Obrońca an-Nashiriego: Gorzkie zwycięstwo. Trybunał wprost powiedział, że w Polsce były tortury. Państwo mogło tego uniknąć

- Trybunał wprost powiedział, że an-Nashiri przebywał w Polsce, był tutaj torturowany. To wyrok, w którym Polska została napiętnowana nie tylko za to, że śledztwo kierowane jest w sposób pozorny i nieefektywny - podkreślał w Radiu TOK FM Mikołaj Pietrzak, obrońca Abd ar-Rahima an-Nashiriego, przetrzymywanego przez CIA Saudyjczyka. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał dziś, że Polska naruszyła zakaz tortur ws. więzień CIA.
Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania ws. więzień CIA - jednomyślnie uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polska ma zapłacić 100 tys. euro Abd ar-Rahimowi an-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w więzieniu CIA na terenie naszego kraju.

"Trybunał stwierdził, że Polska współpracowała z CIA w przygotowaniu i realizacji operacji tajnych przesłuchań i przetrzymywania więźniów na swoim terytorium i powinna była posiadać wiedzę na ten temat, umożliwiając CIA przetrzymywanie skarżących na swoim terytorium" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

"Trybunał wprost powiedział, że an-Nashiri przebywał w Polsce"

- To gorzkie zwycięstwo z naszej strony - komentował w Radiu TOK FM mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka w Naczelnej Radzie Adwokackiej i obrońca an-Nashiriego, jednego z przywódców Al-Kaidy, który oskarżał polskie państwo o nielegalne przetrzymywanie w więzieniach CIA.

- To wyrok, w którym Polska została napiętnowana nie tylko za to, że śledztwo kierowane jest w sposób pozorny i nieefektywny. Trybunał wprost powiedział, że an-Nashiri przebywał w Polsce, był tutaj torturowany, bezprawnie przetrzymywany, porwany za granicę bez procesu ekstradycyjnego. Naruszono szereg jego praw i wolności - podkreślał Pietrzak.

- Polskie państwo mogło tego uniknąć - podkreślił prawnik. - Mogło uniknąć udziału w tym zbrodniczym systemie tortur i porwań pozostającym bez precedensu w systemie państw demokratycznych. A skoro już doszło do tej zbrodni, co zdarza się w najlepszych państwach, to należało przeprowadzić efektywne śledztwo. A śledztwo, mimo wysokich kwalifikacji prokuratorów, jest pozorne, ponieważ trwa sześć lat i jest zupełnie nietransparentne - zaznaczył.

Wyrok nie przesądza, czy w Polsce były więzienia CIA?

- Ten wyrok nie jest o tym, czy były w Polsce więzienia CIA. To tylko - i aż - wyrok na temat tego, jak było prowadzone śledztwo - tłumaczyła Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Trybunał wypowiadał się w sprawie śledztwa. Europejskie orzecznictwo uznaje, że jeśli ktoś uważa, że zostało naruszone prawo do życia, wolność od tortur, od arbitralnego uwięzienia, to jeśli państwo nie wyjaśnia w sposób sprawny i rzetelny, czy tak się stało, tym samym narusza właśnie te prawa - wyjaśniała.

- Ale trybunał poszedł dalej - zaznaczył Pietrzak. - Wskazał, że Polska brała udział w systemie porwań i tortur, pozwalając Amerykanom na założenie bazy, w której Polska powinna przypuszczać, że osoby będą tam bezprawnie przetrzymywane i traktowane w sposób odpowiadający torturom. Trybunał poszedł o wiele dalej, niż wiele osób się tego spodziewało - zauważył prawnik.

- Demokratyczne państwa popełniają błędy, ba, popełniają zbrodnie, ale demokratyczne państwo różni się tym od niedemokratycznego, że te błędy naprawia w drodze mechanizmów kontrolnych z niezależnym śledztwem - przekonywał Pietrzak.

O co oskarżał Polskę an-Nashiri?

Skarżący Polskę Abu Zubajda i an-Nashiri twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie służba miała ich torturować. Skarżący adwokaci domagali się uznania, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Zaskarżyli też przewlekłość i nieefektywność trwającego od 2008 r. polskiego śledztwa w całej sprawie. Trybunał uznał, że śledztwo było przewlekłe i nieefektywne. Polska wnosiła o odrzucenie skarg, co uzasadniała m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo, a - zajmując wcześniej stanowisko - rząd mógłby wpłynąć na ocenę sprawy przez niezależną prokuraturę.

Amerykanie uznają an-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Został on schwytany w Dubaju dwa lata po zamachu, przewieziony do aresztu w Afganistanie i w Tajlandii; potem miał być przetrzymywany i torturowany (m.in. przez podtapianie) w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (24)
Obrońca an-Nashiriego: Gorzkie zwycięstwo. Trybunał wprost powiedział, że w Polsce były tortury. Państwo mogło tego uniknąć
Zaloguj się
 • sim0512

  Oceniono 4 razy 0

  choj ci w oko cwaniaczku. ciekawe czy broniłbyś brudasów gdyby ci ktoś z rodziny ucierpiał w zamachu zorganizowanym przez tych fanatyków. Separatystów z donbasu też bedziesz bronić za zestrzelenie samolotu?

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Polska rzadzona przez namiestnikow Sowietow nie byla panstwem niezaleznym, wobec czego nie mozna winic naszego narodu za zbrodnie dokonywane na terenia naszego panstwa jak tez przez sluzby podlegle posrednio lub bezposrednio swym sowieckim odpowiednikom.
  Po 1989 uwazamy sie za panstwo suwerenne (za PRLu wladze staraly sie nam wmowic, ze bylismy niezalezni, ale ze wzgledu na sytuacje geopolityczna, dla zapewnienia niezaleznosci, bezpieczenstwa i swych granic , musimy byc pod ochrona mocarstwa - wydaje sie, ze roznica poza tym, ze teraz jestesmy pod "opieka" innego mocarstwa, niewielka).
  Tak jak Sowieci, teraz USA strasza na zagrozeniem ze strony sasiada i za obietnice pomocy w przypadku agresji wymagaja aktywnego popierania ich polityki.
  Chcemy sie przedstawiac jako narod ktory po doswiadczeniach setek lat niewoli, jak tez zagrozenia calkowitej likwidacji, rozumie i popiera dazenia do niezaleznosci innych. Po wyslaniu naszych wojsk w celu pacyfikacji Iraku i Afg nie mozemy uzywac tego argumentu. Chcielibysmy byc panstwem opartym na prawie, po ujawnieniu obozow tortur lepiej o tym nie wspominac.
  Dziwi mnie dlaczego nasi decydenci nie zastanowili sie dlaczego Amerykanie nie zorganizowali takich obozow w swoim kraju, byloby to chyba bez porownania latwiejsze. Odpowiedz nasuwa sie sama: podczas gdy sluzby amerykanskie dzialaja niezgodnie z ich prawem, to nie moga robic tego na terenie wlasnego kraju bo pociagnietoby ich do personalnej odpowiedzialnosci.
  Jezeli rzadzacy naszym krajem o tym nie wiedzieli to jest to swiadectwem, ze sluzby nie sa pod kontrola naszej wladzy, a wykonuja polecenia sluzb obcego kraju. Jezeli natomiast wyrazili na to zgode to powinni stanac przed sadem (i opinia publiczna) jakie byly motywy ich decyzji.
  W pewnym sensie moja rodzina byla dotknieta nielegalnymi procedurami naszej powojennej wladzy. Ojciec byl torturowany (jak tez wieziony przez 8 lat) przez w wyniku czego mial uszkodzony blednik - zaraz po wypuszczeniu (1956) wystapil o uniewinnienie i odszkodowanie (sprawa wziela 14 lat, PRLowskie sady przyznaly mu racje i od 1976 dodatek do emerytury). W czasie gdy ojciec byl w wiezieniu nasza rodzina byla szykanowana, ktos doradzil matce zeby wystapila o rozwod, co matka zrobila i otrzymala go automatycznie. Po wyjsciu ojca z wiezienia rodzice wniesli o uniewaznienie rozwodu (adwokat doradzal ponowny slub), wzielo to wiele lat i sporo kosztowalo, ale chwalili sie, ze jest to jedyny taki przypadek.

 • 7goldie

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko oni nie muszą przestrzegać praw człowieka. Mogą mordować porywać kogo chcą i jak chcą.
  Za zmianę wiary mogą torturować i skazywać na karę śmierci kobietę w ciąży.
  Może jak obrońcom w zamachach zabiją rodziny to odechce im się bronić terrorystów.

 • 11111

  Oceniono 8 razy 2

  Za co Polska powinna jeszcze zapłacić ????.
  Za wybuch obu wojen światowych - To jasne !!!!.
  Za rządy Kim Dzong Una w Korei Północnej.
  Za Bin Ladena.
  Za zburzenie wież World Trade Center.
  Za wojnę w byłej Jugosławii.
  Za wojnę na wschodzie Ukrainy i zestrzelenie malezyjskiego boeinga .
  Za zbyt długie rządy Fidela Castro na Kubie.
  Za wybuch elektrowni w Czarnobylu
  Proszę o podanie więcej przykładów za co Polska powinna jeszcze zapłacić.

 • aep

  Oceniono 3 razy 1

  Podatnicy zapłacą za zarzut wobec państwa/rządu, że niezależna od rządu prokuratura za długo prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych przestępstw obywateli obcego państwa na naszym terytorium.
  Jakieś jeszcze pomysły na wyciągnięcie ode mnie kasy?
  A swoją drogą, gdyby prokuratura sprawnie umorzyła sprawę, obeszłoby się bez kosztów.
  Ze SKOKów też różni sobie pożyli, a teraz ja będę na fundusz gwarancyjny łożył.
  Jak dobrze pójdzie, to odniesiemy miażdżące zwycięstwo w wyrywaniu Ukrainy spod władzy Rosji, co najpewniej skończy się tym, że będę spłacać przegranej Rosji ukraińskie długi.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy 5

  Państwa polskiego nie można szanować. Mimo, że już wszystko jest wyłożone na stół. Nikt nie może mieć wątpliwości, że zbrodniarze amerykańscy urządzili w Iraku piekło, że sprawę Kiejkut upublicznili funkcjonariusze administracji waszyngtońskiej po to, żeby z Polska była odpowiedzialna za tortury i wiele innych zachowań, które pokazują niezbicie, że od bandyckiej Ameryki trzeba trzymać się jak najdalej. Obecne władze III RP dalej wchodzą w amerykańską d. w jakimś psychopatycznym uwielbieniu. A to dopuszczają się, jako jedyne państwo na świecie, kanonizacji szpiega CIA, który zdradził żołnierzy polskich, a to realizują amerykański scenariusz „rewolucji euromajdańskiej”, która najpewniej rozłoży Ukrainę ostatecznie, a to błagają, żeby na ziemię polską wlazło żołdactwo amerykańskie.
  Dzisiejsze władze III RP są spadkobiercami hołoty magnacko-szlachciurowej, która doprowadziła do upadku I RP.
  Cała ta plugawa sprawa będzie oczywiście wykorzystana wyłącznie do wewnętrznych rozgrywek partyjniackich. A zbrodniarze amerykańscy będą dalej uwielbiani, a wścieklizna rusofobijna będzie coraz bardziej wściekła.
  Biedny i żałosny kraj.

 • lehoo

  Oceniono 3 razy 1

  A czy u nas oberżnięto łeb jakiemuś szuszwolowi ? Nie ? No to wszystko jest w porządku.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy -1

  Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał dziś, że Polska naruszyła zakaz tortur ws. więzień CIA.
  =============================================================
  Teraz czas na polski proces wskazujący i skazujący konkretne osoby, które zainkasowały za to skurw*ysyństwo 15 mln $.

 • cieszymir1

  Oceniono 9 razy 3

  A dlaczego trybunał nie uwzględnił, że "pokrzywdzonymi" są terroryści? Polska ma zapłacić terrorystom?! To gdzie jest sprawiedliwość?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX