.

"Pozostanie opinia, że Polska jest winna tortur"

Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM, przeglądając prasę, zdziwiona była sposobem, w jaki komentowana jest ta sprawa. "Polska winna tortur" - krzyczy nagłówek "Gazety Wyborczej". "Polska skazana za terrorystów" - czytamy w "Rzeczpospolitej". "W Polsce były tajne więzienia CIA" - to "Polska The Times".

- Żaden z tych tytułów moim zdaniem nie jest prawdziwy - stwierdziła Paradowska. - Ale pokazują one dosyć dobrze, co pozostanie w pamięci po wyroku strasburskiego trybunału w sprawie tzw. tajnych więzień CIA w Polsce. Pozostanie opinia, że Polska jest winna tortur, zupełnie zniknie odpowiedzialność wykonawców, czyli USA - wskazywała publicystka.

"Dlaczego Polska ma być jedynym winnym w tej sprawie?"

- Wszyscy umyli ręce. Niewinni będą Amerykanie, niewinne będą inne kraje. Tylko Polska została napiętnowana jako ci, którzy torturowali - stwierdziła.

- Ale tak to już jest, że w komentarzach można pisać co innego, ale pozostanie główne przesłanie. To przesłanie wyjątkowo dla Polski niesprawiedliwe. Nie wiem, dlaczego Polska ma być jedynym winnym w tej sprawie. A na to wychodzi - dodała prowadząca Poranek Radia TOK FM.

- Niepokoi mnie ton wielkiej radości w wielu wypowiedziach tych, którzy walczyli o prawdę w sprawie tzw. polskich więzień CIA. To będzie jak polskie obozy zagłady - skwitowała Paradowska.

Więcej o:
Komentarze (27)
Paradowska o więzieniach CIA: Wszyscy umyli ręce. Dlaczego Polska ma być jedynym winnym w tej sprawie?
Zaloguj się
 • shade69

  0

  Chciałbyś sprawdzić w jakim miejscu jest teraz twój kolega? Looknij tutaj: clck.ru/9HeW2 i namierz dowolny telefon. Wystarczy wpisac numer i po sekundzie na mapie pojawi się punkt w którym jest telefon! Naprawdę działa! Sprawdźcie sami!

 • Bogusław Dobos

  0

  ,,Pozostanie opinia,że Polska jest winna tortur'' - i słusznie, bo JEST !
  ,,Polskie obozy zagłady'' określenie oczywiście niesprawiedliwe, nota bene Auschwitz - Birkenau leżał na terenie wcielonym do Reichu, ówczesny rząd polski nie sprawował nad tymi terenami efektywnej władzy.
  ,,Polskie więzienia CIA'' określenie najzupełniej rzetelne, oddające faktyczny stan rzeczy. Utworzone zostały za wiedzą i zgodą najwyżej postawionych w państwie osób, prezydenta i premiera / do kompletu brakuje tylko marszałka Sejmu/.
  A - małe dziecko o tym wie - USA nie podlegają jurysdykcji Trybunału. Nadto świat tak przywykł do obozu tortur w Guantanamo...
  Ponadto Stany Zjednoczone tak troszczą się o przestrzeganie praw człowieka np. w Rosji, że stosowania tortur w innych krajach /prócz Polski co najmniej jeszcze Litwa i Rumunia/ najzwyczajniej wypominać im nie wypada.

 • petronelladelacruz

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Redaktor nie wie dlaczego ? Bo jesteśmy zacofanym państwem, ze słabymi, zacofanymi elitami. To oczywiste, że Brytyjczyk czy Szwed by się nie zgodził na deal z CIA.
  Polskie elity słyną z pogardy do człowieka, małego Polaczka i tego Araba też.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  świetnie opłacana oszustka i manipulatora dała głos.

  Za łamanie prawa III RP i prawa międzynarodowego są ustalone kary
  i Miller, Kwaśniewski, Siemiątkowski powinni wylądować w pierdlu i płacić kary z tych $ 15 mln łapówki, którą wzięli .
  To samo dotyczy jej pieszczocha Tuska który tez lamie prawa III RP

 • blski

  Oceniono 3 razy 1

  Polska rzadzona przez namiestnikow Sowietow nie byla panstwem niezaleznym, wobec czego nie mozna winic naszego narodu za zbrodnie dokonywane na terenia naszego panstwam sluzby byly podlegle posrednio lub bezposrednio swym sowieckim odpowiednikom.
  Po 1989 uwazamy sie za panstwo suwerenne (za PRLu wladze staraly sie nam wmowic, ze bylismy niezalezni, ale ze wzgledu na sytuacje geopolityczna, dla zapewnienia niezaleznosci, bezpieczenstwa i granic , musimy byc pod ochrona mocarstwa - wydaje sie, ze roznica poza tym, ze teraz jestesmy pod "opieka" innego mocarstwa, niewielka).
  Tak jak Sowieci, teraz USA strasza na zagrozeniem ze strony sasiada i za obietnice pomocy w przypadku agresji wymagaja aktywnego popierania ich polityki.
  Chcemy sie przedstawiac jako narod ktory po doswiadczeniach setek lat niewoli, jak tez zagrozenia calkowitej likwidacji, rozumie i popiera dazenia do niezaleznosci innych. Po wyslaniu naszych wojsk w celu pacyfikacji Iraku i Afg nie mozemy uzywac tego argumentu. Chcielibysmy byc panstwem opartym na prawie, po ujawnieniu obozow tortur lepiej o tym nie wspominac.
  Dziwi mnie dlaczego nasi decydenci nie zastanowili sie dlaczego Amerykanie nie zorganizowali takich obozow w swoim kraju, byloby to chyba bez porownania latwiejsze. Odpowiedz nasuwa sie sama: podczas gdy sluzby amerykanskie dzialaja niezgodnie z ich prawem, to nie moga robic tego na terenie wlasnego kraju bo pociagnietoby ich do personalnej odpowiedzialnosci.
  Jezeli rzadzacy naszym krajem o tym nie wiedzieli to jest to swiadectwem, ze sluzby nie sa pod kontrola naszej wladzy, a wykonuja polecenia sluzb obcego kraju. Jezeli natomiast wyrazili na to zgode to powinni stanac przed sadem (i opinia publiczna) jakie byly motywy ich decyzji.

 • kotek.filemon

  Oceniono 2 razy 2

  Bo polaczkowo zawsze było jak ta żaba, co łapę podkłada, gdy konie kują...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego Polska ma być jedynym winnym...? Dlatego, że była naiwnie wiernym kundelkiem Ameryki, szczekającym głośno do dziś.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 3

  Gdy byłem w wojsku obowiązywała zasada: "najmniej niewinnego ukarzę". O to właśnie chodzi. Trudno ale ten trybunał nie jest w stanie ukarać USA. Więc trzeba trzasnąć Polskę w pysk, aby nauczyć ją poszanowania prawa i konwencji, które podpisała. Słabe państwo powinno wiedzieć co mu wolno.

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 10

  dlatego pani Janino, bo od 25 lat polaczkowem rzadza sprzedajne lachudry, ktore (niezaleznie czy to komuna czy solidaruchy) na widok jankesow klekaja i czekaja na dzwiek rozpinanego rozporka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX