Były doradca Putina: To był rozkaz z Kremla. Brano też pod uwagę polski samolot

- Zestrzelenie malezyjskiego boeinga nie było pomyłką, tylko wykonaniem rozkazu z Kremla - mówi Andriej Iłłarionow, były doradca Władimira Putina, w rozmowie z "Super Expressem". Jego zdaniem Rosjanie rozważali też samolot lecący z Warszawy, ale "śmierć Polaków nie byłaby wystarczająco wymowna".
- Jedyna wersja, która znajduje potwierdzenie w faktach, to ta o celowym dokonaniu zamachu terrorystycznego z rozkazu najwyższych władz rosyjskich - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" Andriej Iłłarionow, były doradca ekonomiczny Władimira Putina. Jego zdaniem nie było możliwości pomylenia malezyjskiego boeinga z ukraińskim samolotem transportowym ze względu na inną prędkość oraz pułap przelotu.

Jego zdaniem na odpowiedzialność rosyjskich władz wskazuje też ujawniona przez SBU rozmowa jednego z separatystów z rosyjskim dowódcą. Separatysta "był w szoku", gdy zorientował się, że zestrzelił cywilny samolot. - Z kolei rosyjski oficer reaguje na wszystko z ogromnym spokojem. Wygląda na to, że doskonale wiedział, w co wymierzono rakiety BUK - twierdzi Iłłarionow.

Warszawa albo Amsterdam

Iłłarionow stawia też tezę, że nieprzypadkowo zestrzelono właśnie samolot lecący z Amsterdamu. - Już dawno temu ludzie pracujący w sztabie generalnym mówili mi, że ich plany wojny nuklearnej zakładają w pierwszej kolejności atak na Amsterdam i Warszawę - mówi. Jego zdaniem wybrano Holandię, by "uniknąć skojarzeń ze Smoleńskiem"; ponadto "śmierć głównie Polaków nie byłaby wystarczająco wymowna". Iłłarionow zaznacza też, że żaden samolot z Warszawy nie leciał nad strefą konfliktu.

Andriej Iłłarionow jest ekonomistą i analitykiem był doradcą Władimira Putina w latach 2000-2005, obecnie to krytyk polityki Kremla.

Więcej w "Super Expressie"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (370)
Były doradca Putina: To był rozkaz z Kremla. Brano też pod uwagę polski samolot
Zaloguj się
 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  Zestrzelenie pasażerskiego samolotu jest faktem i za ten mord wykonawcy i zleceniodawcy powinni odpowiedzieć przed sprawiedliwym Międzynarodowym Trybunałem. Ale na podstawie sprawy mordu w Katyniu śmiem wątpić czy to morderstwo zostanie sprawiedliwie osądzone i ukarane.

 • mczes57

  0

  Jak siedział przy putinowym żłobie to czerpał pełnymi garściami i jakoś nie krytykował szefa.

 • Maria Szymanska

  0

  Czyzby Putin wykonywal rozkazy plynace z Izraela? Malezja jest smiertelnym wrogiem Izraela. Kuala Lumpur War Crimes Commission" w listopadzie 2013r uznala Izrael za winnego ludobojstwa Palestynczykow. Az strach pomyslec co teraz mysla o rzezi w Gazie.

 • baaartekkk

  Oceniono 2 razy -2

  Ludzie obudźcie się Rosia i tak mogła zrobić co chciała tylko Ukrainie było na rękę zęby ten samolot został zestrzelony nie było na nim obywateli Ukrainy, byli bezradni to była jedyna desperacka deska ratunku i jak sami powiedzieli " teraz cały świat będzie musiał nam pomóc"

 • plumgazeta

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiście , że sie pomylili.
  Leciał przez Warszawę. A holand, poland brzmi podobnie.

 • krawat23

  Oceniono 7 razy -5

  GW! Jestem zaskoczony! Wasz artykulik, traktujacy o debilnych wywodach Iłłarionowa trwa na stronie juz kilka dni, wyjatkowo dlugo. Przecież przygniattajaca wiekszośc internautów na forum oceniła wywody tego pana jednoznacznie.
  Dlaczego wiec ten tekst nadal "wisi" u was?. Odnoszę wrazenie, że jest to działalnośc celowa, niestety...

 • jan_sobczak1

  Oceniono 7 razy 5

  Dzicz i bydło potrafiące tylko kraść, gwałcić i mordować bezbronnych. Można tak powiedzieć o każdym rosyjskim żołnierzu, najemniku i polityku.

 • wroclawianka2

  Oceniono 6 razy 2

  Chłopcy kupili sobie w sklepie z demobilu kilka pukawek Kałasznikowa, a światowa prasa doszukuje się sensacji. W Rosji jest całkowita demokracja (w rodzinie Putina) i mają większą wolność niż w rodzinie samego cara! Potrzebują też opozycjonistów, gdyż nie ma kto pracować w łagrach!

 • Zenon Moryń

  Oceniono 6 razy -2

  Czytam i nie dowierzam - to piszą szpiony-moskale, czy buraczane parobki?! Zadam tylko jedno pytanie: "A jakie strategiczne znaczenie miały Hiroszima i Nagasaki?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX