Wyrzucając śmieci, karmisz bezdomne zwierzęta. Turcy wymyślili, jak pomóc bezpańskim psom

?Pojemniki recyclingowe pomagają bezpańskim zwierzętom i promują ekologię? - informuje na swojej stronie firma Pugedon, pomysłodawca i producent urządzeń karmiących tureckie zwierzęta. Każda wrzucona do pojemnika pudełka to porcja karmy dla bezdomnych psów i kotów.
Turecka firma Pugedon wymyśliła, jak pomóc bezdomnym zwierzętom i jednocześnie nakłonić mieszkańców Stambułu do segregacji śmieci.

Ustawione w kilku miejscach w mieście kontenery pozornie wydają się być tylko pojemnikami do segregacji śmieci. Urządzenia posiadają jednak zagłębienie z miskami dla bezdomnych zwierząt.Zasada działania jest bardzo prosta - gdy chcemy wyrzucić plastikową butelkę, wylewamy resztę wody do miski. Następnie wrzucamy butelkę do specjalnego otworu, a maszyna wysypuje do miski psią karmę. Karma jest finansowana z pieniędzy pozyskanych dzięki recyclingowi butelek.Problem bezdomnych zwierząt

Turcja od lat nie potrafi sobie poradzić z problemem bezdomności zwierząt. W samym Stambule żyje około 150 tysięcy bezdomnych psów i kotów. Swego czasu tureckie organizacje prozwierzęce w porozumieniu z PETA stworzyły hasło "Turcja - po prostu piekło dla psów", które było odpowiedzią na oficjalny turystyczny slogan "Turcja - po prostu czyni życie przyjemnym".

O tym, jak wiele jest bezdomnych zwierząt nad Bosforem, można przeczytać też w licznych relacjach turystów. Wielu z nich deklaruje, że nie powtórzy wizyty w Turcji, właśnie ze względu na to, jak traktowane są tam zwierzęta.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (54)
Wyrzucając śmieci, karmisz bezdomne zwierzęta. Turcy wymyślili, jak pomóc bezpańskim psom
Zaloguj się
 • siny_ptak

  Oceniono 2 razy 0

  Bezdomne zwierzeta powinno sie odlawiac i jesli nie znajdzie sie wlasciciel, poddawac eutanazji. Sztuki agresywne powinno sie likwidowac na miejscu. Dokarmianie zwierzat bezdomnych jedynie powieksza ich populacje. ergo powoduje wzrost zagrozenia dla ludzi.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Pomysł na miarę człowieka, tylko krzesełek brakuje i dezodorantów, bo te zapachy zamęczą przechodniów. No i dużo wody, bo jeden wściekły "bezdomny" może zarazić wszystkie psy w mieście.

 • hildebrant666

  Oceniono 6 razy 6

  Warto byłoby do tej karmy dodawać środki antykoncepcyjne, by bezdomne zwierzęta nie rozmnażały się tak intensywnie. Może jest to wykonalne.

 • piespiespies

  Oceniono 6 razy 6

  W Istanbule sa tysiace kotow, przede wszystkim. Naogol maja sie bardzo dobrze, bo normalni ludzie dbaja o te bezdomne zwierzaki. Karmia i generalnie dbaja. Jest to pozytywne. Widze ze zaczynaja opiekowac sie bezdomnymi psami, ktorych jest mniej niz kotow. W obu przypadkach nie ma przeciw nim agresji jak w niektorych krajach, np Polsce. U nas nie miesci sie w glowie ze mozna pomagac bezdomnym zwierzetom. Tam, jest inna kultura, chyba jednak wyzsza i mniej jest bestialstwa i okrucienstwa wzgledem zwierzat. Wielu rodakom to sie w glowie nie miesci. U nas jak problem, to najlepiej uspic, oddac hyclowi.... czyli zabic. U nas wszystko tez jest podszyte strachem: psy nas zaatakuja, pogryza, itp... Nikomu do glowy nie przychodzi, ze jesli nie przesladujesz czworonoga on nie ma powodu by byc agresywnym.

 • tspl

  Oceniono 8 razy 2

  Moje wizyty w Bukareszcie i Kijowie utwierdziły mnie że utrzymywanie stad bezdomnych psów to pogryzienia i zagryzienia mieszkańców oraz turystów. To absurdalny pomysł

 • lukask73

  Oceniono 11 razy 1

  To zadziwiające, że większość komentatorów reaguje alergicznie na jakąkolwiek krytykę wszechobecnej psiarni i jej dokarmiania, zupełnie nie zauważając, że
  * opisana metoda bez cienia wątpliwości mocno zwiększy populację bezdomnych psów
  * nijak nie załatwia problemu odchodów pozostawianych przez tę chmarę (150 tys.×365 dni×0,2 kg = 11 tys. ton rocznie; to jest SIEDEM 40-wagonowych pociągów towarowych wyładowanych po brzegi  g ó w n e m); naprawdę nikomu to nie przeszkadza? nikomu nie przeszkadza rzeka śmierdzącego moczu, która opływa miasto i niszczy roślinność?

 • e-ftalo

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo dobry pomysł. Oprócz karmy powinny być podawane resztki ze stołu,chleb wyrzucane przez ludzi .I wtedy znikł by całkiem problem finansowania.
  Po co odławiać ,żeby więzić w schroniskach a potem mordować,jak to jest w zachodniej Europie?Turcja to na szczęście nie Europa.
  Nic się nie zwiększy,bo liczba bezdomnych zwierząt zależy wyłącznie od liczby osób ich wyrzucających oraz od sterylizacji

 • Milenka Wójcicka

  Oceniono 4 razy 0

  To jest narazie pewien etap podejmowanych działań, niestety następuję to bardzo wolno. Ważne aby to było postępowanie humanitarne, nie powinniśmy dążyć do tego aby zwięrzęta padały z głodu. Coś takiego nie jesteśmy kontrolować, tak samo jak pryrost naturalny zwierząt. Ciała psów będą się rozkładać gdzie popadnie, będę zjadane przez żyjące jeszcze co może stać się przyczyną chorób groźnych dla ludzi.. Więc nie krytykujmy od razu wszystkiego i nie bądźmy aż tak żądni śmierci..

 • piotr030270

  Oceniono 16 razy 10

  Mimo sympatii dla zwierząt nie sądzę, żeby to był dobry pomysł z kilku powodów. Po pierwsze, zwiększy ona liczbę bezdomnych zwierząt w Stambule, np. dlatego, że część dotychczasowych właścicieli będzie miała mniejsze wyrzuty sumienia przed wyrzuceniem "pupila" z domu, bo "pupil" sobie poradzi, przynajmniej nie umrze z głodu i pragnienia. Po drugie, łatwo sobie wyobrazić, co się będzie działo przed takimi pojemnikami, kiedy będzie chciało z nich skorzystać 150 tys. zwierząt każdego dnia i to kilka razy dziennie. Po trzecie, wiele zwierząt "urządzi" sobie legowiska w bezpośrednim sąsiedztwie takich pojemników, żeby mieć bliżej. To oznacza, że przy pojemnikach będą przebywać na stałe całe stada bezdomnych zwierząt. Po czwarte, wiele zwierząt będzie przy tych pojemnikach walczyć ze sobą o dostęp do jedzenia, bo jak powszechnie wiadomo, jak jeden pies je, to nie dopuszcza innych psów w tym czasie do jedzenia. Po piąte, duża liczba zwierząt w jednym miejscu, to większe zanieczyszczenie okolicy odchodami i resztkami jedzenia, zagrożenie różnymi chorobami, w tym wścieklizną oraz zagrożenie pogryzieniem lub podrapaniem. Po szóste, ludzie będą się bali podejść do takiego pojemnika, żeby wrzucić śmieci, jeżeli będą przed min działy się takie sceny, jak opisałem powyżej. Po siódme, okolice pojemników będą wymarzonym miejscem dla hycli. Po co jeździć po całym mieście, skoro wszystkie bezdomne zwierzęta są przy pojemnikach. Nie będzie to przyjemny widok dla miłośników zwierząt, zresztą dla nikogo. Podsumowując, pomysł zły, ale warto szukać innych, żeby pomóc zwierzętom, w końcu to też istoty żywe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX